Bipolární afektivní porucha a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte depresemi, manickými náladami nebo smíšenými projevy? Pak je možné, že patříte mezi 1 % populace postižené bipolární afektivní poruchou. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bipolární afektivní poruchy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je bipolární afektivní porucha

Bipolární afektivní porucha je závažné psychické onemocnění, které doprovází poruchy nálad. Pro toto onemocnění jsou typická střídající se období extrémně dobré nálady (tzv. manické období) a období depresí. Pacienti trpící touto poruchou nemají příznaky neustále. Dokonce mohou mít většinu života absolutně bezpříznakovou.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příznaky – jak začíná bipolární afektivní porucha

Mezi příznaky depresivní fáze patří:

  • smutná nálada
  • beznadějnost a bezradnost
  • ztráta zájmu o obvyklé činnosti
  • úzkost
  • strach a pláč
  • porucha chuti k jídlu
  • změny tělesné hmotnosti

Mezi příznaky manické fáze patří:

  • nadměrná činorodost
  • zrychlená řeč
  • zvýšené sebevědomí a sebehodnocení
  • snížená potřeba spánku
  • roztržitost
  • bizarní styl oblékání
  • působí nápadným dojmem

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování bipolární afektivní poruchy probíhá na základě anamnézy psychiatrem, posouzení specifických příznaků a použitím speciálních testů či stupnic. Dále se provádí základní laboratorní testy pro vyloučení jiné příčiny obtíží (např. poruchy funkce štítné žlázy). 

Typy bipolární afektivní poruchy

  • Manická fáze

Manické období se vyznačuje převládající dobrou až euforickou náladou. Tito lidé často jednají bez odhadu nepříjemných dopadů. Tato fáze trvá minimálně týden. Častými komplikacemi bývá páchání trestných činů, finanční problémy či užívání psychoaktivních látek.

  • Depresivní fáze

Depresivní období se zpočátku projevuje nespavostí, plachostí a úzkostí. Tato fáze s sebou nese ztrátu energie, pocity bezcennosti a viny. Může to dojít až do takového stavu, kdy člověk naprosto ztrácí zájem o své okolí a veškeré aktivity, má sebevražedné myšlenky nebo k sebevraždě opravdu dojde. Tato fáze trvá minimálně dva týdny.

Prevence

Co se týče prevence bipolární afektivní poruchy, tomuto typu onemocnění nejde zcela předejít, a to proto, že jeho rozvoj je z velké části dán i geneticky. Přesto je v oblasti prevence vhodnou volbou:

  • zdravý životní styl
  • pravidelná fyzická aktivita
  • vyhýbání se stresujícím a psychicky náročným situacím
  • kvalitní a dostatečný spánek
  • duševní hygiena
  • omezení alkoholu
  • vyvarování se psychoaktivních látek

Před nepříjemnými dopady bipolární afektivní poruchy, která může snížit nejen životní standard, ale také i finanční úroveň celé rodiny, může člověka ochránit životní pojištění.

Průběh bipolární afektivní poruchy

U člověka s bipolární afektivní poruchou se střídají období manické a depresivní nálady. Tyto dvě fáze se ovšem mohou vyskytnout i současně. Rizikovými faktory jsou dědičnost, tedy predispozice k tomuto onemocnění, ale také silné emoce, fyzické a psychické vyčerpání. Vliv může mít dokonce i roční období.

Léčba bipolární afektivní poruchy

Toto onemocnění je celoživotní a nevyléčitelné. Není-li správně nastavena dlouhodobá léčba, život s touto poruchou může být náročný nejen pro samotného pacienta, ale také pro jeho rodinu a užší okolí. Podpůrná léčba bipolární afektivní poruchy je zaměřena na zmírnění příznaků. Cílem je zabránit manickým nebo depresivním epizodám, nebo je alespoň omezit. 

Ve většině případů je kombinováno užívání léků s psychoterapií. Užívají se stabilizátory nálady a antidepresiva. Během psychoterapie se využívá speciálních psychologických metod, jež pomáhají zmírňovat příznaky duševních onemocnění. Je zaměřena na pacientovy myšlenky a pocity a spočívá v interakci a rozhovorech mezi pacientem a psychoterapeutem.

Mezi další možnosti léčby patří:

  • fototerapie – zejména u depresivních fází
  • terapie bděním (spánková deprivace) – u depresivních fází
  • sportovně-pohybová terapie
  • relaxační metody
  • ergoterapie
  • muzikoterapie

Léčba tohoto onemocnění je dlouhodobá a může být poměrně nákladnou záležitostí. V tomto ohledu se vyplatí životní pojištění, které pomůže s úhradou nákladů.

Výskyt a statistiky

Bipolární afektivní poruchou trpí kolem 30 milionů lidí po celém světě. V České republice má toto onemocnění přibližně 100 tisíc lidí. Postihuje ženy i muže bez ohledu na rasu, vzdělání nebo sociální status. Odhadem bipolární afektivní porucha stojí přibližně za 10–25 % sebevražd. Světovým dnem bipolární poruchy je 30. březen. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s bipolární afektivní poruchou jsou mnohdy na nějakou dobu nuceni nastoupit na nemocenskou a přicházejí o plat ve výši, na kterou byli dosud zvyklí, což se může negativně podepsat na rodinném rozpočtu. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při diagnostikování bipolární afektivní poruchyZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení