Bolest hlavy a migrény a jejich dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás častá pulzující a prudká bolest týla, spánků, okolo očí nebo ucha? Pak je možné, že patříte mezi 12 až 28 % lidí, kteří trpí migrénami, nebo 99 % osob, jež občas potrápí běžné bolesti hlavy. Ženy v produktivním věku postihuje migréna 2 až 3krát častěji než muže. Náklady na léčbu těchto potíží šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bolestí hlavy a migrény minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tyto zdravotní komplikace kryje.
Sjednat pojištění

Co je bolest hlavy a migréna

Bolest hlavy patří mezi nejčastější zdravotní problémy vůbec. Jedná se o příznak, který ve většině případů sám od sebe odezní po odpočinku nebo následkem užití léků proti bolesti. Bolest hlavy dělíme na primární a sekundární. 

Mezi primární bolesti hlavy patří:

  • migréna
  • bolest hlavy z napětí
  • cluster headache (intenzitou bývá přirovnávána k bolesti trojklaného nervu)
  • tenzní bolest hlavy (nejčastější typ primární bolesti hlavy, může jít o důsledek ztuhlých šíjových svalů)

Sekundární bolesti hlavy značí nějaký další zdravotní problém a bolest hlavy patří mezi jeho charakteristické příznaky. Mezi příčiny sekundární bolesti hlavy patří:

  • vysoký krevní tlak
  • cévní mozková příhoda
  • syndrom spánkové apnoe
  • nitrolební expanze
  • zánět zubu
  • glaukomový záchvat

Migréna je chronické onemocnění, pro které jsou typické opakované záchvaty bolestí hlavy s typickými doprovodnými příznaky jako nevolnost nebo zvracení. Migréna se objevuje v různých intenzitách a může mít různou délku trvání.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak bolest hlavy a migréna začíná

Mezi nejčastější příčiny bolestí hlavy a migrény patří:

  • hormonální změny (menstruace, premenstruační syndrom, menopauza, těhotenství apod.)
  • stres (vysoká hladina stresu nebo dlouhodobý stres může vyvolat migrénu)
  • potraviny (zejména ty s obsahem kofeinu mohou být spouštěčem migrény)
  • nedostatek spánku
  • nedostatečný pitný režim

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Co se týče vyšetření a diagnostikování bolestí hlavy nebo migrén, to probíhá na základě pacientem popsaných příznaků a jejich průběhu. Neexistují ovšem žádná vyšetření  nebo testy, které by mohly jednoznačně migrénu prokázat. Lékař může nechat provést magnetickou rezonanci nebo rentgen mozku. Při záchvatech migrény je vhodné provést vyšetření krční páteře z důvodu, že může docházet k jejímu ztuhnutí.

Prevence bolestí hlavy a migrény

Co se týče preventivních opatření, kterými je možné předcházet nepříjemným bolestem hlavy a migrénám, důležité je dodržovat následující:

  • kvalitní a pravidelný spánek
  • dostatečný příjem tekutin
  • předcházení stresovým situacím
  • vyvážená strava
  • pravidelný pohyb
  • omezení alkoholu

Průběh onemocnění

Zatímco běžné bolesti hlavy jsou většinou mírnějšího charakteru a po pár hodinách odezní nebo rychlou úlevu přinesou léky proti bolestem hlavy, migréna mívá průběh daleko závažnější. Záchvaty migrény mohou trvat od několika hodin až po několik dnů. Migrénu doprovázejí následující příznaky:

  • zrakové nebo smyslové projevy předcházející samotné migréně (např. blikající světla, záblesky, tmavé skvrny apod.)
  • prudká a pulzující bolest v oblasti spánků, kolem očí nebo uší
  • bolest je často lokalizována pouze na jedné straně hlavy
  • nevolnost až zvracení
  • závratě
  • světloplachost
  • poruchy rovnováhy
  • aura (poruchy vidění, záblesky světla, vidění různých tvarů, slepá nebo zamlžená místa v zorném poli)

Velmi závažnou komplikací migrény může být takzvaný migrenózní infarkt, kdy příznaky aury přetrvávají déle než 60 minut a na CT mozku se prokáže ischemie neboli nedokrvení.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti se záchvaty migrény neschopni se o sebe sami postarat a mnohdy jsou odkázáni na pomoc a péči svého okolí.

Léčba bolestí hlavy a migrény

Běžné bolesti hlavy lze zmírnit odpočinkem, doplněním tekutin a léky tlumícími bolest. Léčba migrény je obtížnější. Zaměřuje se na zmírnění bolestí hlavy a dalších doprovodných příznaků. Pokud se migréna objevuje častěji než 3krát za měsíc, je vhodná i preventivní léčba. Příčiny migrény mohou pozitivně ovlivňovat léky ze skupiny triptanů. Preventivně mohou pomoci tzv. beta-blokátory, antidepresiva či antiepileptika, která pomáhají snížit nejen závažnost migrén, ale i jejich frekvenci.

Výskyt a statistiky

Podle dat Mezinárodní společnosti pro bolesti hlavy je prevalence všech typů bolestí hlavy 93 % u mužů a 99 % u žen. Tenzní typ bolesti hlavy má prevalenci 69 % u mužů a 88 % u žen. Co se týče migrény, v Evropě v určitém období života postihuje přibližně 12 až 28 % lidí. Celkem 6 až 15 % mužů a 14 až 35 % žen postihne migréna alespoň 1krát ročně.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Co se týče nepříjemné migrény, ve většině případů není člověk schopen vykonávat své zaměstnání a zůstává doma na neschopence. Přichází tedy o plat v plné výši, na níž byl zvyklý, a je odkázán na dávky nemocenského pojištění. S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení