Diabetická neuropatie a její dopady na zdraví a peněženku

Máte ztenčenou kůží, poruchy citu nebo snížené vnímání bolesti? Pak je možné, že patříte mezi osoby trpící diabetickou neuropatií. Tato choroba nejvíce ohrožuje diabetiky, u nichž se vyskytuje až v 50 % případů, a to jak u diabetu I., tak i II. stupně. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady diabetické neuropatie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie je postižení nervů, které se podle konkrétního druhu nervu projevuje buďto sníženou citlivostí, nebo problémy se srdcem, močovým či trávicím ústrojím. Jedná se o nejčastější zdravotní komplikaci u diabetiků.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak diabetická neuropatie začíná

Hlavní příčinou diabetické neuropatie je onemocnění cukrovkou (diabetem). Dlouhodobě zvýšená hladina glukózy v krvi může narušovat funkce nervových buněk a vláken tvořících nerv. Další příčiny jsou kombinací několika různých faktorů. Nejčastěji je to autoimunitní zánět, kdy se v těle tvoří protilátky proti jeho vlastním složkám. Roli hrají i genetické faktory, na jejichž základě jsou někteří jedinci citlivější k poškození nervů. Ke vzniku a rozvoji nemoci přispívá taktéž zvýšená konzumace alkoholu a kouření.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování diabetické neuropatie probíhá zpravidla dle následujícího lékařského postupu:

  • Lékař posoudí anamnézu pacienta.
  • Zkoumá se objektivní nález, kdy se testují motorické a senzorické funkce nervů hlavy a končetin, vyšetřují se poruchy citlivosti na končetinách apod.
  • Dále se provádí elektromyografie, což je metoda sloužící k diagnostice poruch nervosvalového aparátu.
  • Následuje kožní biopsie.

Které části těla onemocnění postihuje

U diabetické neuropatie dochází k postižení funkce i struktury nervu. Podle konkrétního druhu nervu jsou rozlišovány 2 základní skupiny diabetické neuropatie:

  • periferní (somatická) neuropatie – postihuje nervy příčně pruhovaného svalstva končetin
  • autonomní (vegetativní) neuropatie – postihuje nervy, které ovlivňují svaly vnitřních orgánů (např. srdce, velké cévy, močové cesty, pohlavní ústrojí apod.)

Prevence diabetické neuropatie

Jako prevence diabetické neuropatie jsou vhodná následující opatření:

  • pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi
  • ochrana a péče o nohy (různé oděrky a vředy mohou zapříčinit vznik infekce)
  • zdravá strava bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu
  • udržování normálního krevního tlaku
  • pravidelná pohybová aktivita
  • snížení nadváhy
  • vyvarovat se kouření a alkoholu

Průběh onemocnění

Příznaky diabetické neuropatie se liší podle nervů, které jsou postiženy. Mezi nejčastější paří:

  • snížené nebo oslabené vnímání bolesti, tepla a chladu
  • brnění, pálení a píchání (začíná u palců a postupuje směrem nahoru)
  • problémy s koordinací pohybů a udržením rovnováhy
  • svalová slabost
  • problémy s chůzí, časté zakopávání
  • postižení lícního nervu (pokles koutku úst nebo spodního víčka, nemožnost našpulit rty)
  • syndrom karpálního tunelu (brnění, necitlivost nebo otok především v noci, kdy dochází ke sníženému překrvení nervů v rukách)

Léčba diabetické neuropatie

Léčba diabetické neuropatie je založena především na zpomalení progresu nemoci. Cílem je zmírnění doprovodných příznaků. Klíčové je udržování stabilní a přijatelné hladiny cukru v krvi. Ke zmírnění bolesti se užívají antiepileptika, v některých případech pacienti užívají ještě antidepresiva. Ke zmírnění nepříjemných projevů neuropatie se doporučují i různé relaxační techniky, rehabilitace nebo akupunktura. Někdy mohou pomoci rovněž látky na regeneraci a výživu nervů (např. kyselina alfa-lipoová, kyselina linolenová, vitamíny B a E).

Výskyt a statistiky

Prevalence diabetické neuropatie se pohybuje mezi 13–54 % v závislosti na vybraných parametrech hodnocení. U diabetiků I. typu do 30 let je prevalence 18 %, ale nad 30 let to je už 58 %, což je trojnásobný nárůst. V případě diabetiků II. typu má v době stanovení diagnózy neuropatii přibližně 14 % a po dalších 10 letech trvání onemocnění už 32 %.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se závažnějším průběhem diabetické neuropatie mohou být na nějakou dobu vyřazeni ze zaměstnání. V důsledku toho přicházejí o plat ve výši, na kterou byli do té doby zvyklí, a musí vyžít pouze z dávek nemocenského pojištění, což může být poměrně náročné, obzvláště pokud jde o živitele rodiny.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení