Co je natažený sval
Natažený sval je v podstatě svalová křeč, v horších případech pak může dojít i k natržení svalu, které je označováno také jako svalová ruptura.
Natažený sval je v podstatě svalová křeč, v horších případech pak může dojít i k natržení svalu, které je označováno také jako svalová ruptura.
Natažené svaly mají nejčastější příčinu v nevhodném pohybu nebo zvýšené fyzické námaze při sportu. K natažení svalu dochází v případě, že se sval nadměrně a silně napne nebo naopak prudce stáhne.
Vyšetření a diagnostikování nataženého svalu probíhá tak, že lékař na základě klinického vyšetření, pohmatem a ultrazvukovým vyšetřením zjistí, zda nedošlo k závažnějšímu poškození svalu.
Natažení svalu se může týkat mnoha oblastí v těle. Nejčastěji se jedná o oblast:
Nejen sportovce tak často trápí například natažené stehenní svaly, natažený sval v lýtku, natažený sval na zádech nebo také natažený tříslový sval.
Jak natažení svalu předcházet? Mezi nejdůležitější opatření patří udržovat tělo v teple a vyvarovat se prochladnutí. Dalším preventivním krokem je užívání hořčíku, který působí proti svalovým křečím. Před každou aktivitou je také důležité se dostatečně zahřát a protáhnout.
Mezi příznaky nataženého svalu patří především velmi silná a ostrá bolest. Může se objevit otok, hematom nebo modřina. Oblast také bývá citlivá na pohmat. Jak dlouho bolí natažený sval? Vrchol bolesti přichází 24–72 hodin po cvičení a bolest ustupuje přibližně po 5–7 dnech.
Pacienti s nataženým svalem mohou na nějakou dobu vyřazeni z běžných činností a odkázáni na pomoc blízkých.
Jak dlouho se léčí natažený sval a co pomáhá? Při drobném natržení svalů jsou to přibližně 2 týdny. V případě komplikovanějšího poranění může léčba trvat až několik měsíců. Celý proces regenerace může urychlit ošetření laserem nebo aplikování rázové vlny.
První pomocí v případě nataženého svalu by mělo být ledování postižené oblasti. Po prvním dnu je pak vhodné ledování naopak vystřídat zahříváním. Pomoci mohou i gely a krémy na bolavé svaly. Vhodný je klidový režim a zvýšený příjem hořčíku.
Pacienti s komplikovanějším poraněním mohou být na nějakou dobu vyřazení z práce a přijít tak o plat.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.