Borelióza a jejich dopady na zdraví a peněženku

Objevila se vám skvrna na kůži s výrazně ohraničenými okraji a bílým středem? Pak je možné, že patříte mezi 3000 až 4800 lidí, kteří v Česku každý rok onemocní boreliózou. Tato choroba nejvíce ohrožuje malé děti ve věku 5–9 let a starší dospělé ve věku 55–69 let. Náklady na léčbu tohoto vážného onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady boreliózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je borelióza

Borelióza je onemocnění způsobené bakterií přenášenou klíšťaty. Jedná se o nejčastější infekci, kterou tento druh roztoče způsobuje. Borelióza je léčitelné onemocnění, je-li léčba zahájena včas. Pokud se však podcení příznaky, mohou nastat komplikace v podobě zánětu očí nebo žloutenky, v nejhorším případě může dojít až na život ohrožující stav, jako jsou zánět nervů či meningitida.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak borelióza začíná

Příčinou boreliózy je přisátí klíštěte v jakémkoliv jeho vývojovém stádiu. Přenos bakterií probíhá uvolněním infikovaných slin klíštěte do těla člověka během sání krve cca po 24 hodinách od přisátí. Včasným vytažením přisátého klíštěte se tedy výrazně snižuje riziko nákazy.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostika boreliózy probíhá formou posouzení rozměru skvrny a časového odstupu od přisátí klíštěte. Protože boreliózu mohou přenášet i nižší vývojová stádia klíšťat, není přisátí klíštěte podmínkou pro diagnostikování boreliózy. Dále se provádí laboratorní vyšetření ke zjištění přítomnosti protilátek proti boreliím v krvi. Tyto protilátky se v těle začínají tvořit až za několik týdnů od kontaktu s nakaženým klíštětem. Existují také domácí testy na boreliózu, volně prodejné v lékárnách.

Části těla, které borelióza postihuje

Borelióza postihuje kůži, srdce, mozek, oči, centrální nervovou soustavu, svaly a klouby. Pokud není léčena včas, může přejít do chronického stadia, jež vyžaduje dlouhodobou léčbu trvající až několik let.

Prevence boreliózy

Mezi preventivní opatření, kterými je možné borelióze předcházet, patří:

  • vyndání klíštěte co nejdříve po jeho přisátí
  • používání repelentů a repelentních náramků při pohybu v přírodě
  • nošení vhodného oděvu (dlouhý rukáv + kalhoty), ideální je volit oblečení světlé barvy, protože na něm jsou lezoucí klíšťata dobře vidět
  • nošení pokrývky hlavy a uzavřené obuvi
  • kontrola celého těla po návratu z výletu
  • sprchování po návratu z přírody 

Průběh onemocnění

Borelióza má tři fáze:

  • fáze boreliózy – přibližně po 2 až 4 týdnech od nákazy se objeví ohraničená zarudlá skvrna se středovým vyblednutím. Kromě skvrny se mohou objevit další příznaky připomínající chřipku, jako jsou bolesti hlavy, zvýšená teplota nebo bolesti svalů a kloubů. Nemusí se ale projevit žádné příznaky.

  • fáze boreliózy – 1 až 4 měsíce od nákazy se může objevit obrna lícního nervu, otoky a bolesti kloubů, zánět spojivek či poruchy srdečního rytmu.

  • fáze boreliózy – po několika měsících až letech od nákazy se mohou objevovat příznaky jako zvýšená únava, nafialovělé skvrny na končetinách, brnění nebo necitlivost končetin či poruchy paměti a spánku.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě boreliózySjednat pojištění

Léčba boreliózy

Borelióza se léčí užíváním antibiotik. Antibiotickou léčbu boreliózy lze zahájit i během těhotenství, u kojících žen se bakterie nedostávají do mateřského mléka, takže není nutné přerušovat kojení. Antibiotická léčba se projeví zmírněním nebo úplným vymizením příznaků.

Výskyt a statistiky

Boreliózou v České republice každoročně onemocní okolo až 4800 osob. Nejčastěji se jedná o děti a starší osoby. Po celém světě prošlo lymskou boreliózu už 14 % populace. Nejvíce nakažených má střední Evropa.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s boreliózou mohou být na nějakou dobu vyřazeni z pracovního poměru, přicházejí o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, a zůstávají odkázáni na dávky nemocenského pojištění, popřípadě na své úspory.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení