Obsedantně-kompulzivní porucha a jejich dopady na zdraví a peněženku

Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD) se vyskytuje celosvětově a v určité fázi života se objevuje přibližně u 2,3 % osob, ročně je to kolem 1,2 % lidí. První příznaky této poruchy se začínají vyskytovat kolem 20. roku života, ale často se projevuje už v dětství. Ve stejné míře postihuje ženy i muže. I když tato porucha neohrožuje život, její dopady se mohou lišit podle závažnosti příznaků. Porozumět této poruše je důležité především z hlediska soužití s lidmi trpícími OCD.
Sjednat pojištění

Co je obsedantně-kompulzivní porucha

Obsedantně-kompulzivní porucha je častou úzkostnou poruchou, pro niž jsou typické obsese a kompulze. Obsese jsou především vtíravé a opakující se myšlenky, které se opakovaně vnucují do mysli člověka, kompulze představují nutkavé a opakující se jednání či chování člověka. Příčinou nutkavého chování může být skutečná událost nebo hrozba. Pokud takové vtíravé myšlenky a nutkavé jednání hodně ovlivňují život, je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny a rizikové faktory OCD

Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory OCD patří:

  • genetické faktory
  • biologické a psychosociální aspekty
  • nerovnováha serotoninu v mozku
  • změny ve funkci mozku
  • nadměrný stres
  • nápadné rysy povahy (např. puntičkářství, problémy s přijímáním kritiky)

Diagnostika a léčebné možnosti

Diagnostika OCD probíhá na základě anamnézy a psychoterapeutického rozhovoru. Klinický psycholog, psychiatr nebo psychoterapeut nejprve stanoví předběžnou diagnózu, před jejímž potvrzením je nejprve nutné vyloučit tělesnou příčinu potíží například pomocí neurologického vyšetření. Dále je nutné vyloučit to, zdali se příznaky OCD nevyskytují jako doprovodné symptomy jiných duševních onemocnění.

I když OCD nelze předcházet, příznaky je možné zlepšit pomocí léků a terapie. Léčba OCD zahrnuje kombinaci farmakoterapie a psychoterapie. Další léčba může probíhat také u klinického psychologa, který pomůže pacientovi osvojit si strategie cíleného zvládání projevů OCD. Cílem psychoterapie je naučit se zacházet s touto poruchou a používat nástroje k lepší kontrole chování. V případě velmi těžkého průběhu OCD je nutná hospitalizace nebo také rehabilitace. Podle výzkumů provedených v roce 2019 přináší nejlepší výsledky v léčbě kombinace užívání léků a kognitivně-behaviorální terapie nebo expozice a prevence reakce.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Strategie zvládání OCD v každodenním životě

Pokud se chce člověk naučit OCD v každodenním životě lépe zvládat, je nejprve nutné tuto poruchu pochopit. V závažnějších případech je tuto poruchu možné zvládnout užíváním předepsaných léků a psychoterapie. Na místě jsou také techniky self-managementu v podobě lepšího rozvržení času a jednotlivých úkolů a změny životního stylu. Důležité je rovněž umět zaujmout jasný postoj ke svým myšlenkám. Je potřeba klást důraz na oddalování rituálů a stavění se na odpor své vlastní mysli.

Role životního pojištění při podpoře osob s OCD

Životní pojištění může hrát při podpoře osob s OCD důležitou roli. V případě, že má člověk trpící OCD sjednáno životní pojištění, může mu takové pojištění nejen pomoci pokrýt náklady na léčbu, ale také mu poskytnout i další podporu. Většina životních pojištění v tomto ohledu kryje pouze jasně prokazatelné diagnózy, které se mohou opřít o nepopíratelný výsledek vyšetření.

Význam podpory a duševního zdraví

Pro pacienty s OCD hraje důležitou roli především podpora od nejbližších lidí z okolí, jako je rodina, přátelé a kolegové, dále také od zdravotnických pracovníků. Klíčový význam má udržování dobrého duševního zdraví.

Překonávání stigmatizace a podpora otevřeného dialogu

Stigmatizaceobsedantně-kompulzivní poruchy může vést k diskriminaci, která se může negativně podepsat na sebevědomí a aktuálním stavu pacienta. Velký význam má v tomto ohledu nejen vzdělávání v této oblasti, ale také podpora otevřeného dialogu o OCD a duševním zdraví obecně.

Osobní příběh a svědectví

Martin

Martin, který byl vždy perfekcionistou, trpí obsedantně-kompulzivní poruchou několik let. Sám říká, že nemá své myšlenky pod kontrolou a neustále mu zahlcují mysl. Nemůže přestat myslet na určité věci a má pocit, že je musí dělat znovu a znovu, aby se mohl cítit dobře. Někdy jsou tyto myšlenky natolik intenzivní, že zasahují do jeho každodenního života a osobních vztahů. To je stresující a frustrující. Navzdory jeho snahám s touto poruchou bojovat, si OCD žije svým vlastním životem. Psychiatr, který mu tuto diagnózu potvrdil, mu předepsal léky, které sice u pana Martina způsobily tlumení příznaků, ale cítil se po nich otupělý a bez chuti do života. Vše se zhoršovalo a nadměrný stres si začal vybírat svou daň. Poté, co Martin vyhledal odbornou pomoc u organizace „Cesta relaxace“, se naučil techniky pro lepší zvládání OCD. Naučené postupy mu začaly pomáhat zvládat obsedantní myšlenky a chování. I když to byla opravdu dlouhá cesta, Martin udělal neskutečné pokroky. Začal pracovat na fyziologických i psychických příčinách a vytvořil si nové způsoby myšlení. Postupem času se OCD začalo pomalu, ale jistě z jeho života vytrácet.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Obsedantně-kompulzivní porucha se vyznačuje obsesemi a kompulzemi. Jedná se o duševní nemoc ovlivňující myšlenky i chování. Je typická nutkavým a neodbytným jednáním dokola opakovat různé činnosti (kontrola vypnutých spotřebičů, zamčených dveří a podobně). Lidé trpící touto chorobou se často stydí vyhledat odbornou pomoc, ale právě včasné zahájení léčby hraje důležitou roli. OCD nelze předcházet, ale je možné zvládat příznaky pomocí předepsaných léků. Výborně funguje také psychoterapie.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení