Epilepsie a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s občasnou poruchou vědomí spojenou se záškuby končetin nebo křečí a následným pádem? Pak je možné, že patříte mezi 0,5–1 % populace postižené epilepsií, dříve známou jako padoucnice. Toto onemocnění postihuje ženy i muže bez ohledu na věk. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady epilepsie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je epilepsie

Epilepsie je chronické onemocnění mozku doprovázené záchvaty. Jedná se o neurologický stav postihující mozek a nervový systém, jakousi „poruchu spektra“. Existuje několik typů epileptických záchvatů, přičemž dopady na zdraví postiženého člověka se mohou lišit případ od případu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak epilepsie začíná

Příčiny epilepsie jsou komplexního charakteru a není lehké je identifikovat. Mezi nejčastější patří:

  • genetické predispozice
  • strukturální změny v mozku
  • infekční nemoci (např. meningitida nebo virová encefalitida)
  • nádory mozku
  • některé události zvyšující pravděpodobnost epileptického záchvatu (poranění mozku při nehodě nebo mrtvici)

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování epilepsie probíhá na základě podrobného zkoumání anamnézy a objektivního popisu záchvatu pacienta. Pacient popisuje vjemy a své pocity před záchvatem, zkoumá se i četnost záchvatů a jejich intenzita. Provádí se CT a MRI vyšetření. K monitorování průběhu terapie a její úspěšnosti se využívá EEG.

Jeden prodělaný záchvat však nemusí znamenat diagnózu epilepsie. Mnoho lidí může během svého života prodělat pouze jeden záchvat, který bývá vyprovokovaný. Diagnózu je proto možné stanovit až po druhém prodělaném záchvatu.

Prevence onemocnění

Prevence epilepsie zahrnuje následující opatření:

  • eliminace stresových faktorů
  • relaxační postupy snižující stres (jóga, meditace, aromaterapie apod.)
  • dlouhodobě kvalitní spánek
  • dostatek omega-3 mastných kyselin v jídelníčku (rybí olej nebo lněná semínka)
  • dostatek vitamínů skupiny B, hořčíku a vitamínu C v jídelníčku (ovoce a zelenina, ořechy, obiloviny, luštěniny apod.)
  • omezení potravin, které ovlivňují vstřebávání léků (grep, pomelo, třezalkový čaj atd.)
  • pravidelné a dostatečné pití vhodných tekutin
  • omezení konzumace alkoholu a dalších návykových látek, kouření
  • vyhýbání se úrazům hlavy (úraz hlavy zvyšuje riziko rozvoje epilepsie oproti lidem, kteří úraz hlavy neprodělali)

Průběh onemocnění

Mezi běžné příznaky epilepsie patří:

  • epileptické záchvaty různé podoby a intenzity
  • předzvěst záchvatu projevující se nepříjemným pocitem v břiše
  • smyslové halucinace
  • krátké symetrické záškuby končetin
  • křeče a následný pád
  • promodrání, chrčení a pěna u úst

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti trpící epilepsií nejsou schopni při zhoršení stavu vykonávat běžné činnosti a zůstávají odkázáni na pomoc blízkého okolí.

Léčba epilepsie

Díky správně nastavené léčbě lze přibližně v 70 % případech epileptické záchvaty zcela potlačit. Léčba epilepsie je nicméně dlouhodobá a je založena na pravidelném užívání protizáchvatových léků. Ty je možné po alespoň dvouletém bezzáchvatovém období pod dohledem lékaře postupně vysazovat. Léky potlačují vznik, šíření a trvání elektrických impulsů v mozku. Při akutní léčbě se využívají benzodiazepiny. Dále se využívají neurologické zásahy do mozku nebo ketogenní dieta. Součástí léčby jsou preventivní opatření pro předcházení dalším záchvatům. Člověk trpící epileptickými záchvaty by zároveň neměl řídit.

Světový den epilepsie

Již od roku 2008 je 26. březen Světovým dnem epilepsie. Cílem je šířit povědomí o tomto onemocnění. Symbolem nemoci je fialová barva.

Výskyt a statistiky

Epilepsie je čtvrtou celosvětově nejrozšířenější neurologickou nemocí. Ojedinělý epileptický záchvat prodělá přibližně 1–4 % populace. V současné době tímto onemocněním trpí na celém světě kolem 50 milionů lidí. V České republice se s epilepsií potýká cca 100 tisíc pacientů. Ve vyspělých zemích ročně přibude 24–53 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Riziko, že se po prvním záchvatu objeví další a rozvine se epilepsie, je přibližně 80 %. U dospělých s epilepsií je až 3krát vyšší riziko úmrtí než u běžné populace. Podle některých studií může být průměrná délka života epileptika kratší až o 10 let.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s epilepsií mohou být při závažnějších a častějších projevech na nějakou dobu vyřazeni ze zaměstnání. Přicházejí o plat a zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění. To se může v negativním smyslu podepsat na rodinném rozpočtu a kvalitě života.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení