Invalidita a nemoci

Invalidní důchod je dávkou nahrazující příjem osobě, která ze zdravotních důvodů není schopna pracovat nebo je její práceschopnost výrazně snížena. V závislosti na konkrétním zdravotním stavu se invalidita rozděluje do tří stupňů, z nichž nejzávažnější je invalidita III. stupně. Věděli jste, že koncem roku 2019 byly nejčastějšími příčinami invalidity nemoci svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně, a to ve 27 %? Další nejčastější příčinou pak byly duševní poruchy, a to ve 25 % případů. Mladší lidé pobírají invalidní důchod většinou z důvodu duševní nemoci, starší lidé převážně kvůli onemocněním pohybové soustavy. K problematice invalidních důchodů získáte informace od České správy sociálního zabezpečení. Pokud vás zajímá přibližná výše invalidního důchodu, kterou byste mohli pobírat, pak stačí využít některou z online kalkulaček.
Sjednat pojištění

Nejčastější příčiny invalidity

V roce 2019 tvořilo 80 % příčin invalidity šest spíš skupin onemocnění:

  1. nemoci svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně (např. artroza, artritida, spondylóza, osteoartróza,osteoporóza, osteochondróza, CB syndrom, schmorlovy uzly, scheuermannova choroba, bechtěrevova choroba, CHOPN, fibromyalgie, radikulopatie)
  2. duševní poruchy a poruchy chování (např. mentální nemoc, bipolární porucha, posttraumatická stresová porucha, agorafobie )
  3. nemoci nervové soustavy (např. roztroušená skleróza, alzheimerova choroba, neuropatie, menierova choroba, polyneuropatie)
  4. nemoci oběhové soustavy (např.ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární nemoc, trombóza, embolie)
  5. nádory (novotvary) a poranění (např. ostruha, rakovina)
  6. otravy a jiné potíže způsobené vnějšími příčinami

Ačkoliv poměr mužů a žen v invalidním důchodu byl v roce 2019 téměř vyrovnaný, mezi osobami pobírajícími invalidní důchod z invalidity III. stupně byli nejvíce zastoupeni muži, invalidní důchod z invalidity I. stupně pobírají častěji naopak ženy.

Invalidní důchod z invalidity III. stupně byl v roce 2019 přiznáván nejčastěji osobám trpícím některou z duševních poruch nebo poruchou chování. Na druhém místě pak byly nemoci kosterní a svalové soustavy.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě invaliditySjednat pojištění

Diagnostikování nemoci k nároku nestačí

Pro určení diagnózy se mimo jiné používá také mezinárodní klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů. Seznam nemocí, které mohou být důvodem pro přiznání invalidity, je zakotven ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí. U každé nemoci je uveden procentuální odhad, o kolik se u osoby s tímto onemocněním sníží práceschopnost. O zdravotním stavu žadatele rozhoduje posudkový lékař, který individuálně posoudí všechny okolnosti.

Samotné diagnostikování nemoci ovšem k nároku na invalidní důchod nestačí. Podmínkou je i věk nižší než 65 let a splnění potřebné doby účasti na důchodovém pojištění. Tuto dobu přitom  nemusí splnit lidé, kteří se stali invalidními v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Výjimku mají i ti, kdo mají tzv. invaliditu z mládí, tedy takové osoby, které se stanou invalidními ještě před dovršením plnoletosti.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při invaliditěZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Invalidita

Invalidní důchod

Invalidní důchod je dávka nahrazující příjem v době, kdy zdravotní stav nedovoluje člověku dlouhodobě vykonávat běžné...

Invalidita

Žádost o invalidní důchod

Invalidní důchod je jedna ze čtyř dávek poskytovaných z důchodového systému v České republice. Věděli jste, že v roce 2020...

Invalidita

Starobní důchod a invalidita

Víte, že invalidní důchod výrazně ovlivňuje výši starobní penze? Nějaký typ důchodu přitom pobírá více než čtvrtina české...

Invalidita

Práce a invalidní důchod

Invalidní důchod je náhradou za příjem v situacích, kdy zdravotní stav člověku nedovoluje nadále pracovat anebo mu to...

Invalidita

Nárok na invalidní důchod

Invalidní důchod je v České republice poskytován z důchodového systému. Věděli jste, že v roce 2020 pobíralo invalidní...

Invalidita

Nemocenská a invalidita

Invalidní důchod nahrazuje příjem v době, kdy zdravotní stav nedovoluje osobě vykonávat běžné zaměstnání či jinou...

Invalidita

Jak nepřijít o invalidní důchod

Úraz či závažná nemoc mohou významně zasáhnout do života a výrazně snížit práceschopnost daného člověka. Ten pak očekává...

Invalidita

Diagnóza invalidního důchodu

Invalidní důchod je poskytován z důchodového pojištění. Věděli jste, že dříve se invalidní důchod dělil na částečný a...

Invalidita

Daně a invalidní důchod

Invalidní důchod je dávka, která nahrazuje příjem v době, kdy z důvodu zhoršeného zdravotního stavu dochází k výraznějšímu...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení