Dědičné choroby a její dopady na zdraví a peněženku

Máte zdravotní problémy různého typu a onemocněl u vás někdo v rodině vzácným nebo závažným onemocněním? Pak je možné, že trpíte některou z dědičných chorob. Náklady na léčbu genetických onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady dědičných chorob zmírnit. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tyto nemoci kryje.
Sjednat pojištění

Co je dědičná choroba

Dědičná choroba označuje druh onemocnění, které je zapříčiněno, podmíněno nebo podpořeno geneticky. Dědičné choroby studuje obor zvaný lékařská genetika.

Mezi nejčastější genetická onemocnění patří:

  • Cystická fibróza - chronické onemocnění dýchacích cest a plic (jedná se o nevyléčitelné onemocnění vyžadující celoživotní léčbu)
  • Edwardsův syndrom - je charakterizován menším vzrůstem, psychomotorickou retardací a různými anomáliemi
  • Patauův syndrom - typické jsou mnohočetné závažné vývojové vady, významné postižení centrálního nervového systému
  • Downův syndrom - charakteristickými znaky jsou různé vrozené vady a typický vzhled v obličeji
  • Fenylketonurie - porucha metabolismu aminokyselin
  • Huntingtonova nemoc - neurodegenerativní onemocnění, které postihuje hlavně nervový systém
  • Kartagenerův syndrom - vzácné onemocnění, které se také nazývá syndrom nepohyblivých řasinek, typická je řada příznaků - např. časté infekce horních a dolních cest dýchacích, obrácené uspořádání vnitřních orgánů apod.
  • Klinefelterův syndrom - postiženy jsou vždy muži, typickými symptomy jsou malá varlata a neplodnost
  • Turnerův syndrom - postiženy jsou vždy ženy, typickými symptomy jsou malá postava, neplodnost a porucha vývoje vaječníků
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny dědičných chorob

Příčinou dědičných chorob jsou chyby v lidské DNA. Tyto chyby se nazývají mutace a mohou buďto vzniknout nově (např. ve spermii, vajíčku nebo embryu), nebo jsou dětem předávány rodiči. Přesto nemusí být u genetických onemocnění dědičnost zcela jednoznačná a nemusí se projevit.  

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření, diagnostika a prevence

Na vyšetření a diagnostiku dědičných chorob jsou zaměřená různá genetická vyšetření, která pomáhají odhalit širokou škálu zdravotních rizik a možnost rozvoje civilizačních chorob. Testy slouží zároveň jako prevence. Pomáhají zjistit možné genetické predispozice pro určitý soubor nejčastějších onemocnění. Díky výsledkům se dá zjistit míra rizika pro vznik kardiovaskulárních, autoimunitních, nádorových a metabolických onemocnění a nastavit vhodná preventivní opatření. Pokud člověka trápí konkrétní zdravotní obtíže, genetická analýza umožní přesně určit jejich příčinu a díky tomu může být zahájena adekvátní léčba.

Průběh onemocnění

Dědičné choroby se mohou projevovat různými symptomy podle konkrétního onemocnění. Nějakou dobu může být také pacient zcela bezpříznakový. Typické jsou například bolesti v některé části těla, dlouhodobě problémy se zažíváním, zvýšená únava, rychlý úbytek na váze a podobně.

Léčba dědičných chorob

Léčba dědičných chorob se odvíjí od konkrétního typu onemocnění. Jedním z léčebných postupů může být například genová terapie, jež může být prováděna uvnitř těla nebo i mimo tělo. Jedná se o moderní typ léčby, která pomáhá léčit onemocnění způsobená nesprávným fungováním genu. Princip genové terapie spočívá ve vnesení, odstranění nebo úpravě defektního genu buněk za účelem léčby geneticky dědičných chorob. Výhodou této terapie je mimo jiné i to, že může dané genetické onemocnění úplně vyléčit na rozdíl od běžné léčby, která léčí jen příznaky.

Světový den vzácných onemocnění

Poslední únorový den byl stanoven jako Světový den vzácných onemocnění.

Výskyt a statistiky

Ze všech nádorových onemocnění se s rizikem dědičnosti pojí přibližně 5 % nádorových onemocnění. Poměrně vysoké riziko opakování je v rámci rodiny. S geny je spojeno určité procento rakoviny prsu a vaječníků, některé nádory oka a střev. Vzácná onemocnění se nejčastěji objevují krátce po narození a postihují 4–5 % novorozenců a kojenců. Mohou se objevit i v průběhu dětství a dospělosti. Přibližně 80 % vzácných onemocnění má genetický původ. Odhaduje se, že v EU žije až 30 milionů obyvatel se vzácným genetickým onemocněním.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti s některým ze závažných onemocnění mohou být na nějakou dobu vyřazeni ze zaměstnání, nastupují na neschopenku a zůstávají tak odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění. To se dříve nebo později negativně podepíše na rodinném rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při dědičné choroběZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení