Krevní tlak a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností nebo únavou? Pak je možné, že patříte mezi více než 50 % populace, které trápí vysoký nebo naopak nízký krevní tlak. Tyto potíže nejvíce ohrožují lidi ve starším věku, kde ve věkové kategorii od 55 do 64 let trpí vysokým krevním tlakem 72 procent mužů a 65 procent žen. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady nízkého nebo vysokého tlaku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je krevní tlak

Co je krevní tlak? Krevní tlak je označení pro tlak, pomocí kterého působí protékající krev na stěnu cévy. V různých částech krevního řečiště je hodnota tlaku různá. Tlak krve se měří pomocí tlakoměru. Hodnota krevního tlaku se zapisuje jako dvě čísla oddělená lomítkem. První hodnota je tzv. systolický tlak, druhá hodnota označuje tzv. diastolický tlak.

Normální krevní tlak by se u dospělého člověka měl pohybovat kolem hodnoty 120/80, u kojenců bývá normální tlak kolem 100/70, u většího dítěte pak kolem 110/70.

Nízký krevní tlak neboli hypotenze je označení pro stav, kdy hodnota je dlouhodobě nižší než 100/65.

Co znamená vysoký tlak? Vysoký krevní tlak neboli hypertenze převyšuje hodnoty 140/90. Neléčený vysoký krevní tlak může způsobit srdeční arytmii, kornatění cév nebo infarkt myokardu.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdySjednat pojištění

Příčiny nízkého krevního tlaku

Co ovlivňuje krevní tlak? Příčinou nízkého krevního tlaku je nedostatečné množství krve pumpované ze srdce nebo neschopnost cév se během průtoku krve správně stahovat a udržet tak potřebný tlak krve. Příčinou může být slabá fyzická kondice, endokrinologické onemocnění nebo také onemocnění mozku a míchy.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Příčinami vysokého krevního tlaku může být špatný životní styl, nedostatek pohybu, obezita, dědičnost, konzumace nadměrného množství soli, stres nebo také nedostatek spánku.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování vysokého nebo nízkého krevního tlaku provádí lékař pomocí tlakoměru. Dále se pro potvrzení hypotenze či hypertenze využívají krevní vzorky, vzorek moči, vyšetření očního pozadí nebo popřípadě sonografie, magnetická rezonance a další vyšetření.

Kde nemoc útočí

Příliš vysoký tlak může ohrožovat srdce a cévy, ledviny a způsobovat další zdravotní komplikace. Vysoký krevní tlak je jednou z hlavních příčin srdečního selhání a vzniku infarktu. Nízký krevní tlak většinou tak nebezpečný nebývá, může ovšem v různých ohledech znepříjemňovat běžné denní činnosti.

Prevence nízkého krevního tlaku

Mezi preventivní opatření, jak předcházet nízkému krevnímu tlaku, patří především dostatečný pitný režim. Pomoci může i více soli ve stravě nebo pití kávy či zeleného čaje.

Prevence vysokého krevního tlaku

Mezi preventivní opatření, jak předcházet vysokému krevnímu tlaku, patří především snížení spotřeby soli, omezení kávy, alkoholu a kouření, strava bohatá na vlákninu a draslík, strava s nízkým obsahem tuků a cholesterolu. Vhodná je i pravidelná pohybová aktivita.

Průběh onemocnění

Příznaky nízkého tlaku jsou například:

  • motání hlavy a závratě
  • únava a spavost
  • mžitky před očima
  • hučení v uších
  • bolest hlavy
  • studené končetiny

Jak poznat vysoký krevní tlak? Příznaky vysokého tlaku jsou například:

  • bušení srdce
  • bolesti hlavy
  • závratě
  • únava
  • bolest na hrudi
  • dušnost

Pak pacienti s hypertenzí nebo hypotenzí mohou být na nějakou dobu odkázáni na pomoc svého okolí.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Léčba nízkého krevního tlaku

Jak léčit nízký krevní tlak? U nízkého tlaku se k léčbě pomocí léků přistupuje jen velmi zřídka. Preferuje se spíše přirozená léčba v podobě úpravy životního stylu. Vhodné je zajištění dostatečného pitného režimu. Na nízký tlak funguje káva nebo zelený čaj.

Léčba vysokého krevního tlaku

Jak léčit vysoký krevní tlak? Kromě léků předepsaných lékařem jsou také další věci, které sníží vysoký krevní tlak. Konkrétně jsou to pravidelné procházky, snížení množství soli ve stravě, omezení alkoholu a kávy nebo pití kávy bez kofeinu, hluboké dýchání a další opatření.

Výskyt a statistiky

Podle statistik trpí v České republice vysokým krevním tlakem přibližně 45 % lidí ve věku 25–64 let. Vysokým tlakem trpí více ženy než muži. Nejvíce pacientů, a to až 70 %, je ve věku mezi 55–64 roky.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s vysokým nebo nízkým krevním tlakem mohou být v případě závažnějších obtíží nebo komplikací na nějakou dobu vyřazeni z pracovních činností, a přijít tak o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdySjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení