Barrettův jícen a jeho dopady na zdraví a peněženku

Trpíte po jídle obvykle pocitem pálení nebo bolení za hrudní kostí? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 1–1,5 % populace postižené Barrettovým jícnem. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady Barrettova jícnu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je Barrettův jícen

Barrettův jícen je stav, během kterého dochází ke změnám buněk vystýlajících spodní část jícnu nebo k jejich nahrazení buňkami abnormálními. Toto onemocnění může vzniknout v důsledku dlouhodobého refluxu, tedy návratu žaludečních šťáv do jícnu, které jej dráždí. Barrettův jícen se považuje za předrakovinový stav, který může vyústit až v rakovinu jícnu.

Příznaky – jak poznat Barrettův jícen

Mezi typické příznaky Barrettova jícnu patří:

  • pálení žáhy
  • bolest na hrudní kosti
  • chrapot
  • kašel
  • pocit knedlíku v krku
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostika Barrettova jícnu probíhá na základě odebrané anamnézy, dále se provádí endoskopie spolu s histologickým vyšetřením. V případě pozitivní diagnózy Barrettova jícnu je při endoskopickém vyšetření na jícnu patrný výrazně červený úsek sliznice. I přes tento typický znak onemocnění je vždy provedena i histologie.

Kde se Barrettův jícen projevuje

Toto onemocnění napadá jícen, konkrétně jeho sliznici, na které dochází k typickým změnám. Při dlouhodobém dráždění žaludečními šťávami dochází k zánětu sliznice.

Kde se Barrettův jícen projevuje

Toto onemocnění napadá jícen, konkrétně jeho sliznici, na které dochází k typickým změnám. Při dlouhodobém dráždění žaludečními šťávami dochází k zánětu sliznice.

Prevence onemocnění

Mezi preventivní opatření, kterými je možné tomuto onemocnění předcházet, patří například:

  • pravidelné stravování
  • konzumace jídla v menších porcích
  • vyhýbání se ostrým jídlům
  • vyvarování se konzumace alkoholu a koncentrovaným džusům
  • eliminace stresu

Před dopady tohoto onemocnění, které mohou výrazně snížit životní standard i finanční úroveň celé rodiny, vás může ochránit životní pojištění.

Jak nemoc vzniká

Mezi rizikové faktory pro Barrettůvjícen patří například:

  • dlouhodobý a opakovaný žaludeční reflux
  • kouření
  • nadměrná konzumace alkoholu
  • porucha funkce dolního jícnového svěrače

Barrettův jícen se může zpočátku projevovat nenápadně, takže lidé příznakům nemusí věnovat pozornost. Ve velké části případů se projevuje pouze pálením žáhy, později se mohou přidat i další doprovodné příznaky.

Léčba Barrettova jícnu

Pacienti s Barretovým jícnem by měli být sledováni. Součástí léčby je nedráždivá strava, dietní režim a zavedení opatření nejíst 2–3 hodiny před uložením ke spánku. V případě nadváhy hraje důležitou roli redukce hmotnosti. Mezi nejúčinnější léky zmírňující příznaky patří omeprazol. V případě zhoršení stavu může být proveden chirurgický zákrok v podobě laparoskopické plastiky.

Léčba tohoto onemocnění může vyšplhat do vysokých částek. V některých případech se protáhne doba hospitalizace a pacient může přijít o pravidelný příjem. V takové situaci se vyplatí životní pojištění, na které se můžete spolehnout a které vám pomůže s úhradou nákladů spojených s léčbou nebo při dlouhodobé hospitalizaci.

Výskyt a statistiky

Onemocnění Barrettův jícen je spíše vzácnější. Statistiky udávají výskyt v populaci cca 1,5 %, u pacientů trpících refluxní chorobou až 15 %. Obvykle se objevuje u mužů středního věku, nicméně postihuje osoby obou pohlaví a v jakémkoliv věku, výjimečně děti. I když se na toto onemocnění neumírá, v případě komplikací se může rozvinout v rakovinu jícnu, na kterou umírá až 90 % pacientů.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Onemocnění Barrettův jícen může mít neblahé dopady nejen na fyzické, zdraví pacienta, ale také na psychiku a vykonávání běžných činností. Tato choroba může znepříjemňovat vykonávání různých aktivit a mnohdy vyžaduje i delší hospitalizaci, která se může negativně podepsat na rodinném rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok Zjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení