Diabetická noha a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí či pálením v oblasti paty a chodidla nebo pociťujete chlad v končetinách? Pak je možné, že patříte mezi 15–25 % pacientů trpících diabetem II. typu, kteří mají problémy s diabetickou nohou. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady diabetické nohy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je diabetická noha

Diabetická noha je onemocnění, které je spojeno s cukrovkou a diabetickou neuropatií. Jedná se o syndrom, který provází několik defektů vážně komplikujících zdravotní stav pacienta. V podstatě se jedná o destrukci tkání, kdy pro vytvoření vředu stačí sebemenší poranění, například malý kamínek v botě nebo škobrtnutí. Narušená imunita vede k rozvoji infekce. Pro vznik vředů je hlavním rizikovým faktorem poškození nervů.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak diabetická noha začíná

Příčiny diabetické nohy spočívají v onemocnění diabetem. Hlavní příčinou je dlouhodobé zvýšení hladiny cukru v krvi. To způsobuje poškozování nervů a krevních cév v nohách a chodidlech. V důsledku toho dochází k:

  • poškození nervů v oblasti nohy
  • nedostatečnému prokrvování končetiny
  • zvýšenému riziku vzniku infekcí

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování diabetické nohy spočívá v kompletním vyšetření nohou, zjištění defektů a posouzení známek infekce. Lékař současně hodnotí stupeň neuropatie či ischemie. Pacient absolvuje neurologické a cévní vyšetření dolních končetin. Provádí se také stěr z rány pro zjištění přítomnosti infekce.

Podle potřeby je možné provést rentgenové vyšetření nohy. Běžné jsou i odběry krve pro posouzení aktuálního stavu pacienta s cukrovkou. Dále je možné provést test citlivosti v oblasti nohy. Dopplerův ultrazvuk pomáhá zhodnotit průtok krve v žilách.

Prevence diabetické nohy

Mezi preventivní opatření, jak diabetické noze předcházet, patří především:

  • pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi
  • důsledná léčba cukrovky
  • dodržování doporučené diety
  • pravidelné lékařské kontroly dolních končetin
  • nošení dostatečně široké a pružné obuvi, která neomezuje v pohybu
  • nošení bavlněných ponožek
  • nechodit naboso
  • vyvarovat se kouření
  • při každé nové ráně na noze, bolesti nebo otoku je nutné co nejdříve navštívit lékaře

Průběh onemocnění

Mezi příznaky diabetické nohy patří:

  • bolest a pálení v oblasti nohy nebo chodidla
  • změna barvy kůže na noze
  • pocit chladu v dolní končetině
  • špatně se hojící rány nebo vředy
  • ztráta citlivosti v noze
  • brnění
  • suchá a popraskaná kůže na chodidle
  • zborcená klenba a celkové oslabení nohy

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti s diabetickou nohou bývají v některých případech při vykonávání běžných každodenních činností odkázáni na pomoc svých nejbližších.

Léčba onemocnění

Léčba diabetické nohy je zaměřena nejen na potlačení doprovodných projevů, ale také na prevenci. Důležitou roli hraje pravidelná kontrola hladiny krevního cukru a její udržování v optimálních hodnotách. V případě infekce pacient užívá antibiotika. Rány je nutné pravidelně dezinfikovat a používat vlhké krytí. V závažných situacích je nutná operace a v nejhorších případech se přistupuje k amputaci postižené nohy. K lepšímu prokrvení nohou přispívá rovněž fyzioterapie, která navíc pomáhá i s poklesem hladiny inzulinu v krvi.

Výskyt a statistiky

Počet diabetiků u nás i po celém světě poměrně rychle stoupá. S tím souvisí i nárůst pacientů s diabetickou nohou. Syndromem diabetické nohy trpí přibližně 15–25 % osob s cukrovkou II. typu.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s diabetickou nohou jsou mnohdy nuceni nastoupit na neschopenku. Přicházejí o plat ve výši, na kterou byli zvyklí, a zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění. To může výrazně narušit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení