Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se následně brání reakcemi, jejichž cílem je zabránit poškození nebo smrti organismu. Stres představuje soubor nepříjemných fyzických a psychických obtíží. Může se projevovat bušením srdce, neklidem, únavou, bolestmi hlavy nebo i zažívacími potížemi. Spouštěčem stresu neboli stresorem může být jakákoliv nepříjemná situace spojená s psychickou zátěží. Důležité je ovšem vědět, jak odbourat stres a jak se uvolnit od stresu. V opačném případě může mít pravidelný stres za následek závažné zdravotní potíže. Inspirujte se tipy na to, jak se rychle zbavit stresu a jak předejít nepříjemným dopadům tohoto typu zátěže na lidské zdraví.
Sjednat pojištění

Jak se zbavit stresu a úzkosti

Jak zvládnout stres a úzkost? Vyzkoušejte některý z následujících tipů na to, jak se zbavit dlouhodobého stresu a napětí.

  1. Vsaďte na bylinky. Ideální volbou je například meduňka lékařská, třezalka, levandule nebo kozlík lékařský.
  2. Dopřejte si pravidelný pohyb, a to alespoň 30 minut několikrát týdně. K chůzi či běhu si můžete do sluchátek pustit oblíbenou hudbu. Tato kombinace pomáhá uvolnit fyzické i psychické napětí, zlepšit náladu a zbavit se stresu a úzkosti.
  3. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je základem pro regeneraci těla i duše. Pro lepší spánek mohou pomoci bylinky, jako je meduňka nebo levandule. Řešením je také poslech uklidňující hudby před spaním.
  4. Pobyt v přírodě působí blahodárně na psychiku i celkově na zdraví.
  5. Trávení času s lidmi, které máte rádi, vám pomůže dodat tu správnou energii. Navíc vás takoví lidé dokáží vyslechnout a případně pomoci s vašimi problémy.
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Stres ve škole

Jak se zbavit stresu z testu? Zatočte s nervozitou před důležitým testem nebo zkouškou. Následující rady by vám měly pomoci alespoň částečně stres a nervozitu před zkouškou zvládnout:

  1. Během přípravy na zkoušku si dopřejte odpočinek a relax.
  2. Během učení se neuzavírejte do sebe a zůstaňte v kontaktu se svými nejbližšími.
  3. Zbavte se vysokých nároků na dobrou známku.
  4. Před zkouškou si dopřejte procházku na čerstvém vzduchu, pusťte si oblíbenou hudbu a meditujte.
  5. Zkuste si natrénovat situaci při zkoušce. Natrénovat ji můžete například se spolužákem. Při opakování učiva si také můžete zkoušet klást otázky a odpovídat na ně.
  6. Změňte svoje vnitřní nastavení a nahraďte negativní postoje těmi pozitivními. Aby ovšem takové postoje mohly být účinné, měly by být realistické.
  7. V den konání zkoušky se zaměřte na dech, který je jednou z největších zbraní, které máte neustále po ruce. Pomáhá zmírnit stres před zkouškou a dostat se do většího klidu. Ve chvíli, kdy cítíte, že přichází stres, věnujte pozornost svému dechu a prodlužte výdech. Při hlubokém dýchání totiž tělu dostane signál, že je všechno v pořádku, a zklidní se tak tělo i mysl.

Stres v práci

Mezi nejčastější příčiny stresu z práce patří nízké platové ohodnocení, nadměrné pracovní vytížení, nejistota v zaměstnání, šikana nebo obtěžování a další faktory. Jak se zbavit stresu z práce? Zkuste vysledovat stresory, identifikovat jejich příčiny a snažit se jim vyhýbat nebo je pokud možno eliminovat. Dopřejte si dostatek času na relaxaci, odpočinek a kvalitní spánek. Nastavte si hranice a změňte svůj životní styl. Ve chvíli, kdy cítíte, že už nic nepomáhá, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Léčba stresu

Pokud už člověk neví, jak se zbavit stresusvépomocí, je namístě přemýšlet o vhodné léčbě. Léčba stresu může zahrnovat například homeopatickou léčbu nebo užívání doplňků stravy s obsahem bylinek a minerálů, které zvyšují schopnost organismu vypořádat se se stresem (např. hořčík). V závažnějších případech je ideální léčbou stresu psychoterapie, díky které se naučíte lépe identifikovat spouštěče stresu i to, jak se s nimi vypořádat. Odbornou pomoc se vyplatí vyhledat v momentě, kdy se jedná o stres dlouhodobějšího rázu, který je spojený i s psychickými problémy.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení