Klíšťová encefalitida a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s poruchou hlavových nervů, nevolností, narušenou hybností svalů nebo nervovou obrnou? Pak je možné, že trpíte klíšťovou encefalitidou. Ta postihuje celosvětově přibližně 10 000–15 000 lidí ročně. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 25–64 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady klíšťové encefalitidy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Na člověka jej nejčastěji přenáší infikované klíště. Z tohoto důvodu se jedná o nemoc sezónního charakteru a riziko nákazy hrozí od března do listopadu s maximálním výskytem od května do září. Česká republika je zemí s poměrně vysokým rizikem nákazy. V posledních letech počet onemocnění klíšťovou encefalitidou narůstá.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Hlavní příčinou klíšťové encefalitidy je přenos pomocí infikovaného klíštěte. Zdrojem viru jsou drobní hlodavci a lesní zvěř, od kterých se může klíště nakazit. Ve výjimečných případech se může člověk nakazit konzumací potravin z tepelně nezpracovaného mléka (jogurty, mléko, sýry apod.). Encefalitida získaná z potravin mívá mírnější průběh.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření při podezření na klíšťovou encefalitidu zahrnuje laboratorní rozbor krve. V krvi je možné prokázat přítomnost viru až po uplynutí inkubační doby, která trvá přibližně 1–2 týdny od případné nákazy. V druhé fázi onemocnění, kdy už jsou zřejmé typické příznaky, lze v krvi prokázat výskyt specifických protilátek, pomocí kterých se tělo tomuto onemocnění brání. Jeden typ protilátek proti encefalitidě poskytuje dlouhodobou ochranu.

Které části těla onemocnění postihuje

Klíšťová encefalitida postihuje celý nervový systém. Existuje velké riziko postižení mozku a míchy. Zanedbání léčby může způsobit trvalé až fatální následky.

Prevence klíšťové encefalitidy

Mezi preventivní opatření, kterými je možné klíšťové encefalitidě předcházet, patří:

  • očkování proti klíšťové encefalitidě
  • včasné vytažení již přisátého klíštěte
  • používání repelentů a repelentních náramků
  • nošení pokrývky hlavy, uzavřené obuvi a vhodný oděv při pobytu v přírodě (ideálně oblečení světlé barvy, na kterém je klíště dobře viditelné)
  • kontrola celého těla po návratu z přírody

Průběh onemocnění

Příznaky klíšťové encefalitidy se liší podle fáze onemocnění. Nemoc má dvě fáze. V první fázi, která trvá přibližně 2–7 dní, se onemocnění nemusí nijak projevovat nebo může jít jen o nespecifické příznaky, například:

  • zvýšená teplota
  • celková únava
  • slabost
  • bolesti hlavy
  • bolest kloubů a svalů

Po první fázi následuje přibližně 4–10 dní bez obtíží a až poté nastupuje druhá fáze. Mezi příznaky druhé fáze klíšťové encefalitidy patří:

  • bolesti hlavy
  • světloplachost
  • zánět spojivek
  • poruchy spánku
  • problémy s pamětí a koncentrací
  • dezorientace
  • obrna

Akutní fáze trvá přibližně 2–3 týdny. Pacient bývá z důvodu těžkého průběhu onemocnění a případných následků dlouhodobě vyřazen z běžného života.

Léčba onemocnění

Léčba klíšťové encefalitidy je zaměřena jenom na zmírnění doprovodných příznaků. Užívají se léky proti bolestem hlavy nebo na snížení horečky. Většinou je nutná infuzní léčba. Po úspěšném vyléčení se mohou objevovat dlouhodobé problémy v podobě dlouhodobé únavy, poruch spánku, bolestí hlavy nebo problémů s koncentrací.

Výskyt a statistiky

Celosvětově je hlášeno přibližně 10 000–15 000 případů klíšťové encefalitidy ročně. Vůbec nejvíce případů je evidováno v Rusku. U dětí do 7 let mívá toto onemocnění spíše lehčí průběh. Úmrtnost na klíšťovou encefalitidu se pohybuje kolem 1 %. Možnost očkování proti klíšťové encefalitidě využívá zhruba 33 % lidí.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě závažnějšího průběhu je pacient nucen nastoupit na nemocenskou, s čímž se pojí i výrazné snížení výše platu. Takový člověk zůstává odkázán pouze na dávky nemocenského pojištění, což se nepříjemně promítne do rodinného rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení