Alergie a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s častým kýcháním, svěděním nosu, dušností, pálením očí nebo vyrážkou? Pak je možné, že patříte mezi 25 % osob, které trápí rozličné alergie. Ty postihují všechny věkové kategorie, ženy, muže i děti. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou vyšplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady alergie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak toto onemocnění kryje.
Sjednat pojištění

Co je alergie

Alergie označuje reakci imunitního systému organismu na kontakt s určitou látkou či látkami (alergeny). V momentě, kdy je nějakým typem alergie trpící osoba vystavena rizikovému alergenu, začne její imunitní systém téměř okamžitě produkovat specifické protilátky (imunoglobuliny). Ty způsobují uvolňování histaminu a dalších látek do těla, což má za následek různě silnou alergickou reakci.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Druhy alergií

  1. Potravinová alergie – ořechy, laktóza v mléku a mléčných výrobcích, lepek v obilovinách a další
  2. Pylová alergie – pyly z kvetoucích rostlin, ze stromů apod.
  3. Kožní alergie – látky, které přicházejí do přímého kontaktu s kůží (např. kosmetika)
  4. Alergie na léky – určité látky obsažené v lécích (např. penicilin)
  5. Alergie na zvířecí srst – srst, sliny či maz z domácích mazlíčků
  6. Alergie na hmyzí bodnutí – nejvíce nebezpečné jsou včely a vosy

Jak alergie začíná

Příčiny vzniku alergií nejsou přesně známy. Podle vědeckých poznatků hraje roli kombinace různých genetických a environmentálních faktorů. Pokud například oba rodiče trpí alergií, existuje větší pravděpodobnost vzniku alergie také u jejich potomků. Jelikož je celá řada alergenů přítomna ve vzduchu, v kosmetice, v potravinách a nápojích, může být identifikování konkrétního alergenu poměrně obtížné.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Co se týče vyšetření a diagnostikování alergie, v případě jakéhokoliv podezření je namístě návštěva lékaře. Lékařské vyšetření zahrnuje anamnézu, fyzikální vyšetření a následné rozbory krve, kožní testy a tzv. provokační testy.

Prevence alergie

Mezi hlavní preventivní opatření, pomocí nichž je možné alergickým reakcím úspěšně předcházet, patří:

  • Vyhýbání se alergenům, které lze eliminovat (nejíst potraviny, které alergii způsobují, nepořizovat si kočku nebo psa v případě alergie na jejich srst apod).
  • Pravidelné větrání (zejména po dešti, kdy není koncentrace pylu tak vysoká) a častý úklid, který pomáhá snížit množství alergenů v domácnosti.
  • Namístě je také vyhýbat se neznámým jídlům. Některé potravinové alergeny mohou být obzvláště nebezpečné.
  • Důležité je pravidelné navštěvovat alergologa, abyste znali svůj aktuální zdravotní stav.

Průběh onemocnění

Alergické reakce mohou v závislosti na konkrétním typu alergie a rozsahu reakce vyvolat různé příznaky. Nejčastěji se jedná o:

  • svědění (kůže, očí, nosu nebo hrdla)
  • výtok z nosu, rýma a kýchání
  • dušnost nebo ztížené dýchání
  • vyrážka či zarudnutí kůže
  • otok (především v okolí očí a rtů)
  • bolesti břicha, nevolnost nebo průjem

Nejhorší komplikací, která u těžkých alergiků může nastat, je anafylaktický šok. Jedná se o akutní a život ohrožující reakci, která se u pacienta rozvine během několika málo minut až hodin po kontaktu s alergenem.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, jsou pacienti s alergií většinou schopni vykonávat běžné činnosti bez omezení.

Léčba alergie

Alergii nelze úplně vyléčit. Je však možné, že na nějaký čas příznaky vymizí, aby se znovu projevily později. Léčba alergie pomocí léků je zaměřena především na zmírnění příznaků. 

Nejčastěji se užívají:

  • antihistaminika – léky blokující účinky histaminu
  • kortikosteroidy – pomáhají snižovat zánětlivé projevy a otoky
  • dekongestiva – uvolňují ucpaný nos
  • imunoterapie – komplexní léčba posilující organismus tak, aby byl méně citlivý na alergen

Světový den alergie

Světový den alergie a astmatu připadá každoročně na první květnové úterý. Vyhlásila jej Globální iniciativa pro astma a Evropskou federací sdružení alergiků a astmatiků.

Výskyt a statistiky

Počet alergiků neustále mírně stoupá. V České republice trpí nějakou formou alergie kolem 2 milionů lidí. Největší zastoupení mají dospívající ve věku 15 až 19 let. Nejčastějším projevem alergie je alergická rýma, s níž se léčí 6,4 % lidí. Odhaduje se, že potravinovou alergií trpí přibližně 45 % populace.

S náklady na léčbu umíme pomoci

S běžnými alergickými projevy je člověk schopen vykonávat své zaměstnání. V závažnějších případech nebo v případě silného astmatu je nutné zahájení speciální léčby. V takovém případě pacient přichází o plat ve výši, na kterou byl doposud zvyklý, a je odkázán pouze na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení