Bipolární porucha a její dopady na zdraví a peněženku

Bipolární porucha je závažné psychické onemocnění ovlivňující náladu člověka. Postihuje cca 1 % světové populace. V České republice se s touto nemocí potýká zhruba sto tisíc lidí. Odhaduje se, že je příčinou 10-25 % sebevražd. Tato choroba má dopady na vztahy pacientů s ostatními členy rodiny i na sociální a ekonomické výsledky společnosti.
Sjednat pojištění

Co je bipolární porucha

Bipolární porucha je celoživotním onemocněním řadícím se k poruchám nálad. Střídají se období mánie a deprese s obdobím stability. Jsou-li střídající se období euforie a depresí natolik intenzivní, že ovlivňují běžné činnosti, s největší pravděpodobností půjde o toto psychické onemocnění. Ve chvíli, kdy není bipolární afektivní porucha léčena, hrozí vysoké riziko sebevraždy.

Typy bipolární poruchy

V současné době odborníci neidentifikují pouze jeden typ bipolární poruchy, ale dva typy poruch bipolárního spektra:

  • bipolární porucha typu Itypické jsou depresivní a plně manické epizody
  • bipolární porucha typu IItypické jsou opakované depresivní a pouze hypomanické příhody

Projevy bipolární poruchy pacient netrpí stále. Velkou část života může pacient strávit i v bezpříznakovém období. Samotná depresivní epizoda obvykle trvá 2 týdny a déle.

Mezi příznaky bipolární poruchy typické pro depresivní obdobípatří:

  • úzkost
  • nespavost
  • smutná nálada
  • beznaděj
  • sklíčenost
  • ztráta zájmu o potěšení z obvyklých činností
  • ztráta energie
  • pocity bezcennosti a viny

Manická fáze trvá alespoň 1 týden. Mezi příznaky bipolární poruchy typické pro manické obdobípatří:

  • nadměrná činorodost
  • tlak řeči
  • rychlá řeč
  • velmi rychlý tok myšlenek
  • zvýšené sebevědomí a sebehodnocení
  • menší potřeba spánku
  • roztržitost
  • sklony k jednání bez odhadu a domýšlení důsledků
  • naléhavost a dotěrnost v jednání s druhými lidmi
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny a rizikové faktory bipolární poruchy

I když se příčiny dosud nepodařilo zcela objasnit, mezi možné příčiny a rizikové faktory bipolární poruchy patří:

  • strukturální i funkční změny v mozku
  • dědičnost
  • období nadměrného stresu
  • traumatická událost
  • nadměrná konzumace alkoholu
  • užívání drog

Diagnóza a léčba bipolární poruchy

Při stanovení diagnózy bipolární poruchy je nejprve důležité vyloučit jiná onemocnění a psychické poruchy jako schizofrenii apod. Pro stanovení konkrétní diagnózy je nutná přítomnost určitého počtu příznaků, které jsou uvedeny v diagnostických směrnicích. Vedle jejich posouzení probíhá odběr anamnézy. Dále se využívají různé specializované testy či stupnice. Provádí se rovněž tělesné vyšetření a laboratorní testy.

Léčba bipolární poruchy je zaměřena na zmírňování depresivních a manických příznaků. Lékaři předepisují několik typů léků (např. stabilizátory nálady). Nedílnou součástí léčby je psychoterapie, která mimo jiné zahrnuje relaxační techniky. Kombinace psychoterapie a medikace se jeví jako nejefektivnější způsob léčby psychických onemocnění.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Život s bipolární poruchou: strategie zvládání

Pro lepší zvládání bipolární poruchy v každodenním životě hrají důležitou roli následující strategie:

  • Self-management – nalezení rovnováhy mezi různými aspekty života, jako je rodina, práce, přátelé a volnočasové aktivity. Rovnováha mezi pracovním a rodinným životem pomáhá snižovat stres a předcházet poruchám nálady.

  • Podpora okolí – obklopení se lidmi, kteří za vámi stojí a mají vás rádi, pomůže vám to vyhýbat se nejen depresím, ale také srdečním onemocněním. Pro pacienta s bipolární poruchou hraje důležitou roli především podpora ze strany rodiny a přátel, ale i zdravotnického personálu, stejně tak je významná i péče o duševní zdraví.

  • Kvalitní spánek – dostatek kvalitního spánku je rozhodující pro dobré duševní i fyzické zdraví.

  • Zdravá strava – dbejte na zdravou a vyváženou stravu s pravidelným stravovacím režimem.

  • Odborná pomoc – ve chvíli, kdy se budete cítit nejhůř, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc.

Role životního pojištění při podpoře zdraví u bipolární poruchy

Životní pojištění hraje v podpoře zdraví pacientů trpících bipolární poruchou důležitou roli. V případě, že má pacient sjednáno životní pojištění, pak mu ve chvíli, kdy je mu diagnostikována bipolární porucha, může takové pojištění  nejen pomoci pokrýt náklady na léčbu, ale také mu poskytnout i další podporu.

Překonávání stigmatizace a budování povědomí

Stigmatizace bipolární poruchy může vést k negativní diskriminaci, která se může negativně podepsat na sebevědomí a aktuálním stavu pacienta. Důležitý význam v tomto ohledu hraje nejen vzdělávání, ale také podpora otevřeného dialogu o duševním zdraví.

Osobní příběh a svědectví

Teryll

Malířka a kreslířka Teryll (27 let) vždy tíhla k umělecké tvorbě. Zajímala se i o psychologii. První příznaky deprese se u ní projevily v 19 letech, kdy se odstěhovala do Prahy, kde nebyla spokojená a objevily se i další zdravotní problémy. Po návratu domů začala studovat vysokou školu a věnovat se malování. Během studentského života se jako mnoho studentů nevyhýbala alkoholu, ale postupně ho začala zneužívat k řešení úzkostných stavů. Začaly se u ní projevovat příznaky jako stres, snížené sebevědomí apod. Začala nosit volné oblečení, obarvila si vlasy na tmavo a vyhýbala se lidem. Všechno šlo pozvolna a Teryll předstírala, že je vše v naprostém pořádku. Po několika měsících pro ni byl problém vstát z postele. Když šla ven, navštěvovala jen bary. Život pro ni neměl smysl a ona si nedokázala vysvětlit proč. Pak přišlo klidové období, které po pár měsících zase vystřídalo období deprese. Ve 23 letech jí byla diagnostikována bipolární porucha, ale lékařům se následující 3 roky vyhýbala. Poté teprve přistoupila na léčbu. Terapie jí pomohla diagnózu přijmout a užívání léků zlepšit kvalitu života. Dnes konečně může říct, že má svůj život pod kontrolou.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Bipolární porucha je psychické onemocnění, které se vyznačuje střídáním období deprese nebo mánie se stabilním obdobím. Typická je roztržitost, snížená potřeba spánku, nepřiměřeně dobrá nálada i sebevražedné myšlenky. Co se týče příčin tohoto onemocnění, do jisté míry má vliv genetika. Významnou roli hraje i traumatický zážitek, nadměrný dlouhodobý stres či užívání drog. Při léčbě bipolární poruchy se nejvíce osvědčuje kombinace léků a psychoterapie. Důležitou roli hraje podpora rodiny, přátel a zdravotnického personálu.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení