Co jsou poruchy autistického spektra
Poruchy autistického spektra (PAS) zahrnují celou řadu poruch nervového systému a jsou to nejzávažnější poruchy dětského mentálního vývoje, který je narušen do hloubky hned v několika oblastech. Osoby s těmito poruchami mají velké potíže adaptovat se ve společnosti v důsledku odlišnosti osobnosti a psychosociální úrovně od většinové populace. Jedná se zejména o autismus, Aspergerův syndrom a další související poruchy:
- Autismus – vývojová porucha projevující se abnormální sociální interakcí, opakovanými vzorci chování a narušením komunikačních schopností. Nárůst autismem postižených dětí představuje celosvětový problém.
- Aspergerův syndrom – na rozdíl od dalších forem autismu bývají jedinci s tímto syndromem nadprůměrně inteligentní a nemají problém s vyjadřováním, dokonce mohou mít velmi bohatou slovní zásobou.
Typické chování pro tyto poruchy se nejčastěji objevuje mezi 2. a 5. rokem věku dítěte. Přesnou diagnózu lze nicméně stanovit až později. Nejčastěji se jedná o různou míru narušení v oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti. Potíže se však různí a dá se říci, že na celém světě neexistují dvě děti se shodnými projevy.