Dýchací cesty – nemoci a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s dýcháním, zvýšenou únavou a schváceností, trpíte rýmou nebo kašlem? Pak je možné, že patříte mezi 3–15 % populace, jež každý rok v závislosti na ročním období postihne některé z onemocnění dýchacích cest. Tyto choroby nejčastěji postihují děti všech věkových skupin, ale nevyhýbají se ani dospělým. Náklady na léčbu těchto nemocí šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady onemocnění dýchacích minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak je kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou nemoci dýchacích cest

Jak vyplývá z názvu, nemoci dýchacích cest neboli respirační choroby označují nemoci postihující dýchací cesty. Rozlišují se horní (nosní dutina, vedlejší nosní dutiny, ústní dutina, hltan a hrtan) a dolní cesty dýchací (průdušnice, průdušky, průdušinky a plicní sklípky). 

Mezi onemocnění dýchacích cest patří:

  • nachlazení
  • akutní bronchitida
  • chřipka
  • zápal plic
  • astma

Další méně známé nemoci dýchacích cest jsou:

  • rozedma plic
  • zánět pohrudnice
  • pneumotorax
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak nemoci dýchacích cest začínají

Příčinou onemocnění dýchacích cest je kapénková infekce, kdy se choroboplodné zárodky usadí na sliznici, oslabí organismus a vytvoří se zánět. Mezi původce infekcí patří viry, bakterie nebo paraziti. Neléčené onemocnění dýchacích cest může přejít do chronické formy.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování nemocí dýchacích cest spočívá v poslechu, případně se provádí rentgenové vyšetření plic. S odlišením od bakteriální infekce pomůže CRP test, přičemž v případě jejího potvrzení jsou nasazena antibiotika (ta se na virová onemocnění nepředepisují, zpravidla se stačí vyležet a léčit se běžně dostupnými prostředky). Dále je možné provést odběry krve nebo bronchoskopii neboli vyšetření průdušek.

Které oblasti těla onemocnění postihují

Onemocnění dýchacích cest postihují orgány a tkáně stěžující výměnu plynů během dýchání. Nejčastěji bývají zasaženy všechny části dýchacího traktu včetně průdušnice, průdušek, průdušinek a dýchacího svalstva, hltan, hrtan nebo vedlejší nosní dutiny. Infekce mohou postihnout jakoukoliv část dýchacího systému.

Prevence nemocí dýchacích cest

Mezi preventivní opatření, jak nemocem dýchacích cest předcházet, patří například:

  • zdravá strava
  • pravidelný pohyb venku
  • kvalitní spánek
  • časté větrání
  • pravidelná hygiena nosu pomocí mořské vody nebo výplach nosu
  • posilování obranyschopnosti organismu (otužování, užívání betaglukanů, probiotik apod.)
  • pravidelné mytí rukou antibakteriálním mýdlem
  • vyhýbání se uzavřeným prostorům a velkým kolektivům v době epidemie 

Průběh onemocnění

Mezi běžné příznaky nemocí dýchacích cest patří:

  • rýma
  • únava a malátnost
  • suchý, vlhký nebo až sípavý kašel
  • bolest v krku
  • ucpaný nos
  • zvýšené zahlenění dýchacích cest
  • zvýšená teplota
  • nechutenství
  • celková schvácenost

Léčba onemocnění

Léčba nemocí dýchacích cest spočívá ve zmírnění doprovodných příznaků. Užívají se léky snižující horečku, tlumící suchý kašel nebo podporující vykašlávání, případně léky působící lokálně (např. kloktadla). Důležitou roli hraje odpočinek, dostatečný pitný režim a strava bohatá na vitamíny a minerály.

Výskyt a statistiky

Nemoci dýchacích cest patří k nejčastějším onemocněním v České republice i v celém světě. Často se vyskytují i v menších nebo větších epidemiích. U malých dětí se mohou infekce dýchacích cest objevit přibližně 6–8krát do roka. U školáků, kteří mají vyzrálejší imunitní systém, to bývá zhruba 2–4krát do roka.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Při závažnějších onemocněních dýchacích cest musí pacient nastoupit na neschopenku a zůstává závislý pouze na dávkách nemocenského pojištění. To může výrazně narušit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení