Co je myopatie
Myopatie patří mezi neurologické poruchy. Jedná se o nervosvalové onemocnění, které postihuje hlavně kosterní svalstvo. Myopatie může být i vrozená. Projevuje se i nejrůznějšími svalovými dystrofiemi.
Myopatie patří mezi neurologické poruchy. Jedná se o nervosvalové onemocnění, které postihuje hlavně kosterní svalstvo. Myopatie může být i vrozená. Projevuje se i nejrůznějšími svalovými dystrofiemi.
Onemocnění se projevuje především svalovou slabostí a bolestmi svalů. Může mít několik podob, a to podle toho, jaká oblast je poškozena. Jednou z variant, kdy je bederní páteř prohnutá, se projevuje chůzí s vypouklým břichem. Druhá varianta, kdy dochází k poklesu pánve u končetiny, je typická kachní chůzí. U poslední varianty pak pacient k tomu, aby se dostal ze dřepu do stoje, musí použít ruce, kterými si do stoje pomáhá. Problém dělá i chůze do schodů nebo česání vlasů.
Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.
Pro vyšetření a diagnostikování myopatie se vychází především z konkrétních příznaků, jejichž objevení by mělo být pro pacienta varováním a impulsem k návštěvě lékaře. Z odběru krve se zjišťuje přítomnost určitých enzymů. Dále se provádí genetické vyšetření, odběr tkáně ze svalu nebo EEG. Dalším vyšetřením je napojení svalů na elektrody a testování jejich funkcí. Testuje se i funkčnost dýchacího svalstva.
Myopatie neboli svalová ochablost napadá kosterní svalstvo. Nejčastěji se jedná o oblast nohou, pánevního svalstva, horních končetin, krku a dýchacích svalů. Dalšími přidruženými komplikaci může být velmi obtížné polykání, poškození plic a střev. Pokud pacient užívá kortikosteroidy, bývá jejich vedlejším účinkem přibývání na váze, řídnutí kostí, vysoký krevní tlak a deprese.
Doposud nebyla zjištěna žádná preventivní opatření, která by vedla ke snížení rizika myopatie.
Průměrná délka dožití pacientů s myopatií se pohybuje kolem 20 let. Pacienti ve většině případů umírají z důvodu srdeční či dechové nedostatečnosti, což je způsobeno ochablými svaly zajišťujícími tyto činnosti. Myopatie může mít různé podoby. Slabší průběh doprovází jen lehká bolest svalů a únava. U pacientů s těžšími formami dochází až k rozpadu svaloviny a silnějším bolestem svalů. Je-li myopatie důsledkem onemocnění štítné žlázy, mívají pacienti problémy s polykáním.
i Pacienti s myopatií mohou mít v pozdějším stádiu sníženou možnost normálního pohybu. Mnohdy se pohybují jen pomocí invalidního vozíku a nemohou vykonávat zaměstnání.
Pacienti s myopatií užívají různé druhy léků. Někdy je nutná dokonce dialýza. Důležité je i dodržování diety, protože lidé trpící myopatií by kvůli ochablým svalům měli udržovat nižší váhuí. Existují i tzv. babské rady, kdy mohou s obtížemi pomáhat bylinky. Vhodné je například potírat svaly měsíčkovým olejem, a to ideálně před spaním.
Dalšími opatřeními je zdravá a pestrá strava, plavání nebo jízda na koni. Při tomto typu pohybu totiž dochází k zapojování důležitých skupin svalů. Důležitá je pravidelná fyzioterapie a používání kompenzačních pomůcek.
Myopatie postihuje častěji ženy než muže, a to v poměru 2 : 1. Až u 20 % pacientů s myopatií se objevuje nekrotizující myopatie, která postihuje nejčastěji osoby starší 30 let.
Pacienti s lehčí formou myopatie mohou pracovat, ale v případě těžší formy mohou přijít o plat.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.