Astma a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s náhlou záchvatovitou dušností, sípavými, pískavými či chrastivými zvuky při dýchání nebo záchvaty kašle? Pak je možné, že patříte mezi 5 až 10 % osob, které trápí astma. Tato choroba nejvíce ohrožuje děti ve věku do 5 let a seniory starší 65 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady astmatu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je astma

Astma označuje chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest spojené se zvýšenou dráždivostí průdušek. Astmatici mají průdušky postižené neinfekčním zánětem, který bývá způsoben určitou vrozenou predispozicí spolu s faktory vnějšího prostředí. Spouštěči astmatu mohou být například pyly, plísně, výměšky roztočů a další.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak astma začíná

Mezi hlavní příčiny astmatu patří:

  • genetika – astma často postihuje děti rodičů, kteří sami trpí astmatem nebo nějakým typem alergie
  • vnější spouštěče – zvířecí a rostlinné alergeny, potraviny, léky, pyly, bodnutí hmyzem apod.
  • vnitřní spouštěče – silné emoce, stres, pláč, smích, tréma, fyzická zátěž a námaha, velké změny okolních teplot nebo i hormonální vlivy (např. těhotenství, menstruace, porod, menopauza)
  • závislost na nikotinu u matky – děti matek-kuřaček prokazatelně častěji trpí astmatem než děti matek-nekuřaček

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostikování astmatu

Co se týče vyšetření a diagnostiky astmatu, na počátku může být průkazné i rentgenové vyšetření hrudníku (srdce, plíce, krevní cévy). Kromě anamnestických údajů a fyzikálního vyšetření se provádí také následující vyšetření:

  • Spirometrie – jednoduchá a levná metoda využívaná k potvrzení a vyhodnocení závažnosti a průběhu plicních onemocnění. Vyšetření probíhá tak, že se při nádechu a výdechu měří množství a rychlost proudění vdechovaného a vydechovaného vzduchu.
  • Bronchodilatační test – používá se, pokud spirometrie prokáže zúžení průdušek. Během testu může lékař zjistit, do jaké míry lze zúžení průdušek zvrátit. Pacient po spirometrii inhaluje speciální látku a po 30 minutách se spirometrie zopakuje. Pokud je po podání léku výsledek spirometrie lepší, je potvrzena diagnózaastmatu.
  • Bodypletysmografie – měření náročnější na vybavení, protože se musí provádět v uzavřené komoře. Umožňuje však přesné měření a dokáže odlišit astma od jiných plicních chorob. K tomuto měření se přistupuje, když předchozí vyšetření spirometrie a bronchodilatačního testu nepřinesou jednoznačný výsledek.

Kde nemoc útočí

Astma postihuje dýchací cesty a plíce. Způsobuje otékání průdušek (rozšíření jejich stěn a zúžení vnitřního průměru), kdy vzduch při dýchání nemůže bez problémů proudit tam a zpět. V některých případech je omezen i výdech.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě astmaSjednat pojištění

Prevence astmatu

Mezi preventivní opatření, jak předcházet astmatu, patří:

  • omezení kontaktu se spouštěči astmatu
  • vyhýbání se nadměrné fyzické námaze a duševní zátěži
  • nepodceňovat sebemenší příznak astmatu
  • pravidelné návštěvy lékaře
  • zdravý životní styl
  • užívání předepsaných léků
  • pravidelný odpočinek
  • udržování čisté a pravidelně větrané domácnosti
  • ideálním cvičením je jóga a plavání
  • pravidelný pitný režim
  • užívání potravinových doplňků

Průběh onemocnění

Astmatici trpí obtížemi opakovaně a dlouhodobě. Zvyšování intenzity a frekvence příznaků může vyvolat až astmatický záchvat, který může mít mírný, těžký nebo život ohrožující průběh. 

Mezi nejčastější příznaky astmatu patří:

  • opakovaný, suchý a dráždivý kašel s obtížným vykašláváním
  • kašel se zhoršuje v noci
  • hvízdavý zvuk a pískot při výdechu
  • dušnost
  • pocit sevření a tíhy na hrudníku

Výše uvedené potíže se mohou objevit náhle a stejně náhle mohou i odeznít, ať už samovolně nebo z důvodu léčby.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti s astmatem na nějakou dobu vyřazeni z běžných činností a odkázáni na pomoc svého okolí.

Léčba astmatu

Léčba astmatu spočívá v užívání léků (nejčastěji v podobě aerosolového dávkovacího inhalátoru) v případě probíhajícího akutního astmatického záchvatu. Tyto léky mají rychlý nástup, ale neúčinkují dlouhodobě. Dále se užívají preventivní léky, a to i v době, kdy pacient nemá žádné zjevné obtíže. Tyto léky chrání dýchací cesty, hojí zánět a zabraňují vzniku a opakování dušnosti. Zároveň mají za úkol co nejvíce prodloužit klidové období.

Světový den astmatu

Světový den alergie a astmatu připadá každoročně na první květnové úterý a byl vyhlášen Globální iniciativou pro astma a Evropskou federací sdružení alergiků a astmatiků.

Výskyt a statistiky

Podle zdrojů astma postihuje přibližně 5 až 10 % populace, ale mezi dětmi je výskyt vyšší, tam dosahuje až 10 %. Konkrétně v České republice se udává výskyt astmatu mezi dětmi kolem 10 až 15 %. Dětské astma se v 50 % případů projeví do 5 let věku. Dospělé astma vzniká v 50 % v dětství. Astma seniorů vzniká ve 30 % případů ve věku nad 65 let. Ve většině vyspělých zemí je toto onemocnění na vzestupu.

U lidí mladších 40 let mívá astma z 90 % alergické vnější příčiny. U lidí nad 40 let je to 50 %. U zbylých 50 % vzniká astma v důsledku opakujících se zánětů průdušek nebo zápalů plic především u kuřáků.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Astmatici mohou být z důvodu rapidního zhoršení zdravotního stavu neschopni vykonávat své zaměstnání. V takové chvíli přicházejí o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, a zůstávají odkázáni pouze na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení