Covid a jeho dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás zvýšená teplota, zimnice, bolesti svalů a kloubů nebo ztráta čichu a chuti? Pak je možné, že máte covid. Tato nemoc nejvíce na zdraví ohrožuje lidi ve věku nad 65 let a osoby se závažnějším onemocněním či s oslabenou imunitou. Náklady na léčbu této choroby šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady covidu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je covid

Covid je onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 (RNA viry). Tyto typy běžně kolují mezi zvířaty, ale potýká se s nimi i člověk. Jedná se o onemocnění dýchacích cest, které se šíří vzduchem při blízkém kontaktu s nakaženou osobu. Tento virus byl poprvé identifikován v roce 2019 v čínském Wu-chanu. 

Covid-19 se rychle šířil do celého světa, až vyvolal celosvětovou pandemii trvající dva roky. Objevily se různé mutace covidu (např. alfa, beta, gama, delta, omikron atd.), které se lišily specifickými příznaky či zvýšenou odolností vůči protilátkám. Toto onemocnění má poměrně vysokou smrtnost. Lze se proti němu očkovat.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak covid začíná

Mezi hlavní příčiny covidu patří:

  • oslabený imunitní systém
  • nezdravý životní styl
  • nedostatek spánku
  • nedostatečná hygiena

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Co se týče vyšetření a diagnostikování covidu, na vybraných odběrových pracovištích probíhá testování. Existují 4 možnosti diagnostikování covidu:

  • PCR testování na přímý průkaz infekce – provádí se výtěrem z nosohltanu.
  • Test protilátek – odběrem žilní krve. Prozradí, zda má proti tomuto onemocnění organismus protilátky a případně jaké.
  • Test buněčné imunity – odběrem žilní krve. Test pomůže odhalit, zda je imunita schopna chránit organismus před onemocněním covid-19 bez ohledu na to, zda má nebo nemá protilátky.
  • Antigenní testy – ideální volba pro testování doma pomocí výtěru z nosohltanu nebo ze slin. Výsledek je znám během chvíle.
S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě coviduSjednat pojištění

Prevence covidu

Mezi účinná preventivní opatření, jak předcházet onemocnění covid-19 a chránit se před infekcí, patří především:

  • pravidelné a důkladné mytí rukou
  • používání dezinfekce
  • nošení roušek a respirátorů v období zvýšeného rizika nákazy
  • dodržování rozestupů na místech, kde se koncentruje větší množství lidí
  • zdravý životní styl
  • očkování proti covidu

Kde nemoc útočí

Covid postihuje nejen horní cesty dýchací, ale dle některých studií také mozek a nervy. Po skončení onemocnění se u některých lidí projevuje postcovidový syndrom, který může trvat týdny až měsíce. Nejčastěji se projevuje úzkostmi a depresemi, chronickou únavou, ponámahovou nevolností, kašlem, dušností či změnou chuťových či čichových vjemů. 

Průběh onemocnění

Jakým způsobem bude u konkrétního člověka covid-19 probíhat ovlivňují nejrůznější faktory. Je to například hladina protilátek z očkování nebo prodělání covidu v minulosti nebo také oslabení organismu jiným závažným onemocněním. Děti bývají v případě nakažení koronavirem zpravidla bez příznaků nebo jen s mírným průběhem. Naopak těžší průběh bývá u starších osob.

Mezi nejčastější příznaky covidu patří:

  • horečka
  • bolest hlavy
  • kašel
  • ucpaný nos
  • bolest svalů
  • bolest v krku
  • zimnice
  • ztráta chuti nebo čichu
  • průjem
  • nechutenství
  • zvracení

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti se závažnějším průběhem onemocnění nemusí být schopni vykonávat běžné každodenní činnosti a zůstávají tak odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba covidu

Léčba covidu je zaměřena na zmírnění doprovodných příznaků. Užívají se léky na horečku, kašel nebo bolest. Horké nápoje na chřipku a nachlazení pomáhají cílit na několik symptomů najednou. Důležitý je dostatečný spánek a odpočinku, pitný režim, případně zvlhčování vzduchu v místnosti. Důležitá je rovněž izolace, aby pacient covidem nenakazil své okolí.

Výskyt a statistiky

Do 8. března 2023 bylo ve 201 zemích světa potvrzeno celkem 676,57 milionu případů, z toho 6,88 milionu úmrtí bylo připsáno covidu-19. U 88 % pacientů mezi nejčastější příznaky patřila vysoká horečka. Celkem 58 % lidí uvedlo, že po prodělání covidu zaznamenali zvýšenou únavu, 44 % bolesti hlavy a 27 % poruchu pozornosti. Hlášená smrtnost u tohoto onemocnění se v Číně pohybovala mezi 2 až 3 %.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s covidem jsou na nějakou dobu vyřazeni z práce a přicházejí tak o plat v plné výši a zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení