Mozková příhoda a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s náhlými krátkodobými poruchami řeči nebo vás trápí pocit necitlivosti na některé části těla? Pak je možné, že vás potkala náhlá mozková příhoda, která v České republice ročně postihuje kolem 25 tisíc lidí nezávisle na věku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady mozkové příhody minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je mozková příhoda

Mozková příhoda nebo také mozková mrtvice je druhou nejčastější neúrazovou příčinou úmrtí. Vzniká z důvodu náhlých problémů s krevním zásobením mozku. Nervové buňky v mozku pak nemají dostatečné množství kyslíku a živin, v důsledku čehož odumírají.

Následkem odumírání nervových buněk dochází k poruchám různých funkcí, a to podle poškození konkrétních částí mozku.

Existují dva typy mrtvice, a to podle způsobu jejího vzniku:

  1.   ischemická mozková příhoda – vzniká z důvodu nedokrvení mozku, jehož důsledkem je mozkový infarkt. Příčinou je ucpání cév, které způsobí snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku. Tím je narušeno cévní zásobení mozku.
  2. hemoragická cévní mozková příhoda – je zapříčiněna prasknutím mozkové tepny. To způsobí rychlé krvácení do mozku nebo to, že se krev dostane mezi mozkové obaly. V obou případech dochází k postupnému odumírání mozkových buněk.
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak mozková příhoda začíná

Jaké má mozková příhoda příčiny? Existuje dlouhá řada důvodů, proč k mozkovým příhodám dochází. Malá mozková příhoda bývá nejčastěji způsobena některou z těchto příčin, které mohou výrazně zvyšovat riziko vzniku tohoto onemocnění.

  • dědičnost
  • vyšší věk
  • vysoký krevní tlak
  • srdeční onemocnění
  • vysoká hladina cholesterolu v krvi

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Základní vyšetřovací metodou používanou k diagnostikování mozkové příhody je CT nebo také MRI vyšetření. Tyto metody pomohou určit, o jaký typ mozkové příhody se jedná.

Prevence mozkové příhody

Mezi preventivní opatření, jak předcházet mozkovým příhodám, patří:

  • zdravá životospráva
  • pravidelný pohyb
  • omezení konzumace živočišných tuků a cukrů
  • omezení alkoholu a kouření
  • psychická pohoda

Jak se nemoc projevuje

Mezi nejčastější příznaky mozkové příhody patří:

  • ochrnutí jedné strany těla
  • ochrnutí části obličeje
  • pokles koutku úst
  • obtížné vyjadřování
  • problémy s chůzí a se stabilitou
  • výpadky zraku
  • rozmazaný obraz

Pacienti s mozkovou příhodou jsou v mnoha případech odkázáni na péči svých blízkých. Při vysokém stupni postižení je u pacientů nutné zajištění trvalé péče.

Léčba mozkové příhody

Léčba mozkové příhody spočívá především v tzv. trombolýze, kdy je pacientovi do žil podáván lék rozpouštějící sraženiny, které blokují mozkovou tepnu. Další možností je zavedení katetru do cévy, s jehož pomocí se krevní sraženiny odstraní a céva je poté vyztužena malou drátěnou trubičkou. Tato metoda je úspěšná zvláště v případech, kdy je zablokovaná některá z větších mozkových tepen.

Cílem těchto léčebných přístupů je co nejrychleji obnovit průtok krve do postižené části mozku a minimalizovat rozsah poškození a předejít následným komplikacím.

Dále je nutné včasně zahájit pravidelné rehabilitace, které mají za cíl výrazně snížit stupeň invalidity.

Světový den mrtvice

29. říjen byl stanoven jako světový den mrtvice.

Výskyt a statistiky

Každý rok v České republice postihne náhlá mozková příhoda kolem 30 tisíc lidí, přičemž každý 5. z nich na ni zemře. Celosvětově ročně toto onemocnění potká více než 17 milionů lidí. Nevyhýbá se lidem žádného věku, ročně postihnou mozkové příhody 80 tisíc lidí mladších 20 let.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s náhlou mozkovou příhodou jsou vyřazeni z pracovního poměru, přicházejí na nějakou dobu o svůj plat a zůstávají tak odkázáni jen na dávky nemocenského pojištění.  

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při mozkové příhoděZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení