Amputace a její dopady na zdraví a peněženku

Musela vám být amputována některá z končetin? Dejte si pozor na kožní nekrózu a další možné komplikace. Náklady na léčbu tohoto problému mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady amputace minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto situaci kryje.
Sjednat pojištění

Co je amputace

Amputace je odstranění periferní části těla od celku, a to buď úrazem, nebo chirurgicky. V případě chirurgické amputace se k tomuto úkonu přistupuje k jako nejkrajnějšímu řešení, například pokud je pacient ohrožen na životě.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Důvody amputace

Příčinami amputace může být úraz, dopravní nehoda apod. Důvodem k chirurgické amputaci pak může být například nedostatečné prokrvování končetiny, což může být ohrožující stav. Dalším důvodem mohou být nádory, cévní onemocnění a traumata.

Na vině může být i cukrovka, u které se může objevit tzv. diabetická noha jako následek chronické komplikace tohoto onemocnění. V některých případech cukrovkáře potká amputace diabetické nohy. Amputace nohy při cukrovce je nutná u končetiny, na které se projeví defekt, který se dále komplikuje například gangrénou.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Oblasti amputace

Amputovány mohou být nejen končetiny, ale také články prstů, celé prsty nebo poloviny chodidel. Poměrně časté jsou amputace dolní končetiny, a to jak amputace horní končetiny, tak i amputace dolní končetiny. Výjimkou nejsou ani amputace článku prstu, amputace prstů dolní končetiny či horní končetiny nebo amputace penisu. K amputaci penisu, která může být částečná nebo úplná, se přistupuje například z důvodu nádorů nebo po úrazech.

Mezi druhy amputací dolní končetiny patří:

  • nízká amputace – amputace končetiny v bérci přibližně 10–15 cm pod kolenním kloubem
  • střední amputace – amputace nohy do třetiny stehna
  • vysoká amputace – amputace nohy v kyčelním kloubu

Jak probíhá chirurgická amputace

Pokud jde o to, jak probíhá amputace, jedná se o operační zákrok v celkové anestezii nebo při místním znecitlivění. Během tohoto zákroku se končetina v dané výšce přeruší v kosti nebo v kloubu a pahýl se uzavře měkkými tkáněmi (např. svaly nebo kůže). V místě pahýlu se ponechá drén, k jehož odstranění se přistupuje v následujících dnech.

Možné komplikace po amputaci

Mezi možné komplikace po amputaci patří například bolest amputované končetiny, nekróza, hematom, gangréna pahýlu nebo otok. 

Jak těmto komplikacím předcházet? Nejlepší prevencí je především správná technika operace. Vliv má i následná péče zaměřená na správné hojení pooperační rány.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s amputací především zpočátku odkázáni na pomoc svých nejbližších.

Fantomová končetina

Tzv. fantomová končetina je pocit, že amputovaná končetina je neustále připevněna k tělu a pohybuje se přiměřeně k tělu. Tyto pocity, které většinou bývají bolestivé, má po amputaci přibližně 60–80 % lidí. Tyto pocity se mohou objevit nejen po amputování končetin, ale i prstů či jiných částí těla.

Co dělat po amputaci

Pokud jde o to, co dělat po amputaci, na místě je pravidelná rehabilitace po amputaci nohy nebo jiné končetiny.

Život po amputaci nohy nebo jiných částí těla ale nekončí, i lidé po amputaci se mohou zapojit do běžného života. V dnešní době existuje spousta možností, co se týče protéz, díky kterým se tito lidé mohou věnovat aktivitám jako před amputací. Protézy jsou vyráběny pomocí nejmodernějších technologií a dávají tak svým uživatelům možnost výrazného zlepšení kvality života.

Výskyt a statistiky

Amputace v souvislosti s úrazy představují jen 1,5–2 % všech amputací. Přibližně 40–70 % amputací dolní končetiny je prováděno pro příznaky tzv. diabetické nohy.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti po amputaci končetin jsou na nějakou dobu nebo zcela vyřazeni z pracovního poměru a přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí. Zůstávají odkázáni na dávky nemocenského pojištění nebo na invalidní důchod.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok u amputaceZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení