Domácí lékárnička: jak se vybavit na běžné zdravotní problémy

Jelikož k převážné většině zdravotních komplikací dochází doma a v blízkosti bydliště, dobře vybavená lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Poslouží nejen k prevenci, ale i k pohotové reakci na běžné zdravotní problémy členů celé rodiny. Domácí lékárnička může k rychlému řešení případného zranění nebo i k první pomoci při mimořádné události.
Sjednat pojištění

Základní vybavení domácí lékárničky

V domácí lékárničce by neměly chybět základní léky a pomůcky určené k léčbě méně závažných zdravotních obtížích, jako je zvýšená teplota, kašel, zácpa, průjem, drobné řezné rány, odřeniny a další. V lékárničce pro domácí potřeby by neměly chybět následující položky:

  • náplasti a obvazy
  • dezinfekce
  • teploměr
  • pinzeta a nůžky
  • léky na bolest a teplotu
  • léky na zažívací problémy
  • léky na alergie
  • nosní spreje na rýmu
  • přípravek na výplach očí
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Doporučení pro péči o zranění a první pomoc

Odřeniny a tržné rány

V případě odřenin a tržných ran postižené místo nejprve opláchněte studenou vodou. Teplá voda rozšiřuje cévy a vyvolává obnovení krvácení. Pokud se do rány dostaly nějaké nečistoty, odstraňte je šetrně pinzetou. Pak poraněné místo vydezinfikujte a zalepte nebo obvažte.

Řezné rány

V případě řezných ran se krvácení zastavte přiložením sterilního obvazu, u silnějšího krvácení použijte tlakový obvaz. Po zastavení krvácení ránu omyjte tekoucí vodou. Okolí rány opatrně vydezinfikujte a aplikujte sterilní krytí. Dejte pozor, aby se nepřilepilo k ráně.

Popáleniny

V případě popálenin I. stupně a popálenin od slunce postižené místo zchlaďte pod proudem studené vody po dobu alespoň 10 minut. Poté místo ošetřete sprejem či gelem na popáleniny nebo přípravky s výtažky aloe vera, které zajistí zklidnění a  regeneraci pokožky.

U popálenin II. stupně, pro který jsou typické puchýře, je počáteční postup stejný jako u popálenin I. stupně, tedy chlazení pod proudem studené vody. Puchýře nikdy nepropichujte. Poté se aplikují speciální gely, krémy, masti nebo náplasti na popáleniny. U větších popálenin se místo překryje sterilním obvazem nebo se použije mastný tyl, což je sterilní tyl napuštěný vazelínou pro udržení vlhkosti rány. Následně se přiloží gáza nebo obinadlo, aby se zabránilo přichycení k oblečení.

Význam správného skladování a kontroly expiračních termínů

U domácí lékárničky je nutné pro zachování účinnosti a nezávadnosti produktů dodržovat správné skladování a pravidelně kontrolovat datum expirace. Co se týče skladování léků, ideální je jejich uchovávání v původním obalu při teplotě do 25–30 °C. Některá léčiva je nutné po otevření skladovat v ledničce nebo spotřebovat do několika dnů, týdnů až měsíců, a proto je důležité před použitím číst informace na obalech.

Přírodní a alternativní léčiva v domácí lékárničce

V domácí lékárničce si své místo najdou i přírodní doplňky stravy a alternativní léčiva, jako jsou například bylinky a esenciální oleje. Jako první pomoc při rýmě nebo k jejímu předcházení se hodí nosní spreje obsahující mořskou vodu. Při nachlazení využijete eukalyptový nebo tea tree esenciální olej k použití do aromalampy.

Role životního pojištění v podpoře zdraví a prevenci

Správně nastavené životní pojištění hraje důležitou roli v podpoře zdraví i v prevenci samotné. Může pomoci pokrýt náklady na léky a poskytnout finanční podporu v případě nejrůznějších zdravotních komplikací.

Důležité kontakty a informace pro nouzové situace

Součástí každé domácí lékárničky by měl být i seznam důležitých telefonních čísel a informací, jako například:

  • kontakt na praktického lékaře
  • kontakt na toxikologickou linku
  • kontakt na nejbližší pohotovost

Závěr a shrnutí klíčových bodů

Domácí lékárnička by měla být v každé domácnosti. Hraje důležitou roli pro zdravotní bezpečnost a pohodu. Její součástí by měly být léky určené na teplotu, bolest, kašel, rýmu a další zdravotní potíže, stejně tak i náplasti, obvazy, obinadla a další doplňky. Mimo to jsou vhodnou součástí také důležitá telefonní čísla a informace o nejbližší pohotovosti, praktickém lékaři apod.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení