Neuroborelióza a její dopady na zdraví a peněženku

Máte problémy s pamětí, trpíte nespavostí nebo noční bdělostí? Pak je možné, že patříte mezi 4000 osob, kteří v Česku každoročně onemocní neuroboreliózou, potažmo klasickou boreliózou. Tato choroba nejvíce ohrožuje děti ve věku 5-–9 let a osoby ve věku 55–69 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady neuroboreliózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je neuroborelióza

Neuroborelióza představuje jednu z forem boreliózy postihující nervový systém, což se projevuje nejčastěji 4–6 týdnů od okamžiku přisátí infikovaného klíštěte. Na vině je přisátí klíštěte v jakémkoliv vývojovém stádiu. Přenos bakterií probíhá uvolněním infikovaných slin klíštěte do těla člověka při sání krve po 24 hodinách od přisátí. Včasným vytažením přisátého klíštěte se riziko nákazy výrazně snižuje.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak neuroborelióza začíná

Příčinou neuroboreliózy je neléčení klasické boreliózy antibiotiky. Jedná se tedy až o následek přechozené boreliózy. Rozlišuje se časná a pozdní forma onemocnění. V časné formě je postižení centrálního nervového systému spíše vzácnější. V pozdní formě onemocnění se nervové příznaky objevují až 6 měsíců po infekci. Neuroborelióza postihuje nejen centrální, ale i periferní nervový systém.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Základem správného diagnostikování neuroboreliózy je při podezření na toto onemocnění odebrání mozkomíšního moku a odběr krve.

Prevence neuroboreliózy

Mezi preventivní opatření, kterými neuroborelióze předejít, patří především včasná diagnostika a antibiotická léčba boreliózy. Té lze předcházet dodržováním následujících preventivních opatření:

  • včasné vytažení již přisátého klíštěte
  • používání repelentů a repelentních náramků
  • nošení vhodného oděvu (dlouhý rukáv + kalhoty), ideální je volit světlé oblečení, na kterém jsou dobře vidět lezoucí klíšťata
  • nošení uzavřené obuvi a pokrývky hlavy
  • kontrola celého těla po návratu z přírody, osprchování  
S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě neuroboreliózy

Průběh onemocnění

Mezi příznaky neuroboreliózy patří:

  • obrny nervů
  • ztuhlý krk
  • silné bolesti hlavy
  • záněty nervů, mozkomíšních plen (meningitida)
  • nedoslýchavost
  • poruchy vidění
  • závratě
  • poruchy paměti
  • deprese
  • denní spavost
  • méně časté je postižení nervové soustavy jako encefalitida

Léčba neuroboreliózy

Léčba neuroboreliózy v dalších fázích je náročná a vyžaduje čas. Léčí se pomocí antibiotik, která mají dobrý průnik do mozkomíšního moku. Nejčastěji léčba probíhá nitrožilně a nutná je i hospitalizace pacienta. Léčba neuroboreliózy, která má pouze nespecifické příznaky, je symptomatická a podle konkrétních příznaků se užívají nejčastěji protizánětlivé léky, antidepresiva nebo pacient absolvuje fyzioterapii. Důležitou roli hraje důkladná regenerace organismu, dostatek odpočinku a vyvarování se rušivých vlivů na centrální nervový systém (časté sledování televize nebo počítače, telefonování apod.).

Výskyt a statistiky

Přibližně 20–30 % lidí, kteří onemocní boreliózou, nezaznamená žádné příznaky a onemocnění přechází do dalších fází, jako je například neuroborelióza. Všechny případy se musí povinně nahlašovat do systému infekčních onemocnění. Neuroborelióza připadá přibližně na 11–14 % všech případů boreliózy, což odpovídá přibližně 300–650 případům ročně.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě onemocnění neuroboreliózou je nutné zahájení léčby spojené s hospitalizací, s čímž souvisí i nemožnost vykonávat běžné zaměstnání. Pacient na nějakou dobu přichází o svůj plat ve výši, na kterou byl doposud zvyklý, a je odkázán pouze na dávky nemocenského pojištění, což může výrazně narušit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok Zjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení