Co plicím způsobuje kouření
Plíce si pamatují i jednu jedinou vykouřenou cigaretu. Již v tom okamžiku začnou na plicích probíhat fyzické a chemické změny. Některé škodliviny obsažené v tabákovém kouři se totiž okamžitě ukládají v plicích. I když cigaretový kouř poškozuje všechny části těla, plíce jsou zasaženy nejvíc. Pasivní kouření poškozuje plíce téměř stejně jako kouření aktivní, i když dávka vdechnutých jedovatých látek je menší. Plíce kuřáka a nekuřáka jsou rozdílné na první pohled. Pro kuřácké plíce jsou typické dehtové skvrny a jsou o poznání tmavší.
Plíce kuřáka po 1 roce jsou už poznamenány určitým poškozením, a to v případě, že jde o lehkého kuřáka. U těžších kuřáků je poškození typické už po 9 měsících kouření. Plíce kuřáka po 20 letech jsou ve velkém ohrožení rakovinou plic.
Jedna jediná cigareta obsahuje kolem 7000 různých chemikálií. Kolem 70 z nich je karcinogenních.
Tabákový kouř obsahuje například:
- dehet – jedná se o rakovinotvornou látku, může způsobovat suchost kůže, akné, alergickou reakci kůže či pigmentaci
- nikotin – zvyšuje krevní tlak, zrychluje činnost srdce, stahuje cévy, může způsobovat a zhoršovat některá závažná onemocnění (např. hypertenze, diabetes)
- nitrosaminy – způsobují karcinomy plic
- oxid uhelnatý – znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání a vyvolává tkáňové dušení. Má vysoce škodlivé účinky na srdečně-cévní aparát
- oxid dusíku – způsobuje větší riziko výskytu respiračních onemocnění, větší kazivost zubů nebo také zánět spojivek
- amoniak – poškozuje nervové buňky v mozku
- kyanid – jedovatá látka