Otravy a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s poruchami vědomí, zvracením nebo křečemi? Pak je možné, že jste utrpěli otravu (intoxikaci). Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady intoxikace minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je otrava

Otrava neboli intoxikace označuje stav, kdy se náhle nebo v krátkém časovém úseku rozvíjejí nejrůznější příznaky, které mohou způsobit mnohé zdravotní následky, nebo dokonce i ohrozit člověka na životě. 

K intoxikaci nejčastěji dochází cestou trávicího ústrojí. Často jde například o snědení potraviny s toxiny, záměnu lahve a  vypití jejího obsahu nebo o otravu léky a podobně. Další možnou cestou prostoupení jedu do těla může být inhalace, nitrožilní podání nebo přes kůži. 

Rozlišujeme otravy náhodné a záměrné (např. užívání drog, sebevražedné pokusy). V některých případech si může tělo s jedem samo poradit a odstranit jej pomocí ledvin či jater.

Podle rychlosti vzniku se otravy dělí na:

  • akutní otravy – vznikají jednorázovým přijetím jedu
  • chronické otravy – vznikají v důsledku dlouhodobého přijímání nízkých dávek jedu (např. otrava těžkými kovy)
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny otravy patří:

  • otrava rostlinami a houbami
  • otrava jídlem nebo pitím
  • otrava alkoholem
  • otrava léky
  • otrava oxidem uhelnatým

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování otravy zahrnuje posouzení pacientem popsaných příznaků a přesné určení potenciálně intoxikující látky. Je vhodné zajistit žaludeční obsah pro přesné identifikování látky nebo vzorek stolice v případě podezření na otravu houbami. Dále se provádí odběry krve a vyšetření moči.

Prevence otrav

Mezi preventivní opatření, kterými je možné otravě předejít, patří:

  • ukládání chemikálií v původních obalech a z dosahu dětí
  • uchovávání léků mimo dosah dětí
  • sbírání hub, se kterými máme zkušenosti
  • vaření potravin při bezpečných teplotách
  • bezpečné rozmrazování potravin v ledničce
  • neohřívat jídlo dvakrát

Průběh onemocnění

Mezi běžné příznaky otravy patří:

  • zvracení
  • bolesti břicha
  • průjem
  • poruchy srdečního rytmu
  • zpomalení nebo zrychlení dechové aktivity
  • prohloubený dech nebo naopak mělký dech
  • poruchy vědomí
  • malátnost
  • bezvědomí

Léčba intoxikace

Léčba otravy jídlem spočívá v klidovém režimu, dostatečné hydrataci a lehké stravě. V případě průjmu mohou pomoci volně prodejné léky. V případě přetrvávajících příznaků je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba otravy léky nebo alkoholem zahrnuje možnosti léčby v podobě vyvolání zvracení, výplachu žaludku nebo střev, klystýru a aplikování živočišného uhlí. V některých případech je nutné jed odstranit z krve pomocí přístrojové techniky a na specializovaném pracovišti.

Výskyt a statistiky

Podle statistik je ročně po požití toxické látky v České republice hospitalizováno přibližně 1000 dětí. Celkem 10 % z nich vyžaduje intenzivní péči a 5 % resuscitační péči. I přesto, že je výskyt intoxikací v populaci poměrně vysoký, úmrtnost se pohybuje kolem 1 %.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě otravy může být člověk nucen na nějakou dobu nastoupit na neschopenku a pobírat dávky nemocenského pojištění. Tím dochází ke snížení životní úrovně a negativnímu ovlivnění rodinného rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení