Cévní příhoda a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s ochrnutím končetin či tváře na jedné polovině těla? Pak je možné, že patříte mezi 17 milionů lidí, které ročně po celém světě postihne cévní příhoda. Tato choroba ohrožuje každého 6. člověka, a to bez ohledu na věk. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady cévní příhody minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je cévní příhoda

Cévní mozková příhoda je 2. nejčastější příčinou úmrtí na světě. Lidově se tomuto onemocnění říká mrtvice. Jde o následek náhlého problému s krevním zásobením mozku.  Nervové buňky v mozku tak nemají dostatečný přísun kyslíku a odumírají. Jedná se o akutní stav vyžadující okamžitou lékařskou péči.

Jedním z typů je ischemická cévní mozková příhoda, která je nejběžnější formou, a to až v 80 % případů. Způsobuje ji krevní sraženina, která ucpe cévu a tím dojde k zastavení přívodu krve do mozku. Dalším typem je hemoragická cévní mozková příhoda, která je způsobena prasknutím cévy zásobující mozek, což vede ke krvácení do mozku nebo jeho okolí.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak cévní příhoda začíná

Jaké má cévní mozková příhoda příčiny? Mezi nejčastější patří embolie nebo vysoký krevní tlak. Rizikem je kouření, zvýšená hladina cholesterolu či cukrovka. Riziko vzniku cévní příhody se také zvyšuje s věkem a starší lidé mají menší šanci na přežití.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě podezření na cévní mozkovou příhodu lékaři provedou CT vyšetření mozku, popřípadě magnetickou rezonanci. CT vyšetření je většinou rychlejší a umožňuje dřívější zahájení léčby. Magnetická rezonance pak dokáže detailně zobrazit postiženou tkáň a rozpoznat i menší oblasti, které byly postiženy.

Kde nemoc útočí

Cévní příhoda napadá některou z oblastí mozku. Podle toho, která oblast je postižena, se liší i konkrétní příznaky. I přesto, že onemocnění jako takové vzniká v oblastech mozku, postihuje celé tělo.

Prevence cévní příhody

Mezi preventivní opatření, jak předcházet vzniku cévní příhody, patří vyvarovat se kouření a alkoholu, zdravý životní styl a pravidelné kontroly především u lidí s cukrovkou, zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi nebo vysokým krevním tlakem.

Průběh onemocnění

Jaké má cévní mozková příhoda příznaky? Mezi nejčastější patří postižení v oblasti obličeje, rukou a řeči. Konkrétní příznaky se odvíjí od toho, jaká část mozku byla postižena. Konkrétně to může být:

  • pokles obličeje k jedné straně
  • slabé nebo necitlivé paže
  • zkomolená nebo nezřetelná řeč
  • ochrnutí jedné strany těla
  • problémy se zrakem
  • ztráta vědomí
  • zmatenost
  • problémy s rovnováhou a koordinací

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s cévní příhodou na nějakou dobu odkázáni na péči svých blízkých.

Léčba cévní příhody

Léčba cévní mozkové příhody se liší podle konkrétního stavu pacienta. Uzdravení trvá měsíce až roky. V samotném počátku léčba zahrnuje test mobility, hodnocení komunikace a kognitivních funkcí, nutriční a hydratační testy, posouzení udržení moči a stolice. K léčbě se používá celá řada léků. Následná rekonvalescence zahrnuje rehabilitační a fyzioterapeutická cvičení. Léčba spočívá i ve spolupráci s psychologem, protože někteří pacienti mohou pociťovat stres, úzkost nebo mít deprese. V případě problémů s komunikací je na místě i logopedie.

Světový den cévní příhody

Datum 29. 10. bylo stanoveno jako světový den cévní mozkové příhody.

Výskyt a statistiky

Cévní mozková příhoda ročně na celém světě postihne více než 80 000 lidí mladších 20 let. V České republice se každý rok vyskytne přibližně 25 000 případů cévní příhody. Jedná se o 2. nejčastější příčinu úmrtí.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě cévní příhody bývají někteří pacienti dlouhodobě odkázáni na lékařskou péči a přicházejí tak o stálý plat, a to až na několik měsíců, ba i roky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při cévní příhoděZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení