U pacientů s epilepsií dochází k různým projevům onemocnění. Toto onemocnění je rozděleno do 3 základních skupin. První z nich je parciální epilepsie. V těchto případech je postižena jen určitá část mozku. Pro příznaky při parciální epilepsii nejsou typické poruchy vědomí. Mezi nejčastější příznaky pak patří motorické, smyslové a psychické příznaky, jako jsou například poruchy vidění nebo stavy depersonalizace. V případě parciální epilepsie také člověk často vytuší, že se záchvat blíží. Většinou je daný člověk nervózní nebo má před očima různé záblesky.
Další skupinou je generalizovaná epilepsie. Během ní v mozku dochází k epileptické aktivitě v obou hemisférách. Už v počátcích záchvatu většinou pacient padá na zem a nastává stav bezvědomí. Obvyklé je i pomočení a pokálení. Rizikové je i pokousání.
Třetí skupinou jsou neklasifikované epilepsie, které se svými příznaky a projevy odlišují od dvou předchozích. O tomto typu není prozatím dostatek informací.
Lidé trpící epilepsií si btížněji volí povolání nebo třeba získávají řidičský průkaz. Některým lidem se mohou těžko navazovat partnerské vztahy. U žen pak často nastává strach z otěhotnění, které může průběh onemocnění zhoršit. Co se týče společenského života, i zde může být zapojení epileptiků složitější, mnoho pacientů bývá příliš unaveno z užívání léků nebo mají problémy se sníženou pozorností a soustředěním se.
Co se týče reálného dopadu na běžný život, pak epilepsie může představovat zátěž pro celou rodinu. Pacienti s epilepsií mohou pocítit dopady v oblasti řízení motorových vozidel nebo nemožnosti vykonávat některé druhy zaměstnání. Následovat může v krajních případech i ztráta příjmu.