Infarkt a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestmi na hrudi? Pak je možné, že patříte mezi 4–7 % populace postižené infarktem myokardu. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 65–84 let, u nichž na národní úrovni výskyt dosahuje 10–14 %. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat i do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady infarktu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je infarkt myokardu

Infarkt je jedním z nejčastějších srdečních onemocnění. Z důvodu ucpání některé z cév nedochází ke správnému proudění okysličené krve, čímž se cévám nedostává živin. Následkem toho část srdečního svalu začne odumírat. Jedná se o život ohrožující stav, a v některých případech končí dokonce i smrtí. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě infarktuSjednat pojištění

Jak infarkt začíná

V počátcích se infarkt projevuje tupým tlakem anebo pálením v oblasti za hrudní kostí. Bolest se následně může šířit do levé ruky a krku. Nastat mohou i návaly pocení, dušnost nebo nevolnost. Dalšími příznaky je také bledost a našedivělá pokožka. Ve výjimečných případech ovšem může být člověk postižený infarktem i bez jakýchkoliv příznaků.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě podezření na infarkt lékař provede EKG. Pokud se podezření potvrdí, na grafu z EKG je patrná speciální křivka, která je viditelná dokonce až jeden rok po prodělání infarktu. Dále se provádí odběry krve pro zjištění zvýšených hodnot naznačujících prodělaný infarkt.

Kde infarkt útočí

Infarkt myokardu zasahuje oblast srdce a cév. Konkrétně je projevem poruchy a odkysličování srdečních svalových buněk a také ucpávání tepen. Postižená tkáň pak z důvodu nedostatku kyslíku odumírá.

Jak mu předcházet

Možností prevence infarktu je hned několik. Všude tam, kde je z různých důvodů zvýšené riziko infarktu, jsou zapotřebí změny směrem ke zlepšení zdraví. U obézních lidí je namístě snížení hmotnosti. U osob nad 50 let je žádoucí pravidelná fyzická aktivita, vhodná je například jízda na kole. Vhodné je i přestat kouřit, čímž se výrazně sníží riziko tohoto onemocnění. Ideální je také vyvarovat se nadměrného stresu.

Důležitá je i prevence pro ty osoby, které již jednou infarkt prodělaly. Namístě jsou pravidelné kontroly, vyvarování se cigaret a živočišných tuků. Vhodné je zařadit do jídelníčku dostatečné množství ovoce a zeleniny.

Dalším stupněm prevence u lidí, kteří již infarkt měli, je užívání léků snižujících riziko vzniku dalšího infarktu a léků na snížení hladiny cholesterolu. 

Průběh onemocnění

U pacientů ve většině případů infarkt doprovází tupá bolest na hrudi. U části z nich ovšem nemusí být příznaky vůbec žádné. I přes včasnou lékařskou pomoc a zahájení vhodné léčby ovšem mohou nastat další komplikace, jako je například srdeční arytmie nebo prasknutí srdeční stěny, což může vést i k úmrtí. Další možnou komplikací je zánět osrdečníku.

Léčba infarktu

Důležitým krokem v případě vypuknutí infarktu je zavolání rychlé záchranné služby, aby se pacient co nejrychleji dostal do nemocnice a mohla být zajištěna včasná léčba. Poté je zahájena léčba pomocí léků proti bolesti a podávání kyslíku kyslíkovou maskou. Z důvodu hrozící zástavy srdce je nutný pobyt na jednotce intenzivní péče. Důležité je dodržování absolutního klidu na lůžku. Poté, co odezní příznaky, je vhodné začít s rehabilitací. Tato rehabilitace je zaměřena především na pohybové aktivity, vhodný je i pobyt v lázních. Lékař pacientovi také doporučí, čeho by se měl vyvarovat, aby předešel dalšímu infarktu.

V případě těžkého infarktu je někdy nutné přistoupit k chirurgickému zavedení trubičky s balónkem do tepny nebo tzv. by-passu. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě infarktuSjednat pojištění

Světový den srdce

29. září bylo stanoveno jako Světový den srdce. 

Výskyt a statistiky

Kardiovaskulární onemocnění obecně, z nichž nejčastější je právě infarkt myokardu, bývají na vině až ve 44 % případů úmrtí mužů a ve 47 % případů úmrtí žen. Výskyt tohoto onemocnění se zvyšuje společně s narůstajícím věkem. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě prodělání infarktu je pacient nějakou dobu odkázán na lékařskou péči a nastává tak výpadek příjmů, který může být i dlouhodobý. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při infarktuZjistit

Nejčastější otázky

Proč je dobré mít životní pojištění?

Životní pojištění je dobré mít hned z několika důvodů. Především přináší pojistnou ochranu pro případ, že nastanou rizika, která jsou zvolená v pojistné smlouvě. V případě, kdy nastane situace, která je kryta pojištěním, pojišťovna vyplatí pojistné plnění. Kromě dožití a smrti mohou být v pojistné smlouvě sjednána také nejrůznější připojištění, jako je například pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků úrazu a další. Kromě toho může také životní pojištění obsahovat rezervotvornou složku (investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění).

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

Životní pojištění chrání klienta před větším množstvím rizik (například pracovní neschopnost, invalidita, závažná onemocnění a další), zatímco úrazové pojištění nabízí pojistné krytí pouze v případech úrazu. Životní pojištění zahrnuje vždy pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití a může krýt i spoustu dalších typů pojištění.

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení