Druhy stresu a dopady na zdraví a peněženku

Pojem stres označuje soubor nepříznivých vlivů krátkodobého nebo dlouhodobého charakteru na lidský organismus. Stres je reakcí těla na nadměrnou zátěž.
Sjednat pojištění

Jak vzniká stres?

Jedná se o funkční stav, během kterého je organismus vystaven mimořádným podmínkám – stresorům. Těmito stresory mohou být například:

  • vnější stresory (hluk, nebezpečí)
  • zátěž při výkonu (nadměrné požadavky, časová tíseň)
  • sociální stresory (mezilidské konflikty, sociální izolace)
  • konflikty v zaměstnání (nejistota při zvládání úkolů)
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Druhy stresu

Mezi základní druhy stresu patří stres pozitivní a negativní. Zatímco pozitivní stres vyvolává pocity vzrušení a napětí během běžných životních situací a jde o zcela normální stres, který motivuje k dosažení cílů, negativní nadměrný stres způsobuje dopady na fyzické i psychické zdraví člověka. Do této skupiny se řadí následující typy stresu:

  • Hypostres – jedná se o slabší formu stresu, kterou je lidské tělo schopno dlouhodobě snášet bez větších následků. Ve většině případů se jedná o krátkodobý stres.
  • Hyperstres – jedná se o nadměrný stres, který už má na organismus negativní vliv. Při dlouhodobém působení může vést dokonce i k úmrtí.
  • Distres – jde o opak zdravého stresu. Jedná se o velmi škodlivou formu stresu, kterou způsobují extrémní situace. Ty v těle vyvolávají chemické reakce, které mohou způsobit závažná onemocnění, ve výjimečných případech i smrt.
    Stres se také dále dělí na krátkodobý stres a dlouhodobý stres.

Fáze stresu

Existují 3 fáze stresu:

  1. Alarmová fáze – ve chvíli, kdy na tělo začne působit stres, odpovídá na něj alarmovou reakcí. Tělo v této době rozpoznává nebezpečí a připravuje se na řešení této situace. Jde o bezprostřední reakci na nějaký stresor (např. fyzický či emocionální). Tělo reaguje produkcí hormonů a rozhoduje se, zda bude bojovat, prchat, nebo rezignovat. V alarmové fázi tělo buď dosáhne optimální tělesné adaptace, anebo naopak začne z nadmíry stresu strádat. Pokud má tělo dostatek adaptivní energie, dokáže se v této fázi se stresem vypořádat. V opačném případě se přesune do dalšího stádia stresu, fáze rezistence.
  2. Fáze rezistence – tělo se v této chvíli adaptuje, odolává stresu a snaží se se stresory vyrovnat. Hladiny hormonů se mohou vrátit do normálu a tělo může zbývající obranné mechanismy omezit. Stres může pominout a člověk se tak vrací do klidového režimu. Pokud ovšem stres přetrvává delší dobu, zvýšené hladiny hormonů mohou narušit vnitřní orgány a vystavit tak tělo riziku onemocnění.
  3. Fáze vyčerpání – jde o fázi, kdy stresová situace trvá delší dobu. V tuto chvíli začíná stres nepříznivě ovlivňovat lidský organismus. Tato fáze se dostavuje jako důsledek chronického stresu. Dochází k absolutnímu vyčerpání energetických rezerv a obecné ztrátě adaptačních schopností.

Příznaky stresu

Dlouhodobý stres je jedním ze spouštěčů úzkostí, a to spolu s nedostatkem spánku, špatnou stravou nebo z důvodu užívání některých léků. Mezi příznaky stresu a úzkosti patří například:

  • trvalý strach a obavy z budoucnosti
  • tlak na hrudi
  • svalové napětí
  • podrážděnost
  • trávicí potíže – zácpa, průjem, nadýmání apod.
  • problémy s koncentrací
  • bolesti hlavy až migrény
  • pocit, že se člověk nemůže plně nadechnout
  • roztěkanost

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení