Krátkozrakost a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se zaostřením na předměty v dálce nebo trpíte častým pocitem únavy očí? Pak je možné, že patříte mezi více než pětinu populace postižené krátkozrakostí. Krátkozrakost postihuje všechny bez rozdílu věku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady krátkozrakosti minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je krátkozrakost

Krátkozrakost je oční refrakční vada ovlivňující zrakovou ostrost. Paprsky světla se sbíhají už před sítnicí oka a na sítnici nevzniká ostrý obraz. Jde celosvětově o nejrozšířenější oční vadu. Dioptrie se uvádějí v záporných čísel a podle konkrétní hodnoty se krátkozrakost dělí na následující typy:

  • lehká krátkozrakost (do -2 dioptrií)
  • střední krátkozrakost (od -3 do -6 dioptrií)
  • těžká krátkozrakost (více než -6 dioptrií)
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak krátkozrakost začíná

Mezi příčiny krátkozrakosti patří:

  • genetické dispozice (trpí-li krátkozrakostí rodič či oba rodiče, stejný problém budou mít pravděpodobně i jejich potomci)
  • životní styl (riziko může zvyšovat dlouhodobé používání elektronických zařízení a sledování jiných předmětů z krátké vzdálenosti)
  • vliv okolního prostředí (např. málo venkovních aktivit a nedostatek vystavování slunečnímu svitu)

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování krátkozrakosti provádí oční lékař. Kromě konkrétních obtíží se zjišťuje rodinná anamnéza a užívání léků. Vyšetření zahrnuje refrakční test (tj. čtení znaků na tabulce), změření přesné dioptrické hodnoty pomocí přístroje, určení zakřivení a lomivosti rohovky pomocí oftalmometru a test na rozšíření zornice (pomocí speciálních kapiček a následného vyšetření zadní části oka).

Prevence krátkozrakosti

Mezi preventivní opatření, kterými je možné krátkozrakosti předcházet, patří:

  • pravidelné přestávky při práci na počítači nebo s telefonem
  • každodenní venkovní aktivity a pobyt na přírodním světle
  • absolvování pravidelných očních vyšetření u specialisty

Průběh onemocnění

První příznaky krátkozrakosti se zpravidla objevují přibližně v 6 letech u dítěte a ve věku 20–25 let se stav stabilizuje. Mezi typické příznaky patří:

  • obtížné zaostřování na předměty v dálce
  • nenarušené vidění na blízko
  • problémy s únavou očí
  • bolesti hlavy a svalů kolem očí

Léčba krátkozrakosti

Pravidelné sledování u očního specialisty je důležité pro zabránění riziku vzniku dalších očních onemocnění a prevenci komplikací, jako je například glaukom nebo odchlípnutí sítnice.

Léčba krátkozrakosti spočívá v korekci a liší se podle závažnosti oční vady. V případě nízkého počtu dioptrií, které člověka nijak neomezují, není nutná žádná korekce. V opačném případě existují následující řešení:

  • dioptrické brýle – korigují krátkozrakost a pomáhají zlepšovat zrakovou ostrost na dálku
  • kontaktní čočky – jsou řešením pro ty, kterým nevyhovují dioptrické brýle nebo by jim z nějakého důvodu překážely (např. sportovní aktivity, zaměstnání apod.)
  • speciální pevné kontaktní čočky – nosí se přes noc a přes den není potřeba nosit jakoukoliv korekci
  • refrakční chirurgie – laserová operace (pouze pro pacienty od 18 do 40 let)

Výskyt a statistiky

Oční vady se čím dál častěji objevují i u dětí. Krátkozrakost se vyskytuje přibližně u 15–20 % školáků. U dospělých se výskyt očních vad pohybuje v rozmezí 15–50 %.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Po korekci této oční vady může člověk vykonávat většinu běžných zaměstnání. Náklady na léčbu mohou ovšem výrazně narušit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení