Otok měkkých tkání a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí a otokem v oblasti kloubů nebo se sníženou pohyblivostí některého kloubu? Pak je možné, že vás postihl otok měkkých tkání, který trápí přibližně 2 % populace. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady otoku měkkých tkání minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je otok měkkých tkání

Otok měkkých tkání neboli lymfedém je poměrně časté onemocnění vzniklé z důvodu poruchy toku lymfy, konkrétně jejího odvádění. Jedná se o bledý a nebolestivý otok, který může postihnout jakoukoliv část těla. Nejprve je takový otok měkký, při tlaku prstem vzniká důlek. Toto stádium ovšem trvá pouze krátkou dobu, pak přechází v tuhý otok.

Podle stupně závažnosti se otok měkkých tkání rozděluje do čtyř stádií:

  1. stádium 0 – porucha odvodu tekutin bez viditelného nebo hmatatelného otoku. K vytvoření takového otoku už pak stačí třeba jen pouhé bodnutí hmyzem.
  2. stádium 1 – měkký otok ustupující po odpočinku. Často se objevuje večer nebo po zátěži, přes noc otok ustupuje. S otokem je spojen i pocit těžkosti dané končetiny.
  3. stádium 2 – otok je na omak tvrdý a už spontánně neustupuje.
  4. stádium 3 – otok vytváří v postižené části výrazný pocit napětí, může být i velmi bolestivý. Typické je také snížení pohyblivosti kloubů. Pacient je výrazně omezen v pohybu a při vykonávání každodenních činností (např. chůze, oblékání i řízení automobilu).
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Příčinami otoku měkkých tkání mohou být vrozené vady nebo funkční poruchy lymfatického systému. Sekundární otok často vzniká v důsledku zranění, nádorových onemocnění, zánětů, bodnutí hmyzem nebo také jako důsledek užívání některých typů léků (např. léky na krevní tlak, hormony atd.). Může jít také o vedlejší příznak chronické poruchy cévního systému.

Mezi rizikové faktory pro vznik otoků měkkých tkání patří nadváha a nedostatek pohybu.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Základem pro vyšetření a diagnostikování otoku měkkých tkání je dobrá znalost pacientovy anamnézy, teprve poté se provádí klinické vyšetření. Při diagnostikování otoku měkkých tkání se využívá i tzv. Stemmerovo znamení (z důvodu ztluštění kůže a podkoží není pacient schopný tvořit kožní řasu na druhém prstu postižené končetiny).

Pro upřesnění diagnózy se využívá vyšetření umožňující posouzení stavu a kapacity mízního řečiště. Doplňujícími vyšetřeními může být magnetická rezonance, sonografické vyšetření podkoží nebo CT vyšetření.

Kde nemoc útočí

Toto onemocnění postihuje většinou končetiny. Ve vzácných případech se objevuje i v oblasti genitálu, obličeje, krku nebo hrudníku.

Prevence otoku měkkých tkání

Mezi preventivní opatření, jak předcházet otoku měkkých tkání, patří:

  • omezení konzumace alkoholu
  • zdravá životospráva
  • pravidelný pitný režim
  • udržování optimální hmotnosti
  • pravidelný odpočinek při pocitu unavených končetin

Průběh onemocnění

Mezi příznaky otoku měkkých tkání patří:

  • suchá kůže
  • pocit tlaku nebo bolesti pod kůží
  • ztluštění pokožky
  • snížení růstu ochlupení
  • vznik kožních plísní
  • tvorba puchýřků
  • bradavičnaté změny na kůži

Pacienti s otokem měkkých tkání jsou ve velké části případů odkázáni na pomoc svých blízkých. Toto onemocnění tak výrazně ovlivňuje nejen pacienty samotné a kvalitu jejich života, ale i jejich nejbližší.

Léčba otoku měkkých tkání

Protože se jedná o celoživotní problém, je nutná komplexní, důkladná a dlouhodobá terapie. Ta zahrnuje lymfodrenáže (manuální nebo přístrojové) a bandážování v první fázi redukce otoku, která trvá přibližně 4–6 týdnů. Důležitou součástí je i celková péče o kůži a užívání vhodných léků.

Druhá, udržovací fáze se zaměřuje na speciální cvičení, nošení elastického návleku a důkladnou péči o pokožku. V případě potřeby se také provádějí lymfodrenáže.

Důležité je také nenosit těsné oblečení a šperky v postižené oblasti, chránit pokožku před sluncem a zbytečně postižené končetiny nepřetěžovat.

Výskyt a statistiky

Otok měkkých tkání postihuje přibližně 2 % populace. Toto onemocnění potkává ve větší míře ženy než muže. Často se s ním potýkají ženy s nádorem prsu nebo po gynekologických nádorech.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti v těžších stádiích bývají vyřazeni z pracovního procesu, přicházejí o plat a zůstávají odkázáni jen na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při otoku měkkých tkáníZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení