Co znamená invalidita III. stupně
Nejvyšším stupněm invalidity je III. stupeň,, kdy má pojištěnec sníženou pracovní schopnost o více než 70 %.
Nejvyšším stupněm invalidity je III. stupeň,, kdy má pojištěnec sníženou pracovní schopnost o více než 70 %.
Základní podmínkou pro získání nároku na invalidní důchod z invalidity III. stupně je zjištění invalidity posouzením zdravotního stavu žadatele. Další podmínkou je potřebná doba pojištění z období před samotnou žádostí o invalidní důchod, záleží přitom na konkrétním věku žadatele. U lidí do 28 let věku je doba zjišťována za posledních 10 let před vznikem invalidity a činí 5 let. Pro starší žadatele, kteří tuto podmínku nesplňují, platí, že předpoklad naplní i v případě, že v posledních 20 letech byli pojištěni alespoň 10 let.
Žádost o invalidní důchod je nutné podat na České správě sociálního zabezpečení. V případě, že se z důvodu špatného zdravotního stavu nemůžete na pobočku dostavit osobně, je možné žádost sepsat s rodinným příslušníkem. Potřeba k tomu bude lékařské potvrzení, že se nemůžete osobně dostavit. Dalšími nutnými doklady je občanský průkaz a v případě, že budete chtít započítat náhradní doby pojištění, pak i rodný list dítěte v případě započítání péče o dítě do 4 let věku, potvrzení o studiu nebo vojenskou knížku. V případě zamítnutí žádosti nebo stanovení jiného stupně invalidity je možné se proti rozhodnutí do 30 dnů odvolat.
Výše invalidního důchodu se skládá ze dvou složek – základní a procentní výměry. Základní je stejná pro všechny stupně invalidity, u procentní záleží na několika faktorech. Odvíjí se od délky doby pojištění, od příjmů dosažených před vznikem invalidity a od stanoveného stupně invalidity.
Seznam nemocí, které mohou být důvodem pro přiznání invalidního důchodu, je uveden ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí. Patří mezi ně například úrazy, onkologická onemocnění, různá postižení či poruchy tělesného a duševního charakteru. V této vyhlášce jsou uvedeny i procentuální odhady, o kolik vlivem daného onemocnění klesne pracovní schopnost.
Při pobírání invalidního důchodu je přivýdělek možný. Rozsah pracovní aktivity by ovšem měl odpovídat stupni invalidity. Na rozdíl od invalidity I. a II. stupně se invalidní důchod počítá jako náhradní doba pojištění potřebná pro pozdější nárok na starobní důchod.
Hlavní výhodou invalidity III. stupně je skutečnost, že se započítává do náhradní doby pojištění na výpočet starobního důchodu. I v tomto případě je možný neomezeně vysoký přivýdělek, limitována není ani podnikatelská činnost.