Bolest hlavy a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s pocitem na zvracení, motáním hlavy nebo závratěmi? Pak je možné, že patříte mezi polovinu populace, která trpí občasnými bolestmi hlavy. Tato choroba nejvíce postihuje osoby ve věku do 45 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bolesti hlavy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je bolest hlavy

Bolest hlavy patří v populaci mezi velmi rozšířený zdravotní problém, takže mu většina lidí nepřikládá nijak zvláštní pozornost. Krátkodobé bolesti hlavy většinou rychle odezní a nezanechávají žádné následky. Problémem je, jedná-li se o dlouhodobé stavy. Existuje hned několik typů bolesti hlavy.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Typy bolesti hlavy

  1. Primární bolest hlavy
    Primární bolest hlavy patří mezi nepříjemné a obtěžující, nikoliv však život ohrožující zdravotní problémy. Tato bolest také velmi dobře reaguje na léčbu. Bolest hlavy je v tomto případě problémem vyvolaným vnějšími nebo vnitřními příčinami. Do této skupiny patří migréna, tenzní bolest hlavy a tzv. cluster headache.

    1. Migréna
      Migréna je chronické onemocnění, které se vyznačuje velmi vysokou a nepříjemnou bolestí hlavy.
      Migréna a bolest hlavy postihuje cévy mozku. Během počátku migrény dochází ke stažení cév v oblasti očí a v týlní části hlavy. V druhé fázi pak přichází silná bolest hlavy, během které dochází k rozšíření cév v oblasti mimolebních tepen. Migréna bez bolesti hlavy neboli migréna s aurou se objevují přibližně u 15 % osob trpících migrénou. Typické je rozmazané dvojité vidění. Objevit se mohou i mžitky před očima nebo poruchy čichu a sluchu.
    2. Tenzní bolest hlavy
      Tenzní bolest hlavy je nejčastějším typem primární bolesti. Často vzniká důsledkem ztuhlých svalů šíje reagujících na únavu a vyčerpání. Ve srovnání s migrénou je výrazně mírnější a nemá negativní vliv na vykonávání běžných denních činností.
    3. Cluster headache
      Cluster headache je označení pro velmi silnou a prudkou bolest hlavy zasahující polovinu těla v oblasti oka a spánku. Doprovází ji zduření nosní sliznice, slzení a otok víčka. Bolesti probíhají v záchvatech trvajících od 15 minut do několika hodin. Úleva přichází většinou během pobytu v tmavé místnosti, nepomáhá ovšem pozice vleže.
  1. Sekundární bolest hlavy
    Sekundární bolest hlavy bývá způsobena nějakým dalším problémem, jako je například nachlazení, zánět průdušek či zánět dutin. V tomto případě patří bolest hlavy do skupiny příznaků, které jsou charakteristické pro nějaké onemocnění.
  2. Bolest hlavy v těhotenství
    V období těhotenství nejsou bolesti hlavy nic výjimečného. Příčinou ovšem může být i nějaký vážnější problém, například probíhající zánět nebo vysoký krevní tlak. V 1. trimestru se mohou objevovat migrény. Naopak u žen, které trpěly migrénami před těhotenstvím, většinou tyto potíže v těhotenství ustupují.

Jak bolesti hlavy začínají

Bolest hlavy může mít dlouhou řadu příčin od nachlazení nebo zánět průdušek přes stres, únavu a vyčerpání až po sedavé zaměstnání či špatné držení těla. Příčinami mohou být i různá onemocnění krční páteře. To způsobuje bolest vystřelující z oblasti krční páteře do hlavy. Další příčinou může být porucha pohybového aparátu, většinou horní části zad.

Bolesti hlavy a souvislost s krevním tlakem

Bolest hlavy má souvislost i s krevním tlakem, kdy kolísavý tlak způsobuje bolest hlavy. Bolest hlavy tak může být projevem jak vysokého, tak i nízkého tlaku. Pokud způsobuje nízký tlak bolest hlavy, doprovází ji i motání, závratě nebo zvýšená únava. Pokud způsobuje vysoký tlak bolest hlavy, je doprovázena dušností nebo také bolestí na hrudi.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

U neobvyklých nebo velmi silných bolestí hlavy je možné provést počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci. Tato vyšetření mohou odhalit krvácení mozkových cév, nádor nebo jiná závažná onemocnění.

Prevence bolestí hlavy

Mezi preventivní opatření, jak předcházet bolestem hlavy, patří především:

  • dostatek spánku
  • pravidelný pitný režim
  • pravidelná strava v menších porcích
  • pravidelný pohyb
  • relaxace
  • užívání doplňků stravy podporujících relaxaci a omezujících negativní dopady stresu (např. ženšen)
  • časté větrání
  • správné držení těla

Průběh onemocnění

Mezi nejčastější příznaky bolestí hlavy a migrén patří bolest různé intenzity, pulsující bolest, která může být doprovázena motáním hlavy, závratěmi nebo zvracením.

Pacienti se silnými bolestmi hlavy nebo migrénami mohou být na určitou dobu vyřazeni z běžných denních činností, někdy musí být dokonce odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba bolesti hlavy

Co pomáhá na bolest hlavy? Ve většině případů zabírají běžné léky tlumící bolest (analgetika). Léčba se odvíjí od příčiny vyvolávající bolesti hlavy. Užívají se léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

Bolest hlavy mohou zmírňovat i nejrůznější bylinky, například meduňka, heřmánek nebo levandule. Důležitý je také pravidelný pitný režim a dostatek odpočinku.

Výskyt a statistiky

Podle statistik trpí občasnými bolestmi hlavy přibližně 70–85 % dospělé populace. Pomoc odborníka vyhledá přibližně třetina osob trpících bolestmi hlavy. Více na bolesti hlavy trpí ženy než muži.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Lidé se silnými migrénami mohou být na nějakou dobu vyřazeni z pracovních činností a přijít tak o plat ve výši, na kterou byli zvyklí.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při bolesti hlavyZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení