Lymfedém a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s otoky vyskytujícími se na některých částech těla? Pak je možné, že patříte mezi 1–2 % evropské populace postižené lymfedémem. Toto onemocnění postihuje muže i ženy. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady lymfedému minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je lymfedém

Lymfedém je onemocnění lymfatického systému. Jedná se o otoky, které se objevují kdekoliv po těle a jsou způsobeny poškozením funkcí lymfatického systému, který není schopen odvádět tekutinu pryč z těla. Pokud není lymfedém léčen, zhoršuje se a může přejít až do chronické formy. 

Stádia lymfedému

  • Stádium 0 – porucha odvodu tekutin z těla zatím bez viditelných otoků. K vytvoření otoku může v této fázi přispět pouhé bodnutí hmyzem nebo podvrtnutí kotníku.
  • Stádium 1 – měkký otok ustupující při odpočinku. Otok se objevuje po zátěži a ve večerních hodinách. V noci pak dochází k jeho ústupu.
  • Stádium 2 – otoky jsou na omak tvrdé a už samy od sebe neustupují.
  • Stádium 3 – otoky mohou být bolestivé, také dochází ke zhoršení hybnosti některých kloubů a postižený je omezen při vykonávání běžných každodenních činností a pohybu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak lymfedém začíná

Mezi příčiny lymfedému patří:

  • vrozené vady nebo funkční poruchy v lymfatickém systému
  • následek zranění nebo nádorových onemocnění
  • bodnutí hmyzem
  • infekce
  • následek chirurgického zákroku
  • užívání některých léků (např. na krevní tlak)
  • chronické poruchy cévního systému

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování lymfedému probíhá na základě fyzikálního vyšetření a posouzení anamnézy pacienta s cílem dopátrat se skutečné příčiny lymfedému. Lékař hodnotí velikost, tvar a konzistenci otoku. Dále může být provedeno ultrazvukové vyšetření, MRI nebo kombinace rentgenu a injekce s kontrastní látkou pro zlepšení vizualizace lymfatického systému.

Které části těla onemocnění postihuje

Lymfedém postihuje jakoukoliv část těla, ale nejčastěji se otoky objevují na horních a dolních končetinách. Doprovází jej omezená hybnost postižené končetiny.

Prevence lymfedému

Mezi preventivní opatření, pomocí kterých je možné lymfedému předcházet, patří:

  • pravidelný pohyb pro podpoření správného toku lymfy
  • důsledná péče o pokožku – hydratace kůže, opatrné stříhání nehtů
  • používání kompresních punčoch nebo rukávů
  • omezení vystavování se teplu – sauna, vířivka, horká koupel apod.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky lymfedému patří:

  • otoky
  • pocit těžkosti nebo napětí v postižené části těla
  • bolest a nepohodlí v oblasti otoku
  • zduření kůže
  • změny povrchu kůže
  • suchá a svědící pokožka
  • infekce kůže způsobená bakteriemi nebo plísněmi
  • záněty kůže

Léčba lymfedému

Léčba lymfedému je zaměřena především na snížení otoku a zmírnění případné bolesti. Blahodárně působí masáže, cvičení, kompresní obvazy a péče o kůži. V některých případech je nutný chirurgický zákrok za účelem vytvoření cesty pro odtok lymfy.

Výskyt a statistiky

Celosvětově je počet osob s lymfedémem odhadován na 100 milionů. Podle odhadů lymfedém postihuje 11–15 % žen. U žen s diagnózou rakoviny prsu je přibližně 21–56% pravděpodobnost, že se u nich rozvine lymfedém končetin a 10% pravděpodobnost rozvoje nekončetinového lymfedému.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se závažnějším průběhem lymfedému mohou být na nějakou dobu vyřazeni z práce a jsou tak nuceni nastoupit na neschopenku. V takové chvíli zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění, což může negativně ovlivnit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení