Natržené vazy a dopady na zdraví a peněženku

Trpíte silnými bolestmi kolene nebo kotníku? Pak je možné, že máte natržené vazy. Tato choroba je nejrizikovější u sportovců a dalších pohybově aktivních osob. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady takového zranění minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak ho kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou natržené vazy

Natržené vazy je zranění vzniklé nejčastěji nesprávně provedeným pohybem, během kterého dojde k porušení vazů, svalů nebo šlach, a to nejčastěji v oblasti kolene nebo  kotníku. K přetržení vazů ve většině případů dochází v důsledku úrazu, ale může jít i o následek dlouhodobějšího přetěžování. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě natržených vazůSjednat pojištění

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky natržených vazů patří tlak a velká bolest v dané oblasti, snížená hybnost postiženého kloubu, problematické nebo nemožné natažení či ohnutí určitého místa, podlitiny nebo otok, který se v případě neřešení rychle zvětšuje. 

Co když ke zranění dojde během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc či zranění, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme hlášení individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě podezření na přetržené vazy je zapotřebí okamžitá návštěva lékaře. Vhodné je zhotovit rentgenové snímky, případně CT nebo ultrazvuk. Poté chirurg zhodnotí aktuální stav. Od věci není ani případná návštěva fyzioterapeuta, který navrhne odpovídající řešení.

Jaké oblasti těla lze snadno poškodit?

Natržené vazy se nejčastěji týkají všech končetin, nejvíce bývá zasažena oblast kolen. Dále kotníky, Achillova pata, ramena, či při míčových hrách dokonce články prstů. 

Prevence vzniku natržených vazů

Jedinou možností prevence je opatrnost při provádění rizikových sportů a dalších pohybových aktivit. U vrcholového sportování je velmi důležité udržovat klouby ve stabilní teplotě a dávat si pozor na přechody z maximálního vypětí svalů do útlumu.

Průběh zranění

V případě přetržení vazu dochází k velké bolesti. Dále se může objevit otok nebo podlitiny. Pacienti s natrženými vazy jsou pak vyřazení takřka ze všech běžných činností a mnohdy jsou odkázáni na pomoc svých blízkých. 

Léčba natržených vazů

Léčba záleží na konkrétním stavu pacienta. Může být krátkodobá nebo i dlouhodobější, s nutností hospitalizace, popřípadě operace. acientovi je doporučen klidový režim, a to tehdy, kdy se nejedná o závažnější poranění. Doporučuje se o i ledování postižené oblasti, případně její zafixování elastickým obinadlem. Důležité je dbát, aby měly poškozené vazy možnost srůst.

V horších případech bývá nutná operace, během nížlékař zašije přetržené  vazy, a po zahojení rehabilitace. Jelikož jsou přetržené vazy i velmi bolestivé, vhodnou součástí léčby je užívání léků proti bolesti. Možné je i nanášenímastí snižujících otok nebo podlitiny. Pro správné vstřebávání a hojení otoků se hodí i odvar z bylinek, konkrétně z mateřídoušky či měsíčku lékařského.

V případě podcenění léčby nebo nesprávně zvolené léčby může dojít k tomu, že vazy nebudou mít možnost srůst. Kvůli jejich oslabení může dojít k opakovaným problémům. Velkým rizikem je pak vznik artritidy.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě natržených vazůSjednat pojištění

Nákladovost léčby

I když léčba přetržených vazů nemusí být příliš nákladná, většinou pacienta vyřadí na několik týdnů až měsíců z různých činností. Dlouhodobá neschopnost výkonu práce pak s sebou nese i výpadek příjmů.

Vazy vám nesešijeme, ale s neschopenkou dokážeme pomoci správně nastaveným životním pojištěním pro případ nemoci nebo úrazu. U nás v Simplea garantujeme plnění až  v 99,9 % případů.

Výskyt v populaci a statistiky

Přetržené vazy se ve většině případů týkají vrcholových sportovců. Pak i amatérů, kteří se věnují vlastně jakékoliv pohybové aktivitě. Nejčastěji se tak jedná o důsledek úrazu, který nastal při sportu. S tímto problémem se potýkají muži i ženy.

Životní pojištění pro případ natržených vazů

V případě, že  vám natržené vazy způsobí nenadálý výpadek příjmu, pomůže životní pojištění. Můžete si ho sjednat právě na riziko úrazů.Pokud vám lékař jednou natržené vazy diagnostikuje, budete mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

  • Mojezdraví.cz PŘETRHANÉ VAZY. Dostupné z: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/pretrhane-vazy-5540.html
  • Vitalia.cz PŘETRHANÉ VAZY (RUPTURA). Dostupné z: https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/pretrhane-vazy/
  • Anamnéza.cz PŘETRHANÉ VAZY. Dostupné z: https://www.anamneza.cz/nemoc/Pretrhane-vazy-175
  • Novinky.cz (2017) PŘETRŽENÉ VAZY JSOU STARTEM K ARTRÓZE. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-pretrzene-vazy-jsou-startem-k-artroze-40051813
Chci zjistit, na co mám nárok při natržených vazechZjistit

Nejčastější otázky

Proč je dobré mít životní pojištění?

Životní pojištění je dobré mít hned z několika důvodů. Především přináší pojistnou ochranu pro případ, že nastanou rizika, která jsou zvolená v pojistné smlouvě. V případě, kdy nastane situace, která je kryta pojištěním, pojišťovna vyplatí pojistné plnění. Kromě dožití a smrti mohou být v pojistné smlouvě sjednána také nejrůznější připojištění, jako je například pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků úrazu a další. Kromě toho může také životní pojištění obsahovat rezervotvornou složku (investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění).

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

Životní pojištění chrání klienta před větším množstvím rizik (například pracovní neschopnost, invalidita, závažná onemocnění a další), zatímco úrazové pojištění nabízí pojistné krytí pouze v případech úrazu. Životní pojištění zahrnuje vždy pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití a může krýt i spoustu dalších typů pojištění.

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení