Co je chřipka
Chřipka je onemocnění virového původu. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, jehož původci jsou viry chřipky A, B a C. Chřipka dokáže člověka potrápit a rozhodně se nevyplatí ji brát na lehkou váhu zejména u malých dětí a seniorů.
Chřipka je onemocnění virového původu. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, jehož původci jsou viry chřipky A, B a C. Chřipka dokáže člověka potrápit a rozhodně se nevyplatí ji brát na lehkou váhu zejména u malých dětí a seniorů.
Chřipku způsobuje virus, který se šíří kapénkami. Člověk se může nakazit přímým kontaktem s infikovanou osobou i prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Riziko nákazy chřipkou a riziko chřipkové epidemie se zvyšuje s příchodem zimních měsíců.
Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
Vyšetření a diagnostikování chřipky se provádí na základě odebrané anamnézy a fyzikálního vyšetření. Diagnóza je stanovena podle pacientem popsaných příznaků a průběhu onemocnění. Při určování diagnózy se bere v potaz aktuální výskyt chřipky v populaci. V některých případech a zejména v situaci, kdy je potřeba vyloučit jinou infekci dýchacích cest, je možné provést rychlý antigenní test, domácí test, nebo provést výtěr z nosohltanu a vzorek odeslat k rozboru do laboratoře. V případě podezření na zápal plic se provádí rentgenové vyšetření.
Chřipka postihuje nejen dýchací cesty, ale celý organismus. Chřipkový virus navíc dokáže mutovat a měnit svoji strukturu, takže se může chovat nepředvídatelně, čímž se jeho nebezpečnost rapidně zvyšuje.
V rámci prevence chřipky je důležité zaměřit se na následující opatření:
Příznaky chřipky na rozdíl od běžného nachlazení nastupují velmi rychle. Mezi typické příznaky chřipky patří:
U kojenců a dětí předškolního věku se může objevit i nevolnost nebo zvracení. Starší lidé nebo osoby s oslabenou imunitou mívají mnohdy při chřipce nižší horečku, ale naopak výraznější ostatní typické příznaky.
Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti s chřipkou většinou nejsou schopni po dobu několika dní vykonávat žádné běžné každodenní činnosti a zůstávají odkázáni na pomoc svých nejbližších.
Léčba chřipky zahrnuje potlačení doprovodných příznaků, tedy užívání léků tlumících horečku a bolest, případně kapek nebo sirupů na kašel. Důležitou součástí léčby je klid na lůžku, odpočinek a pitný režim (ideálně teplý čaj, minerální vody atd.). Jelikož je chřipka virového původu, nenasazují se k její léčbě antibiotika. Nekomplikované onemocnění trvá přibližně jeden týden, v některých případech může dojít ke komplikacím (např. zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin nebo zápal plic) a v takovém případě se nasazují léky, konkrétně antivirotika.
Každoročně u nás chřipkou onemocní přibližně 5–10 % dospělých a 20–30 % dětí. Proočkovanost proti chřipce je v ČR jedna z nejnižších na světě! V populaci starší 20 let dosahuje v průměru 5 %. V porovnání například s USA, kde je proočkovanost kolem 46 %, je rozdíl markantní. S chřipkou každoročně v ČR souvisí přibližně 2000 úmrtí.
Léčba chřipky s sebou nese i klid a pobyt na lůžku, což je spojeno s neschopenkou. V takové chvíli přichází pacient o plat ve výši, na kterou byl zvyklý, a zůstává odkázán jen na dávky nemocenského pojištění, což může mít neblahý dopad na rodinný rozpočet.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.