Bolest zad a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s nepříjemnými bolestmi zad? Potom patříte k více než 40 % Čechů, kteří trpí chronickou bolestí zad. Bolesti zad postihují především obyvatele vyspělých zemí, často tyto problémy mají těhotné ženy, dospělí i starší osoby, nevyhýbají se ale ani dětem. Náklady na léčbu těchto potíží šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady nemocí spojených s bolestmi zad minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tato onemocnění kryje.
Sjednat pojištění

Co je bolest zad

Bolest zad v současné době patří mezi nejčastější zdravotní, takzvané civilizační, problémy a souvisí především se změnou životního stylu v posledních několika desetiletích. Převažující sedavý styl života způsobuje oslabení či naopak přetížení určitých svalových skupin, což vyvolává nepříjemné bolesti v různých částech zad. Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů pracovní neschopnosti.

Rozlišuje se akutní a chronická bolest zad. Akutní bolest zad se zpravidla soustředí do jednoho místa a vzniká při náhlém či neobvyklém přetížení svalů. Většinou do několika dní až týdnů sama odezní. Chronická bolest zad trvá déle než 6 měsíců, může být způsobena například slabými zádovými svaly a vyžaduje odpovídající léčbu. 

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak bolest zad začíná

Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří:

  • nedostatek pravidelné fyzické aktivity
  • příliš namáhavá fyzická aktivita
  • sedavé zaměstnání
  • nesprávné držení těla
  • prochladnutí
  • nadváha až obezita
  • úraz
  • dlouhodobý stres
  • ploché nohy
  • nevhodná matrace nebo obuv

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Co se týče vyšetření a diagnostikování bolestí zad, probíhají především na základě pacientem popsaných projevů, délky trvání bolesti a lokalizace. Následuje klinické vyšetření, během něhož lékař zhodnotí samostatnost pacienta v chůzi a dalších pohybových aktivitách, provede vyšetření pohmatem a poklepem kvůli zhodnocení lokální bolestivosti, proteplení, stability či stahu svalů. Součástí klinického vyšetření může být i neurologické vyšetření.

V případech, kdy existuje podezření na zánětlivé onemocnění páteře, se provádí kompletní laboratorní testy. Důležitou roli hrají speciální zobrazovací metody (RTG, CT, magnetická rezonance) a v některých případech také výpočetní tomografie.

Kde potíže útočí

Bolesti zad se většinou objevují v konkrétní oblasti páteře. Rozlišuje se bolest zad v oblasti krční, hrudní či bederní páteře. Bolesti zad mohou omezit hybnost, zhoršit citlivost nebo vyvolat mravenčení v končetinách. To bývá spojeno s nepříjemnou křečí v oblasti zádového svalstva nebo s bolestí zad mezi lopatkami. Bolesti zad kromě bolesti samotné může doprovázet mravenčením či brnění rukou a nohou..

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě bolesti zadSjednat pojištění

Prevence bolestí zad

Co se týče prevence bolestí zad, mezi základní opatření patří především:

  • pravidelný pohyb nejlépe každý den
  • v případě sedavého zaměstnání pravidelné protažení
  • snížení hmotnosti v případě nadváhy
  • normální držení těla
  • vhodně zvolený typ matrace na spaní
  • pohodlná a dobře padnoucí kvalitní obuv

Průběh onemocnění

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti s chronickou bolestí zad neschopni provádět běžné každodenní činnosti a zůstávají odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba bolestí zad

Prvotní léčba bolestí zad spočívá ve zmírnění příznaků pomocí léků tlumících bolest, klidového režimu, případně aplikace suchého tepla. Důležitou roli při léčbě bolestí zad hraje rehabilitace, která tvoří jeden ze základních pilířů léčby chronické bolesti zad. Krajním řešením je operace, které se provádí v případech, kdy jsou konzervativní metody léčby neúspěšné.

Světový den bolesti zad

V rámci Světového týdne kostí a kloubů byl 16. říjen stanoven jako Světový den páteře.

Výskyt a statistiky

Bolest zad postihuje až 80 % dospělých a čím dál častěji i děti a dospívající mládež. Tento zdravotní problém se může objevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji se objevuje mezi 30. až 40. rokem života.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s chronickou bolestí zad často nejsou schopni vykonávat své zaměstnání a musí nastoupit na nemocenskou. V takové chvíli přichází o plat v běžné výši a zůstávají odkázáni na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

·        

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení