Bulimie a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte záchvaty přejídání, kdy během krátkého časového úseku sníte větší množství jídla s následným zvracením? Pak je možné, že patříte mezi 1–3 % žen postižených bulimií. U mužů je výskyt desetkrát nižší. Tato choroba je nejrizikovější u mladistvých žen, u nichž výskyt dosahuje až 15 %. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bulimie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je bulimie

Bulimie patří mezi poruchy příjmu potravy. Jedná se o záchvatovité přejídání, kdy postižený během krátkého časového úseku zkonzumuje větší množství jídla. Poté následují pocity viny a uvědomění si hrozících následků, které se člověk snaží předejít například vyvoláním zvracení.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příznaky – jak začíná bulimie

Mezi typické příznaky bulimie patří:

  • opakované epizody záchvatovitého přejídání
  • množství zkonzumovaného jídla výrazně převyšuje množství, které by zvládlo sníst více lidí
  • množství jídla zkonzumovaného během záchvatu nemá člověk pod kontrolou
  • opakované vyvolávání zvracení po jídle
  • posedlost jídlem a tělesnou hmotností

Mentální bulimii mnohdy předchází mentální anorexie. Pokud některý z běžných příznaků bulimie chybí, jedná se o atypickou bulimii. Příznaky bulimie se zároveň mohou překrývat s příznaky jiných poruch příjmu potravy.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování bulimie probíhá na základě odebrání anamnézy. Lékař bere v potaz stravovací návyky, tělesný a duševní stav, životní styl i sociální prostředí. Provádí se tělesné a případně i laboratorní vyšetření. Zajišťuje se krevní obraz, funkční vyšetření ledvin nebo také moči. Kromě toho je možné nechat vyšetřit některé typy hormonů (např. hormony štítné žlázy). Současně je možné provést ultrazvukové vyšetření břicha, EKG, gastroskopii nebo výpočetní tomografii.

Prevence

Poruchám příjmu potravy je vhodné předcházet především v období dospívání. Mezi preventivní opatření, kterými je možné předcházet bulimii, patří:

  • výchovné působení v rodině a ve škole
  • preventivní programy ve škole
  • vyvarování se redukčních diet
  • eliminování stresu
  • podpora sebedůvěry
  • zvyšování sebevědomí
  • podporování vzájemné důvěry a tolerance

Správně nastavené životní pojištění vám poskytne ochranu před negativními dopady bulimie na zdraví a peněženku.

Průběh nemoci

Lidé trpící bulimií často dokáží sníst větší množství jídla v poměrně krátké době. Poté se cítí provinile a snaží se kompenzovat své jednání následujícím chováním:

  • vyvolání zvracení
  • dočasné držení diet nebo půstů
  • užívání léků snižujících chuť k jídlu a odvodňovacích léků
  • užívání projímadel
  • nadměrné cvičení

Léčba bulimie

Léčba bulimie probíhá ambulantně, ale v závažnějších případech je nutná hospitalizace. Důležitou roli hraje nejen náprava fyziologických funkcí (metabolismus), ale hlavně psychická podpora zahrnující změnu stravovacích návyků a priorit, naučit se mít rád své tělo apod. Klíčová je nutriční terapie a naučit se jíst pravidelně několikrát denně. V případě, že pacient nespolupracuje, zavádí se výživa infuzí. Léčba mnohdy zahrnuje i farmakoterapii (antidepresiva, léky proti úzkosti apod.), individuální nebo skupinovou psychoterapii.

Pokud se bulimie nezačne včas řešit s odborníkem, může mít i smrtelné následky. Poruchy příjmu potravy mají mezi psychickými nemocemi nejvyšší procento úmrtnosti.

Léčba bulimie může být spojena s úhradou nákladů, které mohou ohrozit finanční rozpočet. V tomto ohledu je skvělou volbou mít sjednanou životní pojistku, která může s úhradou takovýchto nákladů pomoci.

Výskyt a statistiky

Anorexie a bulimie postihují přibližně 70 milionů lidí po celém světě. Mentální bulimie se nejvíce vyskytuje u studentek středních a vysokých škol, a to přibližně u 4–15 %. O něco menší výskyt je mezi mladými dospělými, konkrétně 1–3 %.

 

S náklady na léčbu umíme pomoci

Bulimie může mít neblahé dopady nejen na fyzické a psychické zdraví, ale také na sociální oblast života, kdy hrozí sociální vyloučení. Úplné vyléčení může trvat delší dobu, což se může výrazně podepsat na rodinném rozpočtu. Pacienti s bulimií mohou být z důvodu léčby na nějakou dobu vyřazeni z pracovního poměru. Zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění, což může snížit životní standard a narušit rodinný rozpočet. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při bulimiiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení