Nachlazení a chřipka a její dopady na zdraví a peněženku

Respirační potíže jako ucpaný nos a rýma, bolest v krku nebo kašel jednou za čas postihnou každého. Někoho i několikrát do roka. Tyto zdravotní obtíže nejvíce ohrožují lidi ve věku nad 65 let. Chřipka každoročně postihne zhruba 10 % populace. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění může finanční dopady nachlazení nebo chřipky minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda tuto nemoc kryje a za jakých podmínek.
Sjednat pojištění

Co je chřipka a nachlazení a jak je od sebe odlišit

Na první pohled jsou chřipka a nachlazení jenobtížně rozeznatelné. V obou případech se jedná o onemocnění dýchacích cest způsobené viry, jinak se liší. Chřipkamá rychlý nástup a jejím typickým projevem je vysoká horečka, která může přesahovat i 39 °C. Nachlazení nastupuje pozvolna a teplota bývá maximálně zvýšená. Na rozdíl od nachlazení chřipku téměř nikdy nedoprovází rýma.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak nachlazení a chřipka začínají

Chřipku způsobují chřipkové viry a nejčastěji se šíří během zimy a na začátku jara, v létě spíše výjimečně.Přes 200 druhů virů může vyvolat nachlazení. Nejčastěji se jedná o takzvané rhinoviry, které jsou příčinou především zánětu horních cest dýchacích.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostika nachlazení či chřipky probíhá na základě pacientem popsaných projevů a průběhu nemoci. Význam má i poslech dýchacích cest pomocí fonendoskopu, který pomáhá vyloučit případný zánět průdušek. Při vážném podezření na chřipku s bakteriální infekcí nebo na zápal plic je na místě pacientovi provést rentgen plic.

Kde nemoc útočí

Nachlazení či chřipka postihují primárně horní dýchací cesty.Při nachlazení jsou však zasaženy jen dýchací cesty, zatímco chřipka má tendenci postihovat celé tělo.

Prevence nachlazení a chřipky

Mezi účinná preventivní opatření chránící před vznikem nachlazení a chřipky patří:

  • očkování proti chřipce
  • časté a důkladné mytí rukou
  • nedotýkání se obličeje
  • pravidelné větrání doma i v kanceláři
  • posilování imunity
  • otužování
  • zdravá a vyvážená strava
  • doplňování vitamínů a minerálů
  • užívání probiotik
  • pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu
  • kvalitní spánek a pravidelný odpočinek

Průběh onemocnění

Inkubační doba chřipky se pohybuje od 1 do 4 dnů. V případě průběhu bez komplikací symptomy odezní samy po 4 až 7 dnech. Mezi běžné příznaky chřipky patří:

  • vysoká horečka
  • intenzivní suchý a dráždivý kašel
  • mohou se objevit i průjmy a nevolnost
  • výrazná únava až schvácenost
  • intenzivní bolest hlavy „za očima“
  • silné bolesti svalů a kloubů

Co se týče dopadu na domácnost, pacienti s vážnějšími příznaky chřipky mohou být odkázáni i na pomoc svých blízkých.

Léčba chřipky a nachlazení

Hlavním účelem léčby je především zmírnění příznaků a posílení imunitního systému. Užívají se léky na bolest, spreje do nosu, pastilky nebo spreje na bolesti v krku, sirupy či kapky proti kašli apod. Důležité jsou režimová opatření jako klid na lůžku a dostatek tekutin, zejména v případě, kdy chřipku doprovází zvýšená teplota až horečka. Pokud vás trápí silná únava, říká si tělo i o doplnění vitamínů a minerálů.

Výskyt a statistiky

V České republice onemocní chřipkou až 15 % dospělých osob a 30 % dětí ročně. V rámci celosvětové populace má chřipka vážný průběh u 3 až 5 milionů lidí a zhruba 600 tisíc z nich této nemoci podlehne.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Zatímco u běžného nachlazení je člověk většinou schopen vykonávat zaměstnání, v případě chřipky je neschopenka nutností, což může znamenat pokles příjmů. S vysokými náklady na léčbu a následným snížením příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení