Angína a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte silnou bolestí v krku a obtížným polykáním? Je možné, že máte angínu, která často postihuje děti a osoby se sníženou imunitou. Toto onemocnění může mít negativní dopady nejen na lidské zdraví, ale také na peněženku. Správně nastavené životní pojištění umí finanční dopady angíny minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je angína

Angína je infekční zánětlivé onemocnění krčních mandlí, které se přenáší kapénkovou infekcí. Většinou je způsobena bakteriemi, konkrétně streptokoky a stafylokoky. V některých případech ji mohou vyvolat také viry a kvasinky. Větší pravděpodobnost onemocnění mají osoby s oslabenou imunitou nebo ve stresu. Riziko onemocnění zvyšují náhlé změny počasí. Jedná se o chorobu, která se může často opakovat.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příznaky – jak poznat angínu

Jak začíná angína? Zpočátku se projevuje zvětšenými uzlinami a bolestí v krku, která se rychle stupňuje a znemožňuje polykání. Angínu doprovází zánět mandlí, které jsou zarudlé a zduřelé. Objevují se na nich malé bílé tečky – čepy. U malých dětí bývá doprovodným příznakem bolest břicha a zvýšená teplota až kolem 40 °C. Kromě toho se objevuje bolest svalů, chrapot či kašel. Poměrně častou komplikací jsou bolestivé a hnisavé boláky v okolí krčních mandlí, které se musí nechat chirurgicky ošetřit.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

Typy angíny podle původu

  • bakteriální – nejčastějším původcem jsou streptokoky
  • virové – vzácně bývá způsobena chřipkovými a jinými typy virů
  • mykotické – výjimečně ji může vyvolat mykóza, tedy plíseň nebo houbové infekce

Druhy angín dle příznaků

  • spálová/streptokoková angína – typické příznaky doprovází vyrážka
  • herpangína – doprovodnými příznaky jsou malé puchýřky a afty s okolním zarudnutím na sliznici ústní dutiny a hltanu
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování angíny probíhá na základě specifických příznaků v podobě stupňující se bolesti v krku a zduřelých krčních uzlin. Lékař diagnózu stanoví na základě klinického obrazu a laboratorního vyšetření krve.

Prevence angíny

Mezi preventivní opatření, kterými je možné angíně předcházet, patří především:

  • posilování imunitního systému
  • pravidelná fyzická aktivita
  • otužování
  • dodržování hygienických návyků
  • vyvarování se konzumace příliš ledových nápojů a zmrzliny
  • minimalizování stresu
  • optimální a stabilní vytápění domácnosti

Před vážnými riziky, která mohou snížit životní standard i finanční úroveň celé rodiny, vás pomůže ochránit životní pojištění.

Průběh nemoci

Angína se vyznačuje rychlým nástupem horečky, třesavkou a schváceností. Postupně se přidává oboustranná bolest krku, která mnohdy vystřeluje až do uší. Většinou trvá 1–2 týdny a je nutné ji léčit. Rozhodně není doporučeno snažit se angínu přechodit, hrozí totiž závažné zdravotní komplikace.

Léčba angíny

Angína je poměrně dobře léčitelná, je-li podchycena včas. Léčba angíny spočívá v užívání léků tlumících horečku a léků na bolest v krku s antibakteriálním a dezinfekčním účinkem. Nutná je antibiotická léčba, která obvykle trvá 7–10 dní.

V případě neléčení způsobuje vážnější komplikace, jako jsou například abscesy v postižené oblasti. Z důvodu celkových komplikací může dojít k sepsi nebo rozvoji revmatické horečky, což je zánětlivé onemocnění postihující klouby, srdce, cévy a nervový systém a v nejhorších případech vede k jejich trvalému poškození.

Léčba angíny může být finančně zatěžující záležitostí. V tomto ohledu se vyplatí životní pojištění, které pomáhá pokrýt náklady spojené s léčbou.

Výskyt a statistiky

Angínou nejčastěji trpí školní děti a mladiství. Nevyhýbá se ale žádným věkovým kategoriím. Spálová angína nejčastěji postihuje předškoláky a školáky ve věku od 5 do 15 let. U dospělých a starších lidí se vyskytuje ojediněle.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s angínou jsou na nějakou dobu vyřazení z práce a nastupují na nemocenskou. Přicházejí o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, což se může negativně podepsat na rodinném rozpočtu. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při angíněZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení