Co je hyperaktivní měchýř
Hyperaktivní měchýř je syndrom, pro který je typická častější potřeba močení spolu s náhlým nutkáním na močení. Někdy může být tento problém spojený také s únikem moči (inkontinence).
Hyperaktivní měchýř je syndrom, pro který je typická častější potřeba močení spolu s náhlým nutkáním na močení. Někdy může být tento problém spojený také s únikem moči (inkontinence).
Mezi příčiny hyperaktivního měchýře patří:
V některých případech se tento problém může objevit zcela bez jakékoliv příčiny.
Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
Diagnostikování hyperaktivního měchýře probíhá na základě několika lékařských vyšetření a testů. Po posouzení pacientem popsaných symptomů se provádí další kroky. Jedním z nich může být vedení deníku moči, do kterého si pacient zaznamenává, jak často během dne močí a v jakém množství. Dále se provádí sono vyšetření, jehož cílem je zjistit, kolik moči zůstává po vymočení v močovém měchýři. Pomocí speciálního měření se změří tlak uvnitř močového měchýře nebo rychlost, s jakou je moč vylučována.
Mezi preventivní opatření, kterými lze problému s hyperaktivním měchýřem předcházet, patří:
Mezi běžné příznaky hyperaktivního měchýře patří:
Léčba hyperaktivního měchýře se liší podle závažnosti onemocnění a konkrétní příčiny. Pacient užívá speciální doplňky stravy a léky uvolňující svaly močového měchýře a zvyšující jeho kapacitu. Doporučováno je provádění cviků na posílení pánevního dna. V některých případech se využívá elektrická stimulace nervů v podobě impulsů vysílaných do nervů, které ovládají močový měchýř. V extrémních případech se provádí chirurgický zákrok za účelem zlepšení fungování močového měchýře.
V evropské populaci se hyperaktivní močový měchýř vyskytuje asi u 10–16 % osob. V nižším věku se vyskytuje spíše u žen. S rostoucím věkem je poměr žen a mužů mezi pacienty stejný. V populaci starší 40 let se tento problém vyskytuje přibližně u 17 % osob a se zvyšujícím se věkem toto číslo narůstá. Ve věku nad 75 let tímto problémem trpí až 40 % lidí.
V některých případech může hyperaktivní měchýř pacienta výrazně omezovat při výkonu práce. Řešením je tak po dobu léčby nastoupit na nemocenskou, s čímž se pojí výrazné snížení platu. To může mít negativní dopad na rodinný rozpočet.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.