Diabetes a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s prudkým úbytkem hmotnosti, nadměrnou žízní, častým močením a dehydratací nebo dechem zapáchajícím po acetonu? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 850 tisíc lidí v České republice, které trpí diabetem. Tato choroba nejvíce postihuje muže mezi 45 až 65 lety a ženy mezi 50 až 55 lety, nicméně udeřit může v jakémkoliv věku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady diabetu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je diabetes

Diabetes neboli cukrovka je metabolické onemocnění, během něhož není organismus schopen produkovat dostatečné množství inzulinu. Jelikož v těle nefunguje správně přeměna cukrů, dochází k narušení zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek i vody. Cukrovka je celoživotním chronickým onemocněním. U diabetiků může jít buď o nedostatek inzulinu (diabetes 1. typu), nebo tělo na inzulin nereaguje (diabetes 2. typu).

Diabetes 1. typu

Diabetes 1. typu je autoimunitním onemocněním, kdy ve slinivce břišní dochází k ničení speciálních ostrůvků obsahujících buňky vyrábějící hormon inzulin. U lidí s genetickou dispozicí může být tento typ cukrovky vyvolán i obyčejnou chřipkou. Léčba spočívá v injekčním podávání inzulinu pomocí inzulinových stříkaček, per nebo pumpy. Inzulin nelze přijímat ústy (perorálně), protože by došlo k jeho rozložení žaludečními šťávami. 

Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu se léčí pomocí inzulinu pouze u špatně kompenzovaných pacientů. Jinak se doporučuje úprava stravy, pravidelný pohyb a podobná opatření. Dále se užívají léky antidiabetika. Volbu léků určuje lékař a léčba se v průběhu pacientova života většinou stupňuje. 

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak diabetes začíná

Mezi příčiny diabetu patří:

  • nadměrný energetický příjem
  • snížená fyzická aktivita
  • nezdravý životní styl
  • genetické predispozice
  • kouření
  • nadměrný stres

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostikování diabetu

Včasné diagnostikování cukrovky výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Provádí se laboratorní vyšetření. U dospělých je možné provést orální glukózový toleranční test (oGTT test), který se provádí i u těhotných. Toto vyšetření zahrnuje odběr krve, následné podání zátěžové dávky cukru a následně po 2 hodinách opět odběr krve.

Komplikace diabetu

V případě neléčené nebo nedostatečně léčené cukrovky se mohou objevit nejrůznější komplikace, které mohou omezovat kvalitu života nebo délku života snížit, a to například:

  • hypoglykémie nebo hyperglykémie
  • infarkt
  • cévní mozková příhoda
  • ischemická choroba dolních končetin
  • postižení drobných cév a ledvin
  • postižení drobných cév oka a cév vyživujících nervy
  • syndrom diabetické nohy
S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě diabetuSjednat pojištění

Prevence diabetu

K prevenci diabetu patří především:

  • snížení nadváhy
  • nekouřit
  • pravidelná pohybová aktivita
  • absolvování pravidelných lékařských kontrol
  • zdravá strava

Průběh onemocnění

Příznaky diabetu se rozvíjejí pozvolna a může trvat několik let, než dojde k odhalení nemoci. Mezi nejčastější příznaky cukrovky patří:

  • nadměrná žízeň
  • časté močení a dehydratace
  • podrážděnost
  • dušnost
  • dech zapáchající po acetonu
  • hubnutí při normální chuti k jídlu
  • poruchy vidění

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti se závažnějšími projevy cukrovky na nějakou dobu vyřazeni z běžných každodenních činností a odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba diabetu

Léčba diabetu zahrnuje zdravou a vyváženou stravu, pravidelný pohyb a udržování správné tělesné hmotnosti. Režimová opatření doplňuje podávání antidiabetik nebo inzulinu. Součástí léčby je pravidelné měření glykémie pacientem pomocí glukometru. Diabetická dieta zahrnuje pravidelnost, pestrost a vyváženost. U konzumovaných potravin je důležité sledovat glykemický index (GI), který určuje, jak rychle potravina zvedne hladinu cukru v krvi a jak rychle naše tělo glukózu využije.

Světový den diabetu

14.listopad byl stanoven jako Světový den diabetu. V roce 1950 byl vyhlášen Mezinárodní federací diabetu a cílem je upozornit na důležitost sledování hodnot hladiny cukru v krvi a zasadit se o zlepšení kvality života diabetiků.

Výskyt a statistiky

Cukrovka nejvíce postihuje muže mezi 45 až 65 lety a ženy mezi 50 až 55 lety. V České republice každý rok cukrovkou onemocní zhruba 60 tisíc lidí. Dominantním typem v 93 % případů je diabetes 2. typu. V loňském roce dosáhl celkový počet pacientů 1 milionu, což je alarmující číslo. Předpokládá se, že cca 5 % pacientů s cukrovkou zůstává nediagnostikováno.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s komplikacemi nebo závažnějším průběhem diabetu mohou být na nějakou dobu vyřazeni z práci a přichází tak o plat v běžné výši. Zůstávají odkázáni na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení