Nádory žaludku a jejich dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás bolest žaludku, pocity plnosti i po malé porci jídla, nebo dokonce extrémní únava? Pak je možné, že patříte mezi osoby s nádorem žaludku. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 70–80 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady nádorů žaludku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.

Co je nádor žaludku

Nádory žaludku jsou karcinomy vznikající postupnou nádorovou přeměnou buněk žaludeční sliznice. V současné době se jedná o 4. nejčastější příčinu úmrtí v Evropě. Zhoubný nádor na žaludku se obvykle vyvíjí pomalu a po mnoho let. Předtím, než se vyvine opravdu zhoubný nádor v žaludku, je možné pozorovat přednádorové změny na žaludeční sliznici, které ovšem málokdy způsobují nějaké obtíže, a tak zůstávají dlouho neodhaleny.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Druhy zhoubných nádorů žaludku

Existuje několik typů zhoubných nádorů žaludku:

  • Adenokarcinomy – patří mezi nejčastější zhoubné nádory žaludku, a to až v 95 % případů rakoviny žaludku. Tento typ karcinomu vzniká z buněk žaludeční sliznice produkujících žaludeční šťávu. Jeden ze dvou podtypů těchto karcinomů – intestinální karcinom – mívá lepší prognózu a nešíří se tak rychle. Oproti tomu druhý podtyp – difuzní karcinom – se vyskytuje sice méně často, ale šíří se výrazně rychleji a je mnohem hůře léčitelný.
  • Gastrointestinální stomální nádory – začínají ve stěně žaludku a některé se mohou chovat nezhoubně. U jiných je ale pravděpodobnost, že se rozšíří do dalších částí žaludku anebo i do jiných částí těla.
  • Neuroendokrinní nádory – začínají v buňkách žaludku a v některých ohledech se chovají jako nervové buňky a v jiných ohledech zase jako buňky produkující hormony. Většina těchto nádorů má tendenci pomalého růstu a nešíří se do jiných orgánů v těle.
  • Lymfomy – pocházejí z buněk imunitního systému. Obvykle vznikají na jiných místech v těle, ale některé se mohou objevit i ve stěně žaludku. Léčba i prognóza lymfomů se odvíjí od jeho typu a záleží i na dalších faktorech.

Jak nádor žaludku vzniká

Nádor žaludku má nejasné příčiny. Existuje ale několik rizikových a genetických faktorů, které pravděpodobnost vzniku nádoru žaludku zvyšují. Mezi tyto faktory patří:

  • opakované výskyty rakoviny žaludku v rodině
  • vysoký příjem soli
  • kouření
  • žaludeční vředy
  • chronické záněty žaludku

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování nádorů žaludku zahrnuje především fyzikální vyšetření a endoskopii nebo gastroskopii, které rychle, bezpečně a včasně odhalí přesnou lokalizaci postižení žaludku a zároveň také umožňují odběr biologického materiálu na rozbor.

Kromě toho také lékař nechává vyšetřit odebrané vzorky krve a stolice. V případě, kdy je diagnostikována rakovina žaludku, se dále provádí také ultrazvuk břicha, rentgen plic, výpočetní tomografie hrudníku a břicha a popřípadě další laboratorní vyšetření.

Prevence nádorů žaludku

Mezi preventivní opatření, kterými je možné předcházet nádorům žaludku, patří například:

  • vyhýbat se velmi solenému jídlu
  • vyhýbat se uzeným a grilovaným potravinám
  • konzumace čerstvého ovoce a zeleniny
  • vyvarovat se kouření

Průběh onemocnění

Mezi příznaky nádorů žaludku patří například:

  • pocit tlaku v nadbřišku
  • pocit plnosti i po konzumaci malého množství jídla
  • nechutenství
  • úbytek hmotnosti
  • celková únava
  • zvracení krve
  • černé zbarvení stolice

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s nádory žaludku v závažnějších situacích odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba nádorů žaludku

Léčba nádorů žaludku spočívá především v operaci, která přináší naději na úplné uzdravení pacienta. V některých případech se také přistupuje k chemoterapii nebo ozařování, které ovšem u těchto typů nádorů není příliš účinné. Chemoterapie pomáhá pacientům zbavit se obtíží, neléčí ale samotný nádor, protože v té době již pacienti mívají metastáze i v jiných orgánech.

Výskyt a statistiky

Ročně je v České republice diagnostikováno kolem 1400 nových případů nádorů žaludku. Toto onemocnění nejčastěji postihuje osoby ve věku 70–80 let. Zhoubné nádory žaludku se častěji vyskytují u mužů.

Před 35. rokem života se toto onemocnění vyskytuje jen ojediněle. Ve věkové skupině nad 45 let se nádory žaludku vyskytují čím dál častěji.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s nádory žaludku bývají ve velké části případů odkázáni na nemocenské dávky a přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při nádoru žaludkuZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení