Co je naražené žebro
Naražená žebra jsou bolestivým zraněním. Žebro je v místě pohmoždění poškozené nebo naprasklé, ale na rozdíl od zlomeného žebra se stále nachází v hrudním koši.
Naražená žebra jsou bolestivým zraněním. Žebro je v místě pohmoždění poškozené nebo naprasklé, ale na rozdíl od zlomeného žebra se stále nachází v hrudním koši.
Mezi příčiny naražených žeber patří přímý úder nebo pád. Úrazy spojené s pohmožděním žeber či naražený hrudník nejsou ničím neobvyklým a nevyhýbají se žádným věkovým skupinám. Nejčastěji jde o úrazy během sportovních aktivit, u kolektivních sportů, kdy dochází k častému kontaktu se spoluhráči a úderu loktem, nebo také během lyžování. Pohmožděná žebra mohou být i důsledkem autonehod.
Naražená žebra mohou být i zlomená a život ohrožující. V případě velké a neustupující bolesti je proto na místě včasná návštěva lékaře. Lékař také provádí fyzikální vyšetření pohmatem, během kterého hledá známky hematomu nebo tvarových deformit hrudníku. Fyzikální vyšetření zahrnuje i poklepové vyšetření, během něhož lékař proklepává poraněnou oblast hrudníku, aby zjistil místo s největší bolestí.
K vyšetření a diagnostikování naražených žeber a hrudníku se provádí rentgen, CT, kostní scan nebo magnetická rezonance. Tyto metody mají za cíl vyloučit zlomeninu žeber nebo dalších kostí (klíční kost, hrudní kost atd.).
Mezi preventivní opatření patří především zvýšená opatrnost během provozování pohybových aktivit a kolektivních sportů. Vhodné je používání nejrůznějších ochranných prvků během sportu. Jako preventivní prostředek před vznikem zlomenin žeber je vhodné užívání potravinových doplňků (např. vápník nebo vitamín D).
Je důležité rozlišit pohmožděná a zlomená žebra. V případě zlomeného žebra by mohly nastat závažné komplikace, například propíchnutí plic nebo jiných orgánů, což by mohlo být život ohrožující. Pokud jde o pouhé pohmoždění, neměly by být při přejetí rukou po hrudníku patrné žádné výstupky nebo promáčkliny.
Jak poznat naražená žebra a jaké mají příznaky? Mezi ty nejčastější patří bolest v oblasti žeber, bolest při dýchání nebo kašli, křeče hrudních svalů, nepravidelnost v hrudní stěně, otok nebo výrazný hematom. Nemusí se ovšem objevovat vůbec žádné viditelné příznaky. Jak dlouho bolí naražená žebra? Bolest může trvat pár dní, ale může přetrvávat i několik týdnů až měsíců.
Nutno dodat, že pacienti s naraženými žebry mohou být na nějakou dobu vyřazeni z běžných aktivit.
Jak léčit naražená žebra? V prvních pár dnech po zranění je možné postižené místo ledovat. Ledování pomůže ke snížení bolesti i otoku. Léčba naražených žeber zahrnuje také trénink dýchání. V případě kýchnutí nebo zakašlání je vhodné postižené místo lehce stlačit. Lze užívat léky nebo lokální masti proti bolesti. Kromě léků na bolest může lékař předepsat injekce proti bolesti. Léčba naražených žeber trvá několik týdnů, ale bolesti mohou přetrvávat až několik měsíců.
Pacienti s naraženými žebry mohou být na nějakou dobu neschopni vykonávat svoji práci, takže přicházejí o plat ve výši, na kterou byli zvyklí.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.