Co je bolest kotníku
Bolest kotníku je typickou bolestí, která je spojena především se sportovními úrazy, což je nejtypičtější mechanismus poranění kotníku. Příčin tohoto typu poranění však může být dlouhá řada.
Bolest kotníku je typickou bolestí, která je spojena především se sportovními úrazy, což je nejtypičtější mechanismus poranění kotníku. Příčin tohoto typu poranění však může být dlouhá řada.
Příčinami tohoto typu bolestí je nejčastěji zvrtnutí kotníku nebo také jeho přetížení v důsledku dlouhé chůze, běhu, nebo dokonce i stání na místě. Na vině může být ovšem i nevhodně zvolená obuv způsobující nestabilitu kotníku. Příčinou může být také špatné došlápnutí na nerovném povrchu.
Bolest kotníku je nejčastěji způsobena poraněním postranních vazů hlezna.
Přetrvává-li bolest kotníku či jeho otok několik dní nebo je utrpení nesnesitelné, provede lékař vyšetření nohy pohmatem a ve většině případů doporučí rentgenové vyšetření. Jeho účelem je především vyloučení zlomeniny a nutnosti operativního zákroku.
Mezi preventivní opatření patří hlavně vhodně zvolená obuv zajišťující důležitou stabilitu kotníků a nutné protažení před sportovní aktivitou i po ní. Před náročnější túrou se doporučuje preventivní fixování kotníků pomocí bandáže.
Bolest kotníku bývá často spojena také s otokem v oblasti kotníku, modřinami a omezenou hybností. Pokud jsou vazy jen natažené, a nikoliv potrhané, je kotník jen oteklý a lehce bolestivý. Ke zlepšení stavu dochází přibližně během 2–3 dnů. V případě, kdy došlo k natržení části vazů, je bolest i otok výrazně větší. Zde je již namístě pevná fixace kotníku a léčba trvající 4–6 týdnů podle závažnosti poranění kotníku.
V situacích, kdy došlo k úplnému přetržení vazů kotníku, nastupuje prudká bolest a dochází k výraznému otoku kotníku. S kotníkem nelze vůbec hýbat a je nemožné na postiženou nohu došlápnout. Tento typ poranění se řeší sádrou, a to přibližně na dobu 3–6 týdnů. Poté probíhají rehabilitační cvičení.
Léčba bolestivého kotníku spočívá především v klidovém režimu a fixování kotníku například pomocí ortézy. Bolest a otok kotníku je možné zmírnit studenými obklady. Pro rychlejší zmenšení otoků jsou vhodné octové zábaly a ke zmírnění bolesti se používají nejrůznější protizánětlivé masti.
Účinnou pomocí v případě natažených vazů v kotníku je i tejpování kotníku pomocí fixačních tejpovacích pásek.
V případě nedostatečné léčby a špatného zhojení mohou nastat nejrůznější komplikace, jako například opakované úrazy kotníku nebo trvalé následky v podobě nestability kotníku či jeho špatné pohyblivosti.
Pacienti s dlouhodobějšími bolestmi kotníku mohou být na nějakou dobu odkázáni na pomoc svých blízkých.
U závažnějších poranění kotníku může být člověk na nějakou dobu vyřazený z běžných činností a přijít tak o plat ve výši, na kterou byl zvyklý.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.