Pásový opar a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestivou vyrážkou vyskytující se na jedné straně těla? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 6000 lidí, které každoročně postihne pásový opar. Tato nemoc nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 50 let a osoby oslabené některými typy onemocnění (nádory, transplantace, HIV a další). Náklady na léčbu této choroby šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady pásového oparu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je pásový opar

Pásový opar je infekční kožní onemocnění. Inkubační doba je dlouhá 1 až 2 týdny. Je způsoben stejným virem jako plané neštovice. Toto onemocnění je bolestivé a ohrožuje každého, kdo v minulosti prodělal neštovice. I když člověk pásový opar překoná, neznamená to, že se nemůže opakovat. 

V době, kdy se na těle objevují puchýřky, je tato nemoc nakažlivá a postižený člověk by se měl vyhýbat především dětem a dospělým, kteří dosud neprodělali plané neštovice. Právě u nich může virus plané neštovice vyvolat. Pásový opar se u dětí objevuje jen vzácně.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi příčiny pásového oparu patří:

  • kontakt s nakaženou osobou
  • nadměrný stres
  • celkové vyčerpání organismu

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření lékař provádí klinickým posouzením aktuálního stavu pacienta. V některých případech se infekce potvrzuje laboratorním rozborem krve. Po správném diagnostikování pásového oparu lékař pacientovi předepíše antivirotika, která průběh onemocnění zmírní.

Které části těla onemocnění postihuje

Nejčastěji pásový opar postihuje oblast hrudníku mezi žebry a záda, ale objevit se může na obličeji nebo jinde po těle včetně vnitřních orgánů. Obvykle se vyskytuje pouze na jedné straně těla.

Prevence pásového oparu

Mezi preventivní opatření, kterými je možné pásovému oparu předejít, patří:

  • očkování (vakcína je určená k prevenci propuknutí onemocnění)
  • posilování imunitního systému
  • eliminování nadměrné stresové zátěže
  • užívání vitamínu B12
  • užívání doplňků stravy snižujících stres a napětí

Průběh onemocnění

Nemoc se nejprve projevuje svěděním, mravenčením nebo mírnou bolestí kůže. Přibližně po 7 až 10 dnech se začnou objevovat puchýřky, které vymizí po 2 až 4 týdnech. Kůže svědí až do doby, než začnou puchýřky vysychat. 

Mezi typické příznaky pásového oparu patří:

  • svědění, mravenčení a bolest kůže
  • bolestivá vyrážka
  • puchýřky
  • bolesti hlavy
  • horečka
  • žaludeční nevolnosti

Pásový opar v těhotenství

Pásový opar v těhotenství představuje riziko pro zdravý vývoj plodu obzvláště v prvním trimestru, kdy může dojít k poškození mozku a špatnému vývoji. V případě, že pásový opar propukne několik týdnů před porodem, dítě se narodí s novorozeneckou vyrážkou, kterou lze úspěšně vyléčit. Nejhorší dopady nákaza pásovým oparem mívá do 5 dnů před porodem a do 2 dnů po porodu, protože plod nechrání protilátky přenášené přes placentu.

Léčba onemocnění

Léčba pásového oparu by měla být zahájena co nejdříve od objevení prvních příznaků. Vyrážku pomohou zklidnit studené obklady. Domácí léčba není dostačující. Onemocnění pomáhají zmírnit antivirotika, antibakteriální masti a analgetika ulevující od bolesti. Podpůrnou léčbou je užívání vitamínů skupiny B, které hrají důležitou roli pro regeneraci nervové tkáně. Včasné zahájení léčby snižuje výskyt bolesti nervů a riziko vzniku dalších komplikací. V době vyrážky je důležité tato místa nevystavovat slunečnímu záření. V případě hojících se pupínků a jizviček je nutné při pobytu na slunci používat kosmetiku na opalování s vysokým UV faktorem.

Výskyt a statistiky

V porovnání s neštovicemi je pásový opar 5krát méně nakažlivý. Každý rok je v České republice hlášeno kolem 6000 případů pásového oparu. Tyto údaje jsou ale nejspíše podhodnocené a číslo je pravděpodobně mnohem vyšší.

S náklady na léčbu umíme pomoci

I když člověk může s pásovým oparem v některých případech, které stanoví lékař, vykonávat běžné zaměstnání, často jde o omezení, které donutí pacienta nastoupit na neschopenku. V takové chvíli je odkázaný pouze na dávky nemocenského pojištění, což může negativně ovlivnit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení