Migréna a její dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás náhlé bolesti hlavy doprovázené nevolností, zvracením či světloplachostí? Je možné, že se potýkáte s migrénou. Jen v České republice s ní bojuje přes milion lidí, nejvíce ženy do 40 let. Ačkoliv nejde o finančně nejnáročnější chorobu, vyplatí se správně nastavené životní pojištění.
Sjednat pojištění

Co je migréna

Migréna je bolestivé chronické onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Projevuje se záchvatovitými bolestmi jedné poloviny hlavy a může ji doprovázet mnoho příznaků včetně nevolnosti a zvracení, světloplachosti, citlivosti na zvuky nebo pachy. Příčiny vzniku této nemoci nejsou zcela známé a spouštěče se u jednotlivých pacientů liší. Nejčastěji migrénou trpí ženy mezi 20 až 40 lety, ale objevuje se i u mužů.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě MigrénySjednat pojištění

Příčiny migrény

Jedná se o primární bolest, což znamená, že ji nezpůsobuje žádné jiné onemocnění ani úraz. Vzniká přílišným stažením cévního řečiště v oblasti zrakového centra. Nejčastěji migrénu vyvolá některý z těchto spouštěčů (stimulů): 

    • Hormonální změny – u žen je to běžně menstruační migréna nebo migréna v těhotenství a menopauze
    • Konzumace nevhodných jídel, pití alkoholu a kouření – problémy způsobují zejména potraviny s obsahem dusitanů a glutamátů, typicky se jedná o paštiky nebo uzeniny
  • Nedostatek kvalitního spánku
    • Stres a úzkost – následek dlouhodobého psychického vypětí nebo traumatu
  • Problémy s krční páteří
  • Výkyvy počasí – změny atmosférického tlaku
  • Dědičnost – genetické predispozice jsou vědecky dokázané, pokud trpí migrénou oba rodiče, je až 85% pravděpodobnost, že jejich potomek na tom bude stejně
  • Léky – migréna patří k poměrně častým nežádoucím účinkům opiátů, analgetik apod.
  • K méně obvyklým příčinám patří nadbytek slunečního záření, změny prostředí, hypoglykémie, velká fyzická námaha, neléčené oční vady, potíže se zuby apod.  

Co když se nemoc rozvine během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil, a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní. V takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Konkrétní oblasti migrény

Migréna způsobuje unilaterální bolest hlavy, ale také tlak v oblasti mezi krkem a hlavou, nad očima a ve spáncích. Migréna s aurou neboli oční migréna má pak na svědomí i rozostřené vidění, záblesky nebo mžitky před očima. Nijak výjimečná ale není ani abdominální neboli břišní migréna, při které pacienty omezují spíše bolesti břicha než hlavy.

Prevence migrény

Záleží na okolnostech, přesto doporučujeme omezit příčiny migrény, které můžete ovlivnit. Aby vás toto onemocnění trápilo co nejméně, zaměřte se tedy na:

  • Duševní rovnováhu – vyvarujte se dlouhodobému stresu a věnujte se psychohygieně
  • Kvalitní spánek – spěte 7 až 8 hodin denně 
  • Vyváženou stravu – omezte kávu a alkohol, ale i čokoládu a cukry celkově, naopak zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem mědi, jako jsou luštěniny, zelenina, vejce nebo libové maso
  • Pitný režim – každý den byste měli vypít 2 až 3 litry vody
  • Dostatek pohybu – ideálně na čerstvém vzduchu
  • Reflexní cvičení a masáže – zejména pokud máte problémy se zády a krční páteří
  • Aromaterapii – vhodný je esenciální olej z máty, bazalky, citronu nebo kardamomu

Průběh migrény

Migrénu můžeme rozdělit do těchto tří stádií:

  • Prodromální – zhruba hodinu před propuknutím samotného záchvatu pociťuje většina nemocných únavu, zhoršení nálady, bolesti břicha nebo napětí ve svalech
  • Vlastní záchvat migrény – může probíhat jen pár hodin, ale i několik dní, bolest je v tu dobu nejsilnější, zpravidla proniká od spánků až do týla, ale někdy ji nemocný pociťuje jen kolem očí, objevují se i doprovodné příznaky jako nevolnost, problémy s rovnováhou či světloplachost
  • Postdromální – bolest pomalu odeznívá, přichází pocit úlevy, ale zároveň i únavy a vyčerpání, u některých pacientů může přetrvávat citlivost na různé podněty 


Charakteristická je středně silná až silná bolest jedné poloviny hlavy. Nejprve je tupá, ale postupně přechází v záchvaty pulzující bolesti. Přibližně pětinu pacientů navíc trápí migréna s aurou neboli bazilární migréna, tato fáze většinou nastupuje mezi prvním a druhým stádiem a projevuje se rozmazaným nebo dvojitým viděním, mžitkami před očima a výjimečně i zrakovými a čichovými halucinacemi.

Léčba migrény

Nejde o nemoc, která by znamenala ohrožení života, dokáže ale velmi potrápit. Pokud vás sužuje silná a dlouhotrvajícímigréna, měli byste potíže konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Ten stanoví léčbu a pravděpodobně vám předepíše antimigrenikum z řady triptanů (Migralgin apod.). Tyto léky působí jako účinná prevence a navíc vám na ně přispěje pojišťovna. Akutní migréna se dá zmírnit například diklofenakem nebo naproxenem, které jsou také pouze na předpis. Doplácet byste na ně měli maximálně 100 Kč.

A právě v těchto případech je velkou nadějí moderní biologická léčba, která spočívá v podávání takzvaných monoklonálních protilátek. Provádí se jednou za měsíc a už po devíti návštěvách výrazně snižuje počet dní, během kterých pacient migrénou trpí.

I u této bagatelizované nemoci ale mohou nastat komplikace. Nejčastěji je to chronická migréna, při které má pacient bolesti hlavy více než 15 dní v měsíci. Dále se jedná o status migrenosus, tedy bolest trvající déle než 72 hodin, a také migrenózní infarkt způsobený dlouhotrvající oční migrénou, kdy dochází k ischemizaci (nedostatečnému prokrvení) mozku.

Pokud máte migrénu jen občas a bolest ani doprovodné příznaky vás nijak neomezují, budou vám stačit volně dostupné léky proti bolesti. Dobře zabírá aspirin (kyselina acetylsalicylová), paracetamol, ibuprofen nebo Ibalgin. Aspirinu se ale vyvarujte v těhotenství.

Nákladovost léčby

Léčba vás zpravidla vyjde maximálně na stokoruny měsíčně. Jakmile ale nastanou komplikace, můžou to být i tisíce korun a mnohdy překročíte i roční limit doplatků na léky, který se liší podle věku a případné invalidity. V takovém případě nezapomeňte u vaší pojišťovny zažádat o vrácení nadlimitní částky. Postup najdete na jejích webových stránkách. Stejně tak vám pojišťovna může hradit biologickou léčbu, která je velmi nákladná a většina pacientů by si ji sama nemohla dovolit.

A co funguje na migrénu kromě konvenčních léků? Vyzkoušet můžete například různé doplňky stravy. Většina pacientů si pochvaluje přípravky s ginkgo bilobou, koenzymem Q 10, případně vápníkem a hořčíkem. Zapomenout ale nesmíme ani na přírodní prostředky a rady našich babiček. Pokud tedy máte možnost, dejte na jejich osvědčený postup a přesuňte se do tmavé a tiché místnosti. Je možné, že se migréna nezlepší hned, ale postupně by se vám mělo alespoň trochu ulevit.

Při akutních stavech se osvědčily podobné bylinky jako v preventivní aromaterapii. Záleží tedy spíše na tom, jakou formu vyberete, prodávají se sušené, jako esenciální oleje, roll-ony nebo například koupele.Z éterických olejů je ideální svěží máta nebo citron. Jen pozor na silnou koncentraci, stačit vám bude opravdu kapka. Naneste ji na prsty a jemně promasírujte spánky. A jestli máte raději levanduli, vyzkoušejte nejen olej, ale i lahodný čaj z této středomořské bylinky.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě MigrénySjednat pojištění

Zajímavá data

Podle průzkumů se s migrénou častěji potýkají ženy než muži (15 % vs. 7 % populace). Jednotlivé zdroje se ale liší, některé uvádějí až trojnásobný rozdíl. Ještě smutnější jsou statistiky týkající se migrény u dětí. Případů v poslední době přibývá a zatímco ve věku od 5 do 15 let se tento problém týká jen 10 % jedinců, mezi teenagery od 15 do 19 let jde téměř o třetinu z nich. Nepředvídatelná je migréna u těhotných žen, u některých se problémy zlepší nebo úplně vymizí, u jiných mohou teprve propuknout. 

V České republice má s migrénou zkušenost více než milion lidí. Častěji to jsou obyvatelé měst a převládají ženy od 30 do 40 let. Vše tedy odpovídá celosvětovým trendům

Životní pojištění pro případ onemocnění Migrénou

V případě, že onemocníte Migrénou, může vás potkat nenadálý výpadek příjmu, a to i dlouhodobý. Pro tyto situace je vhodné mít sjednáno životní pojištění, u kterého si můžete připojistit riziko tohoto onemocnění. Pokud vám lékař tuto diagnózu stanoví, budete pak mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

  • Euc.cz (2022) MIGRÉNA – PŘÍZNAKY, PRŮBĚH A LÉČBA Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/migrena-priciny-prubeh-a-lecba/
  • Ikem.cz (2015) MIGRÉNA Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/migrena/a-1996/
  • Lekarna.cz (2021) MIGRÉNA A JEJÍ LÉČBA Dostupné z: https://www.lekarna.cz/clanek/migrena-a-jeji-lecba/
  • Mayoclinic.com (2021) MIGRAINE Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201
  • Ordinace.cz (2022) BIOLOGICKÁ LÉČBA SNIŽUJE POČET ZÁCHVATŮ MIGRÉNY Dostupné z: https://www.ordinace.cz/clanek/biologicka-lecba-snizuje-pocet-zachvatu-migreny/
  • Vitalion.cz (2011) MIGRÉNA Dostupné z: https://nemoci.vitalion.cz/migrena/
  • Vitalia.cz (2022) MIGRÉNA Dostupné z: https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/migrena/
Chci zjistit, na co mám nárok při MigréněZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení