Lupénka a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s ostře ohraničenými červenými ložisky s šupinami na kůži nebo s odlupováním kůže? Pak je možné, že patříte mezi cca 2 % populace postižené kožním onemocněním známým jako lupénka. Tato choroba nejčastěji ohrožuje lidi ve věku do 40 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady lupénky minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je lupénka

Lupénka je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, které se vyznačuje zrychleným procesem regenerace kůže. Zatímco u zdravého člověka přirozená regenerace kůže probíhá neustále a kůže se plně obnovuje každé 4 týdny, u osob s lupénkou to trvá pouhé 4 dny. Výsledkem je nadměrná produkce kožních buněk, přičemž většina z nich je zánětlivých, a právě to způsobuje typické vršení a následné odlupování kůže.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak lupénka začíná

Jedná se o autoimunitní onemocnění, u kterého nejsou příčiny příliš známé. Mezi možné rizikové faktory pro vznik lupénky patří:

  • genetické dispozice
  • infekční onemocnění
  • nadměrné užívání alkoholu a kouření
  • nadměrný stres
  • hormonální vlivy (např. menopauza, puberta apod.)
  • metabolické onemocnění
  • změny počasí a klimatu
  • poranění pokožky a dlouhodobé mechanické dráždění
  • užívání některých léků

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování lupénky zahrnuje vyšetření malého vzorku kůže, který se odebere injekčně. Získaný vzorek se vyšetří mikroskopicky. Dále se provádí odběry krve kvůli posouzení celkového zdravotního stavu a včasného odhalení jiných onemocnění. Diagnostikování lupénky provádí kožní lékař na základě klinického obrazu spolu s posouzením stavu kůže, kdy je nutné vyloučit jiná kožní onemocnění (ekzém, reakce na některé léky, syfilis apod.). Diagnózu lupénky kloubů stanovuje revmatolog.

Které části těla onemocnění postihuje

Lupénka nejčastěji postihuje kůži, ale může zasáhnout i nehty nebo klouby. Nejvíce se projevuje v oblasti nad lokty, koleny nebo také na pokožce hlavy. Méně často se objevuje přímo ve vlasech.

Prevence lupénky

Mezi preventivní opatření, kterými je možné alespoň částečně lupénce předejít, patří:

  • zdravý životní styl
  • správná životospráva
  • minimalizování provokačních faktorů

Průběh onemocnění

Mezi příznaky lupénky patří:

  • červená ložiska na kůži s lesklými šupinkami
  • svědění a pálení v akutní fázi
  • při poškrábání se objevuje tečkovité krvácení
  • hrubý povrch na nehtech
  • žlutohnědé skvrny na nehtech
  • horečka, únava a zimnice v akutní fázi lupénky

Léčba onemocnění

Léčba lupénky je zaměřena na zmírnění příznaků a zabránění zhoršení onemocnění. U méně závažných forem se využívá lokální léčba – gely, masti a tělová mléka, které obsahují kortikosteroidy, retinoidy, černouhelný dehet a další účinné látky. Jako alternativní léčba často zabírá sůl z Mrtvého moře. U závažnějších forem je na místě systémová léčba, během níž se léky podávají injekčně nebo v tabletách. Další metodou léčby je fototerapie a fotochemoterapie. Podpůrný efekt má úprava stravy (zahrnout do jídelníčku ořechy, semínka, ryby, droždí, zeleninu a ovoce a naopak omezit polotovary a potraviny s velkým množstvím éček a alkohol), působení slunečního záření a pobyt u moře.

Světový den lupénky

Den 29. říjen byl stanoven jako Světový den lupénky.

Výskyt a statistiky

Lupénka je jedním z nejčastějších kožních onemocnění. Postihuje ženy, muže i děti. První příznaky lupénky se nejčastěji objevují ve věku od 10 do 30 let nebo později od 40 do 60 let. U dospělých osob se vyskytuje častěji než u dětí. Skoro polovina pacientů s lupénkou trpí úzkostmi.

S náklady na léčbu umíme pomoci

I když pacienti s lupénkou mohou ve většině případů vykonávat své zaměstnání, příznaky tohoto onemocnění a jeho léčba jsou poměrně náročné, a navíc může i léčba negativně zasáhnout do rodinného rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení